Jak využívat dešťovou vodu?

Možná, že dešťovou vodu v létě využíváte na zalévání. Napadlo vás ale, že její použití se nemusí vztahovat pouze na zalévání zahrady? Srážková voda je u nás zatím stále považována za něco nežádoucího, případně neutrálního, co ani nevnímáme. Naproti tomu ve světě nabírá její důležitost na významu, neboť jde o využití cenného přírodního zdroje, který zároveň výrazně šetří vaši peněženku. Úspora dosahuje až 50%. Pojďme si ukázat, jak vodu nejlépe zužitkovat.

Co je potřeba, pokud chcete využívat dešťovou vodu:

  • nádoba na shromáždění dešťové vody

Zalévání rostlin

Každého jistě napadne, že srážková voda neobsahuje chlór. Věděli jste však, že je chudá na soli, takže se rostlinám pak daří mnohem lépe, než po zalévání pitnou vodou?

Splachování toalety

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je to vlastně luxus splachovat pitnou vodou? Děje se tak proto, že máme pouze jeden rozvod vody, a to právě na vodu pitnou.
V některých zemích proto záměrně instalují dva typy rozvodů a v případě dostatku zásob “dešťovky” se čerpá ze sběrných nádob, do kterých předtím napršelo. Pokud neplánujete nové rozvody, stačí splachovat kbelíkem, ušetříte tak skoro jednu třetinu celkové spotřeby.

Praní

Srážková voda se na praní výborně hodí, protože na tuto činnost nepotřebujeme kvalitu pitné vody. Prádlo bývá samo o sobě špinavé, tedy jím vlastně vodu znečistíte. Prací prášek se v srážkové vodě také bez problému rozpustí.

Kromě toho spotřeba na praní tvoří okolo pětiny celkové spotřeby, rozhodně se tedy vyplatí přejít na dešťovou vodu. Na trhu se dokonce objevují speciální pračky umožňující připojení pitné i užitkové vody.

Mytí venkovních zařízení

Jistě budete souhlasit, že na mytí automobilů, venkovního nábytku, nástrojů nebo splachování povrchů určitě postačí voda užitková. Navíc na tuto práci obvykle spotřebujeme až desítky litrů, určitě tedy neprohloupíte, když se rozhodnete pro srážkovou vodu.