Glucomannan – Konjac – výživový doplněk na hubnutí, který funguje

Mnoho lidí potřebuje a chce zhubnout. Naneštěstí není to vůbec jednoduché. A udržitelný dlouhodobý úspěch při hubnutí je vzácný a vzácný. O mnoha různých věcech se tvrdí, že při hubnutí pomáhají … diety, lektvary a léky, které by vám měly vaši snahu snížit hmotnost usnadnit.

Glucomannan - Konjac - výživový doplněk na hubnutí, který funguje

Jedna z těchto věcí se jmenuje glukomannan, přírodní vláknina obsažená ve stravě, o níž se prohlašuje, že je efektivním doplňkem při hubnutí. Podívejme se proto blíže na glukomannan a vědecká fakta o něm. A samozřejmě na to, jestli je to něco, co byste měli užívat.

Co je glukomannan?

Glukomannan je přírodní, ve vodě rozpustná poživatelná vláknina získaná z kořenů rostliny známé jako sloní chléb (také sloní jam), nebo konjak. Je dostupný jako doplněk stravy, jako součást míchaných nápojů a přidává se i do potravin (například do těstovin a mouky). Je to zároveň hlavní přísada nudlí širataki. 40% suché váhy sloního chleba tvoří glukomannan. Původně pochází z jihovýchodní Asie. Používá se již velmi dlouho jako součást bylinných směsí a tradičních jídel jako například tofu, nudle a konjakové želé či džem.

Kromě toho, že se prodává jako výživový doplněk, používá se i jako potravinářské aditivum. Hlavně jako emulgátor a zahušťovadlo označované kódem E425-ii. Glukomannan má mimořádnou schopnost absorbovat vodu a je jednou z najviskóznejších poživatelných vláknin, jaké známe. Absorbuje tolik tekutiny, že pokud vysypete glukomanánovú tobolku do malého sklenice s vodou, změní se všechno na gel. Právě tato jedinečná schopnost má podle všeho vliv na hubnutí.

Shrnutí: glukomannan je poživatelná vláknina rozpustná ve vodě, získaná z kořenů sloního chleba. V poslední době si získal velkou pozornost jako efektivní doplněk stravy při hubnutí.

Jak pomáhá glukomannan při hubnutí?

Glukomannan je ve vodě rozpustná poživatelná vláknina. Stejně jako jiné rozpustné vlákniny, je považován za vhodného pomocníka při hubnutí. A to díky několika mechanismům:

  • jeho obsah kalorií je velmi nízký,
  • zabírá prostor v žaludku a navozuje pocit plnosti (sytosti),
  • snižuje příjem potravy, resp. zabraňuje nadměrné konzumaci jídla,
  • zpomaluje vyprazdňování žaludku, čímž přispívá ke zvýšenému pocitu sytosti,
  • stejně jako jiné rozpustné vlákniny, snižuje vstřebávání proteinů a tuků.

Glukomannan také vyživuje přátelskou bakterii ve střevech, která ho mění na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako například butyrát. Ten, podle některých studií provedených na zvířatech, chrání před nabíráním tukové hmoty. “Krmení” přátelských bakterií ve střevech může mít i jiné přínosy a výhody. Některé studie prokázaly korelaci mezi pozměněnými bakteriemi ve střevech a tělesnou hmotností. Předpokládá se, že jsou tyto mechanismy podobné vlivem jiných rozpustných vláknin na hubnutí. Glukomannan se každopádně od jiných rozpustných vláknin liší, a to tím, že je dokonce ještě viskóznější, což ho činí obzvlášť efektivním.
Shrnutí: tak jako jiné rozpustné vlákniny, glukomannan absorbuje vodu v žaludku a přispívá k pocitu sytosti. Pravděpodobně také podporuje snížení příjmu kalorií a hubnutí, a to různými dalšími mechanismy.

Skutečně to funguje?

