Dukanova dieta – Fáze II: Cesta

Fáze cesty v Dukanovej dietě je ve skutečnosti kombinací dvou dílčích fází. Jedna z nich je v rámci povolených potravin téměř totožná s fází útoku a druhá rozšiřuje seznam povolených potravin zahrnutím zbývajících 28 druhů zeleniny ze seznamu 100 bezpečných produktů Dukanovej diety.

Klíčovým pravidlo fáze silnice střídat proteinovou a proteinovo-zeleninovou fázi, dokud nedosáhnete vaši cílovou hmotnost.
O proteinové fázi nemohu napsat hodně, protože je v podstatě založena na stejných pravidlech, jak fáze útoku (viz další články). Zaměřme se tedy na proteinovo-zeleninovou fázi:

Stejně jako při fázi útoku, existuje více než jedna varianta fáze cesty. To, kterou možnost si vyberete, závisí na určitých podmínek, včetně vašich individuálních preferencí.

Kolik zeleniny můžete jíst?

V zásadě neexistují žádná omezení ohledně množství zeleniny, kterou jíte během druhé fáze diety. Na druhou stranu, není dobré zneužít toto pravidlo a se zeleninou to přehnat. Navzdory pečlivému výběru zeleniny, při úmyslném přejídání může vaše úsilí vyjít nazmar. Měli byste jíst jen tolik, abyste uspokojili svůj hlad. Nechápejte mě špatně, ohledně toho, kolik jídla sníte neexistují žádná omezení, ale čím více budete jíst (nad úroveň nasycenosti), tím pomaleji hubnutí bude.

Počáteční hmotnostní přírůstek

Často se stává, že když člověk přejde z fáze útoku na proteinovo-zeleninovou fázi, hubnutí, které kdysi postupovalo velmi rychle teď postupuje pomalu. Někteří lidé hlásí, že dokonce část hmotnosti, kterou ztratili, nabrali zpět. Co se děje? Nic, čeho byste se měli obávat.

Když přijímáte velké množství bílkovin, vaše tělo kromě spalování tuků, ztrácí i značné množství vody. Nyní, když přijímáte širší škálu potravin a opět jíte zeleninu, vaše tělo se snaží získat zpět svou přirozenou rovnováhu (snaží se zvrátit změny, které jste udělali – děje se to jako součást širšího procesu nazývaného lidská homeostáza) a mimo jiné začíná doplňovat své zásoby vody .

Nebojte se. Skutečná ztráta hmotnosti, která je způsobena eliminací nadměrného tukové tkáně v těle stále probíhá. Tyto výsledky nemusí být viditelné na váze, ale proces hubnutí postupuje tak, jak má.

V okamžiku, kdy se vrátíte ke proteinové fázi se tělo zbaví vody a průběh hubnutí bude viditelný i na váze.

Pokud si zapisujete svou váhu každý den zjistíte, že křivka úbytku hmotnosti vypadá asi takto:

Proč křivka hubnutí vypadá takto? Důvod je jednoduchý: proteinová fáze je srdcem procesu hubnutí v průběhu celé druhé fáze. Během proteinovo zeleninové fáze nečekejte výraznou ztrátu hmotnosti. Ta obnovuje rovnováhu více než spaluje tuk. Nepodceňujte však význam proteínovo- zeleninové fáze. Ve skutečnosti, bez stabilizačního efektu proteinovo-zeleninové fáze, byste se s proteinovou fází mohli dostat do problémů, pokud byste to s ní přehnali (pro více informací viz: ketóza a ketoacidóza).

Pokud není vaším cílem ztratit jedno nebo dvě klá, ve fázi cesty zůstanete několik týdnů. Musíte zvolit frekvenci přepínání mezi dílčími fázemi. Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat.

Varianty fáze cesty

5/5 (5 dnů proteinovo-zeleninové fáze, pak 5 dní proteinové fáze)

Toto je nejčastější volba. 5/5 znamená, že 5 dní budete přijímat zeleninu a bílkoviny a během následujících 5 dní, přepnete na čistě proteinovou stravu. Podle Dukan, režim dobře koresponduje s psychikou obézních osob. 5/5 není nejjednodušší způsob, ale výsledky jsou dostatečnou odměnou – říká Dukan v jedné ze svých knih.
Dovolte mi přidat svůj názor na režim 5/5. Vzhledem k tomu, že 5-denní fáze se zdá docela optimální z pohledu člověka držícího dietu (nebudete se při ní nudit), můžete mít problém vědět ve které fázi jste a kdy začíná další. Pokud je to váš případ, možná zjistíte, že je vhodné použít systém, 7/7, který lépe odráží týdenní rytmus, kolem kterého se točí život většiny lidí.

Příklad: pokud se rozhodnete pro systém 5/5 a začnete proteinovo-zeleninovou fází, řekněme, v pondělí s druhou fází začnete v sobotu, a pak ve středu, pak v pondělí a tak dále … Pokud si zvolíte systém 5/5 musíte si pamatovat, ve které fázi kdy jste, nebo alespoň pozorně sledovat kalendář. Znám lidi, kteří vždy zapomenou, že “dnes je ten den”. Pokud máte tendenci zapomínat, zkuste systém 7/7.

