Jak vyrobit bylinkovou koupelovou sůl?

Dnes tu pro vás máme návod, jak si vyrobit bylinkovou koupelovou sůl. Není nic příjemnějšího, než si dát po dlouhém a náročném dni uvolňující koupel s bylinkovou solí. Některé bylinné soli zase nastartují váš den po probuzení a další vám pomohou bojovat s nachlazením a dalšími zdravotními obtížemi. Dopřejte si úžasně voňavou a léčivou koupel i vy a zkuste si s námi vyrobit domácí bylinkovou sůl do koupele. Jak postupovat při výrobě bylinkové koupelové soli, se dozvíte v našem článku.




Co je třeba, pokud si chcete vyrobit bylinkovou koupelovou sůl:

  • mořská či himalájská sůl
  • sušené bylinky
  • pár kapek éterického oleje
  • případně barvivo

Postup přípravy krok za krokem

Jaké bylinky zvolit jako nejvhodnější?

Do relaxačních koupelových solí, které vám zaručí uvolnění mysli i svalů před spánkem, přidejte např. heřmánek, levanduli, meduňku či mateřídoušku. Pokud potřebujete unavené tělo a mysl naopak povzbudit, třeba po probuzení nebo po sportovním výkonu, zkuste použít citronovou trávu, chrpu polní, dobromysl, tymián nebo rozmarýn. Výběr je jen na vás.

A pokud bojujete s nachlazením, pomůže vám nejlépe máta, heřmánek, šalvěj či fenykl. Na různé kožní problémy je pak výborný měsíček či heřmánek nebo okvětní lístky růže. Bylinky používáme výhradně sušené a můžeme je samozřejmě kombinovat podle typu použití.

Jakou sůl použít na výrobu?

Nejlepší je bezpochyby sůl z Mrtvého moře, která již sama o sobě oplývá mnoha příznivými zdravotními účinky, např. zklidňuje tělo i mysl, čistí pokožku a pomáhá léčit nejrůznější kožní a revmatické choroby. Použít můžete také sůl himálajskou, která prokrvuje pokožku a detoxikuje.




Dále je možné přidat Epsomskou sůl, která regeneruje vaše tělo, zmírňuje bolesti a otoky, léčí zácpu a nespavost a působí proti stresu. Dále můžeme do koupelové bylinkové soli přidat i několik kapek oblíbeného éterického oleje a případně též barvivo.

A jak na to?

Do skleněné uzavíratelné nádoby nasypeme asi 1 cm vysokou vrstvu soli, přidáme centimetrovou vrstvu sušených bylinek dle vlastního výběru a takto střídáme, dokud nenaplníte celou nádobu až po vrch. Malé množství soli můžeme také předem obarvit kosmetickým nebo potravinářským barvivem a střídat vrstvy bílé a barevné soli, což je velmi dekorativní a sůl pak bude velmi vhodným dárkem.

Nakonec do soli nakapeme oblíbený éterický olej, který vhodně doplňuje zvolené bylinky. Nádobu na bylinkovou koupelovou sůl uzavřeme a necháme zhruba 2-3 týdny odležet, aby se do soli uvolnily všechny aromatické látky. Po otevření vás vůně z nádoby omámí, a pak se můžete pustit to její používání.

Varování při používání

Při používání dbejte na svůj zdravotní stav. Bylinkovou koupelovou sůl by neměli užívat lidé trpící akutními zdravotními problémy, i srdečním onemocněním, cévním onemocněním, záněty, horečnatým onemocněním nebo onemocněním krevního oběhu. Pozor si musí dávat také těhotné ženy.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.