Jak využít léčivou sílu černého bezu?

Přinášíme extra jednoduchý recept na výbornou bezovou limonádu: 8 velkých květů bezinky necháme půl dne na slunném místě vyluhovat v 4 litrové nádobě s vodou. Nezapomeneme přidat 2 lžíce medu, na kroužky pokrájený celý citron a lístky máty nebo meduňky. Mňam! To je tedy dobrota.

Limonády, sirupy, marmelády, odvary, vína, ocet

Toto vše se dá připravit ze stromu černého bezu. Je to vlastně keř, který dorůstá do úctyhodných rozměrů – až 6 metrů. Užitek nám přináší dvakrát za rok, což mnozí ani netušili. Nejdříve na jaře, když rozkvete a těší nás svou typickou, výraznou vůní a pak na podzim, kdy se sbírají jeho plody. Nejen tyto černé malé bobulky, ale dokonce i listy z černého bezu se dají využívat pro různé účely. Bylinkáři je přikládají na rány, obzvláště na kolena, odkud údajně vytahují vodu. Výborné při revmatismu. Z listů se může uvařit čaj, který napomáhá při léčbě akné a celkově pročišťuje organismus zevnitř.

Při chřipce, zácpě a zánětech

Bezinka je výjimečná pro své terapeutické a imunitní vlastnosti. Sáhněme po ní, když nás trápí chřipka, záněty v ústní dutině nebo problémy s dýchacími cestami. Flavonoidy, které obsahuje, chrání naše cévy a odstraňují záněty v těle. Ruku v ruce s tříslovinami tak bojují proti infekcím. Pokud jste nachlazení nebo trpíte alergiemi, zalijte vroucí vodou 1 PL květu černého bezu. Nápoj vás zahřeje a uklidní.

Další účinky na zdraví

Květy z této léčivé rostliny pomáhají řešit problémy s akné a různé ekzémy. Vyrábějí se z nich pleťové masky a přísady do koupelí, které si umíme připravit i sami. Bezinka pročišťuje naše tělo a zbavuje ho toxinů. Tím, že je močopudná, stará se o správnou činnost močového ústrojí. Trápí vás vysoký krevní tlak? Právě nápoje z bezu vám ho pomohou snížit. V neposlední řadě se nám při jejím užívání zlepší činnost žaludku a trávení a to je to, co dnes mnozí z nás potřebují.