7/7 (týden proteinovo-zeleninové fáze, týden proteinové fáze)

Systém 7/7 vám usnadňuje pamatovat si kdy se mění fáze. 7/7 znamená, že týden se budete stravovat podle pravidel proteinovo-zeleninové fáze a další týden podle proteinové fáze. Je to snadno zapamatovatelné, a pokud jde o hubnutí, tento systém by měl přinést stejné (ne-li lepší) výsledky než systém 5/5. Samozřejmě, že pokud z nějakého důvodu nemůžete používat systém 7/7 (například máte podezření, že tyto intervaly mohou být pro vás příliš dlouhé), stačí si zvolit nějakou jinou možnost.

1/1 (1 den proteinovo-zeleninové fáze, 1 den proteinové fáze)

Tato volba je nejlepší, pokud máte v plánu shodit méně než 10 kg. Není tak efektivní jako systém 5/5 nebo 7/7, ale je mnohem jednodušší se jí řídit a dělá stravování pestrým. Zvolte si ji, když ztratíte motivaci, nebo když vás systémy 5/5 nebo 7/7 začnou unavovat.

5/2 (5 dnů proteinovo-zeleninové fáze, 2 dny proteinové fáze)

V jedné ze svých knih Dukan píše o režimu 2/7, a popisuje ho jako “2 dny proteinové fáze a 5 dní proteinovo-zeleninové fáze”. Přestože nezavrhl tuto myšlenku, myslím, že Dukan byl v pojmenování jednotlivých schémat nedůsledný. Správný název by měl být 5/2, což znamená 5 dnů proteinovo-zeleninové fáze a 2 dny proteinové fáze. Tento systém však doporučuji jen pro ty, kteří očekávají pouze mírný úbytek na váze.

Vlastní plán

Vyzkoušejte svůj vlastní systém a najděte ten, který vám vyhovuje nejlépe. Pokud chcete, můžete s fázemi experimentovat. Pokud začnete stagnovat, můžete zkusit systémy 4/3 nebo dokonce 2/5. Dejte si však pozor, abyste tělo s proteinovými fázemi nepřetěžovaly. To může mít za následek vážné problémy, včetně ketoacidózy. Dobrým pravidlem je mít na paměti, že pomalý, ale stabilní pokrok je vždy lepší než okamžité výsledky.

Očekávaná ztráta hmotnosti během fáze cesty

To kolik a jak rychle zhubnete během druhé fáze závisí na několika faktorech:

Vaše bazální a cílová hmotnost.

Je těžké odhadnout rychlost vašeho hubnutí, pokud potřebujete shodit více než 20 kg, ale ve většině případů lidé zhubnou o 1 kg za týden. Praxe ukazuje, že v průběhu několika prvních týdnů může být ztráta hmotnosti vyšší a může činit 1,5 kg za týden.

Systém fází, který si zvolíte

Volba optimálních intervalů proteinové a proteinovo-zeleninové fáze, které nejlépe odpovídají vašim individuálním preferencím a aktuálnímu stavu vašeho těla, může zvýšit rychlost hubnutí. Není to však vždy o maximalizaci trvání proteinové fáze. Ještě důležitější je, abyste si vybrali plán, který vám vyhovuje nejlépe, pokud jde o váš celkový tělesný a duševní stav, váš životní styl, vkus a pod. Je velmi důležité, abyste se dobře ctili a udrželi si během diety dobré zdraví.

Překonejte odpor vašeho těla k hubnutí.

Po asi dvou měsících od začátku diety se vaše tělo s největší pravděpodobností, začne bránit dietě a můžete si všimnout náhlý pokles rychlosti hubnutí. Tento proces je považován za přirozený. Do té doby (tj během zhruba prvních 8 týdnů), měli byste být schopni shodit 10 kg.

Během celého období diety můžete zaznamenat několik epizod stagnace. Za normálních okolností se vaše tělo nebude bránit ztrátě prvývh několik kil. Po počátečním poklesu hmotnosti však začne vzdorovat proti kradení ze svých rezerv. Teoreticky by prostředkem proti stagnaci mohlo být zvýšené úsilí. Toto je rozumný přístup, ale praxe ukazuje, že mnozí lidé mají tendenci ztratit svou zapáleností pro dietu, když je hubnutí stagnuje.

Ztráta prvních zhruba 10 kg významně přispívá ke zlepšení celkového zdravotního stavu, fyzické kondice, agility atd. Kromě toho, když začnete dostávat komplimenty a znovu vám sedí staré oblečení, začnete se cítit skvěle. Dieta však ještě neskončila. Právě toto je okamžik, kdy byste měli zdvojnásobit své úsilí držet dietu. Je to snadné porušit pravidla když všechno jde podle plánu.

Mnoho lidí má tendenci po počátečních úspěších ztratit sebekontrolu. Nedodržení diety často vyústí v pocit viny. V důsledku toho znovu dietu začnete držet, ale pak zhubnete a znovu s dietou přestanete. To není dobře, protože takové chaotické chování může vést k deregulaci metabolických procesů a jen prohloubí vaše nutkavé stravovací návyky.

Pokud se ocitnete v takové situaci, můžete udělat tři věci:

Vzdáte se a vrátíte se ke kompulzivní přejídání a budete se nad svým selháním trápit. To nevyhnutelně povede k jo-jo efektu. Tuto možnost nedoporučuji.

Dáte se dohromady a začnete znovu, ale budete mít na paměti, že dieta se neskončila, dokud se nedostanete do čtvrté fáze.

Udržíte si status quo. Pokud jste relativně spokojen s tím, co jste již dosáhli, ale unavuje vás dodržovat pravidla druhé fáze, můžete okamžitě přejít do třetí fáze. Pak, po určitém čase (10 dní za každé shozené kilo), pokračujte do závěrečné stabilizační fáze.