Jak vyčistit psovi uši?

Péče o psa zahrnuje několik různých povinností. K těm nepříjemným řadíme například čištění uší. Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jak správně vyčistit psovi uši vám poradí následující řádky

Jak často čistit psovi uši

Nezapomeňte, že pejsek je vystavován různým nečistotám a prachu mnohem víc než vy. Doporučujeme proto, abyste mu ušili čistili alespoň jedenkrát měsíčně.

Záleží na plemeni

Pokud vlastníte plemeno, které je zánětem uší ohroženo mnohem více, doporučujeme čistit uši minimálně jedenkrát za dva týdny.

Plemena, která jsou více náchylná k chorobám a zánětům uší, jsou:

  • lovecká plemena (retrívři, labradoři, kokršpanělé, barváři, honiči, ohaři)
  • plemena (boxeři, cane corso apod.)

Postup, jak správně čistit psovi uši

Rozhodně pro čištění uší vašeho čtyřnohého kamaráda nepoužívejte různé vatové tyčinky, vatové tampony a pod. Tímto způsobem byste mohli psovi akorát ublížit.

Speciální roztok

Důkladně a správně vyčistíte uši pouze pomocí speciálního roztoku, který zakoupíte u veterináře nebo ve zverimexech.

Roztoky pro čištění psích uší jsou přizpůsobeny tak, že všechno zvládnou samy. Stačí, abyste požadované množství nanesli do zvukovodu vašeho pejska a nechali působit. Následně ouško zvenku promasírujte a papírovou utěrkou setřete nečistoty, které roztok z ucha vytáhne.

Roztok rozpouští maz, působí jako dezinfekce, ucho vyčistí, vysuší a zároveň udržuje správné a vhodné mikroklima ve vnějším zvukovodu.

Zánět uší

Zanícené uši psů (otitidy) jsou velmi častým důvodem pro návštěvu veterinární ambulance. Tímto problémem trpí 10-20% psů a 2-6% koček.

Když si pes začne často a intenzivně škrábat uši, třást hlavou a šoupat se ušima o zem, zpozoruje to každý majitel a většinou padne rozhodnutí, podělit se s touto starostí s veterinářem. Kočky se intenzivně škrábou, dokáží si boltec a okolní kůži rozškrábat do krve.

Největším nepřítelem uší je voda. Vlhkost podporuje vznik a množení kvasinek, které jsou spouštěčem znečištění uší, zápachu a navíc způsobují pejskovi nepříjemné svědění. Při přemnožených kvasinkách je nezbytné psovi uši přeléčit.