Studování mechanismů je vždy zajímavé … co ale skutečně chceme vědět je fakt, zda tato věc skutečně vede ke snížení hmotnosti. Naštěstí existuje několik kontrolovaných studií s náhodným výběrem, týkajících se právě glukomannan. V největší z nich bylo zahrnuto 176 zdravých lidí s nadváhou, kteří konzumovali buď potravinový doplněk s glukomanany nebo placebo. Po celou dobu byly na dietě s omezeným příjmem kalorií. Testovány byly tři různé glukomanánové výživové doplňky, dávkování bylo různé. Některé obsahovaly ještě další přidané vlákniny.

Snížení hmotnosti bylo jednoznačně výraznější v glukomanánových skupinách. Existuje i několik dalších studií, které tyto výsledky potvrzují. Glukomannan vyvolává mírné snížení hmotnosti u obézních lidí a lidí s nadváhou, pokud ho užívají pravidelně před jídlem. Je obzvláště efektivní, pokud se zkombinuje s redukční dietou. To vše ale platí pro všechny metody hubnutí. Nejlepší fungují v kombinaci.

Shrnutí: pokud se glukomannan užívá před jídlem, může dojít k mírnému snížení hmotnosti u lidí s nadváhou. Hlavně tím, že vyvolá pocit plnosti a sníží příjem kalorií.

Další zdravotní přínosy

Kromě podpory hubnutí může glukomannan vylepšit několik rizikových faktorů pro onemocnění srdce. Glukomannan, vycházejíc z výsledků 14 studií, dokáže:

  • snížit celkový cholesterol o 19 mg / dl (0,5 mmol / L)
  • snížit LDL cholesterol o 16 mg / dl (0,4 mmol / L)
  • snížit triglyceridy o 11 mg / dl (0,12 mmol / L)
  • snížit hladiny krevního cukru o 7,4 mg / dL (0,4 mmol / L)

Hlavní mechanismus, který přispívá ke snížení cholesterolu v krvi je ten, že dojde ke snížení vstřebávání cholesterolu ve střevech. Podle studií tedy vychází, že pokud přidáte do své stravy glukomannan, může potenciálně dojít ke snížení rizika vzniku onemocnění srdce a diabetu typu 2. Jak vláknina rozpustná ve vodě se glukomannan úspěšně používá při léčbě zácpy.
Shrnutí: glukomannan může vylepšit některé důležité rizikové faktory týkající se onemocnění srdce, včetně celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, trigylceridov a snížení hladiny cukru v krvi.

Dávkování a vedlejší účinky

Pro potřeby hubnutí se považuje za dostatečnou dávka 1 gram třikrát denně.

V kontaktu s vodou glukomannan expanduje a dokáže absorbovat až padesátinásobku své hmotnosti. Proto je dávka glukomannan ve srovnání s jinými výživovými doplňky s obsahem vlákniny nižší. Glukomannan má vliv na hubnutí pouze tehdy, pokud se užije před jídlem. Doporučený časový interval se pohybuje od 15 minut do jedné hodiny před jídlem. Glukomannan je dobře snášen a obecně se považuje za bezpečný.

Pokud ale glukomannan nabobtná ještě předtím, než dosáhne žaludek, může způsobit dušení nebo může zablokovat hrdlo a jícen (trubice, která posouvá potravu z úst do žaludku). Aby se to nestalo, je třeba tabletku zapít jedním až dvěma sklenicemi vody či jiné tekutiny.

Někteří lidé mohou mít mírné vedlejší účinky, jako je nadýmání, plynatost, slabá zácpa nebo průjem. Běžně se však tyto nežádoucí účinky nevyskytují.

Glukomannan může také snížit vstřebávání některých léků podávaných orálně, jako například sulfonylurea (sulfonylurea), lék užívaný při cukrovce. Možná se tomu vyhnout tak, že se lék vezme minimálně čtyři hodiny po nebo jednu hodinu před užitím glukomannan.

Měli byste vyzkoušet glukomannan?

Podle zjištění a důkazů je glukomannan při hubnutí efektivním výživovým doplňkem. Avšak stejně jako u ostatních strategiích snižování hmotnosti, ani glukomannan nefunguje v izolaci.

Jediný známý způsob, jak zhubnout a novou váhu si i dlouhodobě udržet, je trvalá změna životního stylu. Glukomannan vám to může usnadnit, ale sám žádné zázraky nedokáže.