Diety, z nichž místo hubnutí přiberete

Chcete-li shodit, musíte držet dietu. To jsou přinejmenším hlášky, kterými nás bombardují média. Mnozí lidé však drží diety desítky let, avšak bezvýsledně. Mají pak pocit, že je to jejich vina, že dieta nefunguje. Dokonce mnozí dál tloustnou.
Stále se přitom opakuje stejný vzorec. Myslíme si, že naše tělo není v pořádku, nebo nejsme se svým životem spokojený. A myslíme si, že když zhubneme, všechno se vyřeší. Dáme se na dietu, dietu vzdáme a obviňujeme se ze selhání.

Diety jsou nastaveny tak, že váha klesne a znovu stoupne, dokonce přiberete mnohem víc, než jste měli předtím. Zkušenost mnoha dietáře! I expertů na výživu je ta, že každá “oficiální” dieta, která je založena na velkých omezeních, vyvolává pozdější přibírání.

Většina diet požaduje vyloučit velké množství kalorií, protože slibují rychlé výsledky. No na biologické úrovni si začne vaše tělo myslet, že hladoví. Výsledkem je, že vás nutí jíst velké množství jídla, když ho někde spatříte, nebo když vaše “síla vůle” povolí. A protože je vaše tělo v “stresovém stavu”, uskladňuje více tuku, než by jindy z daného jídla uložilo.

Ohlédněte se zpět na své předchozí diety. Divíte se, že jste se v noci napchávali vším, co vám přišlo pod ruku? Lidé, kteří začnou jíst “normální” as jídlem nebojují, si možná už uvědomili, že se během diety vlastně přejídaly. Přejídaly se totiž v noci, tlačilo je k tomu tělo, čistě fyziologicky. Jednoduše, jejich tělo potřebovalo víc jídla.

Další důvod, proč mnozí při přísných dietách selhávají, lze nazvat efektem “vsazen ručníku”. Když dítě, chápete své chování jako “dobré” nebo “špatné”. A stejným způsobem označujete i různé potraviny, jako “dobré” a “špatné”. Když se stravujete v souladu s dietou, cítíte hrdost, úspěch a štěstí. Když sníte něco, co není na vašem seznamu, pociťujete to jako selhání a chcete do ringu hodit ručník a láká vás to sníst všechno, co není přibité. Vychází to z hlubokého přesvědčení, že v budoucnu se budete znovu muset omezovat, abyste se zase dostali “na správnou cestu”. Takže teď můžete sníst vlastně úplně všechno, ještě předtím, než budete zase na své stravování muset dohlížet.

Přísně diétovanie vede k přejídání i proto, že lidé vlastně ztratí cit pro vlastní vnitřní hlad a pro pocit sytosti. Přísné diety vedou často k emocionálním problémům s jídlem. Při dietách jste častokrát podrážděný, deprimovaný, unuděný a zároveň ustrašený. Navíc, když dietu vzdáte, považujete to za selhání. To může vést k nízkému sebevědomí a nejistotě. Tyto emocionální problémy, spolu s faktem, že diétovanie způsobuje ztrátu vnímání vnitřního hladu a pocitu sytosti, znamenají, že vás skutečně už nic nedokáže zastavit před konzumací kvůli lepšímu pocitu. Jíte proto, abyste získali ten pocit vzrušení, utlumily bolest z toho, že se kvůli svému tělu cítíte špatně. Nebo jen chcete odvést pozornost od faktu, že jste na sebe naštvaný, protože jste to zase vzdali.

Během diétovania častokrát zapomínáte žít. Bojíte se jít na rande, protože si myslíte, že nejste dost hubený. Vyjít si ven s přáteli na večeři ve vás vzbuzuje hrůzu. A dny se točí kolem jídla a cvičení, místo abyste žili svůj život. Myslíte si, že je to správná věc, soustředit se na dietu. No takový způsob “prožívání” vás začne rychle nudit, odpoutáte se od rodiny a přátel a sám ze sebe nebudete mít vůbec dobrý pocit. Výsledkem může být, že se začnete přejídat kvůli tomu, abyste se cítili lépe.

Proběhly stovky studií zaměřených na diety a příčiny, které navzdory dietě způsobují přibírání. Co vám tedy má pomoci, pokud to nedokážou diety? Zde je pár tipů, jak začít:

1 Nalaďte se na vaše tělo, na jeho pocit hladu a poznejte, kdy vám signalizuje, že jste sytý

Naučte se, jak důvěřovat neuvěřitelnému mechanismu v rámci svého vlastního těla. Uznejte fakt, že vaše tělo je v tomto směru moudřejší a silnější, než kdy bude vaše vůle. Vnímejte, kdy je vaše tělo hladové a kdy je syté a snažte se podle toho jíst. Tyto signály jsou přirozeným způsobem, jak počítá vaše tělo kalorie a nepociťuje jejich nedostatek. Pokud vám to zní příliš divně, vyzkoušejte si to na dva-tři dny a uvidíte, jaký z toho budete mít pocit.
2 Zapracujte na sobě a vzdejte se smýšlení podle diet

Čím více budete nakupovat podle dietního smýšlení, tím hůře se vám bude správně stravovat, tedy z hlediska vašeho těla. Vždy, když se budete slyšet, jak říkáte: “začnu zase v pondělí”, nebo “toto jídlo je špatné”, či “dnes jsem to přehnal”, připomeňte si, jaké to bylo při diétovaní. Že diety u vás v minulosti nefungovaly. A že v případě stravování není všechno jen “dobré” nebo “špatné”. Je to všechno jen “pohádka”, kterou vás příliš dlouho krmili. No nemusíte se jí řídit, pokud jde o vaše rozhodnutí o potravinách.

3 Naučte se, které potraviny jsou správné pro vaše tělo, ne pro tělo někoho jiného

Jednou z příčin, proč se během diety přejídáte nebo cítíte mizerně je fakt, že nejíte potraviny, po kterých se vaše tělo cítí dobře a které vám chutnají. Dejte si čas a zjistěte, které potraviny vám prospívají, které jídlo vás zasytí a zároveň uspokojí a také to, která jídla vaše tělo až tak moc nemusí. Zapamatujte si, vaše tělo vás vede a ono samo chce mít tu správnou zdravou hmotnost. Vy ho jen musíte poslouchat.