Jak využít obklady při chřipce a nachlazení?

Sezóna nachlazení už začala a pokud jste již stihli někde onemocnět, poradíme vám, co s tím. V našem článku najdete tipy, jak se zbavit nachlazení pomocí přírodních prostředků, které máte jistě doma. Následující řádky vám poradí, jak využít obklady při chřipce a nachlazení. Dozvíte se, jak udělat obklad medový, citronový, křenový či Priessnitzův obklad.




Proč používat obklady při chřipce a nachlazení

Obklady a zábaly využívali již naši předkové. Sice se jedná o “babské rady”, ale tyto postupy jsou mnohdy účinnější než užívání chemických léků, které naše tělo ještě více zanášejí.

Jednotlivé druhy obkladů

 

  • Křenové obklady při chřipce a nachlazení

Křenový obklad působí na bolest v krku, nachlazení a kašel. Při jeho výrobě takto: smíchejte přibližně 100 g nastrouhaného křenu s 1/2 kilogramem mouky a 2 lžícemi masti.

Z této směsi vypracujte těsto, vyválejte placku, ohřejte ji na topení či zlehka na pánvi. Následně ji zabalte do ručníku a přiložte zhruba na 20 minut na záda či ramena. Před přiložením křenové placky se doporučuje místo ještě natřít mastí, aby nedošlo k podráždění kůže. Křen je při kašli velmi účinným pomocníkem.

  • Medové obklady

Medový obklad působí při chřipce, nachlazení a zejména při silném zahlenění a kašli. Působí protizánětlivě, zahřívá a ulevuje. Připravíte ho smícháním medu s trochou mouky a rostlinného oleje.

Směs natřete na gázu a přiložte ji na hrudník, který pak ovažte např. větším ručníkem či osuškou, aby zůstal v teple. Zábal nechte působit nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin.

  • Citrónové obklady při chřipce a nachlazení

Citrónový obklad využijete zejména při kašli a bronchitidě. Stačí šťávu z 1 bio citronu vylisovat do 0,5 litru horké vody. Do roztoku namočte bavlněný šátek či plenku, vyždímejte ji a přiložte na oblast prsou na záda, pak obklad převažte suchým šátkem nebo ručníkem a ramena udržujte v teple.

  • Priessnitzovy obklady při chřipce a nachlazení

Tento velmi známý a používaný obklad působí proti mnohým zdravotním neduhům. Aplikujte ho v případě angíny, laryngitidy , horečky či suchého kašle. Na pokožku krku či hrudníku nejprve přiložte bavlněnou látku namočenou ve studené vodě a přitlačte ji tak, aby dobře přiléhala. Na ni přiložte igelit tak, aby namočenou látku přesahoval na všech stranách.

Nakonec vše převažte suchým bavlněným šátkem nebo látkou z bavlny. Obklad nechte působit asi hodinu.




Prevence proti chřipce a nachlazení

Na prevenci je třeba myslet během celého roku, ale pokud ve vašem okolí přibývá stále více “pacientů”, musíte zvýšit pozornost a dopřát si denně pár zaručených bojovníků proti nemoci, jejichž pomoc využívaly v takovém období i naše babičky. Dopřejte si nejvíce:

  • čerstvé citrusové plody
  • kysané zelí
  • česnek
  • cibuli
  • zázvor
  • med

Dobrá rada nad zlato!

V případě, že už jste onemocněli, po celou dobu léčení pijte dostatek tekutin. Doporučuje se,  abyste střídali různé bylinné čaje s čistou vodou (pouze vlažné nebo pokojové teploty), do kterých pokaždé přidejte šťávu z citronu.

Pozor – aby se zachovaly účinky vitaminu C, vytlačujte citron až do vychlazeného nápoje. A k rychlému uzdravení vám zaručeně pomůže i poctivý a pořádně silný kuřecí vývar.

Teplota vody pro přípravu Priessnitzova obkladu pro děti by měla být kolem 22 ° C.

 

Varování

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.