Jak správně skladovat léky?

V tomto článku vám přinášíme rady a tipy, jak můžete doma správně skladovat léky. Čím jsme starší, tím více léků obvykle užíváme. Většinou nám je předepíše obvodní lékař nebo příslušný specialista. Některé preparáty, zejména výživové doplňky, si kupujeme v lékárně sami. Tím to ale nekončí. Aby medikamenty splnily dobře svůj účel, měli bychom se k nim chovat tak, jak doporučuje výrobce. Jak tedy skladovat léky?

Hlavní zásady, jak správně skladovat léky

Nevyhazujte papírovou krabičku, kde je uvedeno číslo šarže, ani příbalový leták. Ten obsahuje řadu užitečných a nenahraditelných informací. Ačkoli už lék užíváte dlouho, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat do příbalového letáku nahlédnout.

Užívejte je tak, jak vám doporučil lékař, nikdy nepřekračujte doporučenou dávku. Pokud si nejste jisti, zda jste ten který den už lék vzali, dejte si ke krabičce papír a tužku. Jakmile tabletu nebo kapsli sníte, udělejte si hned na papír poznámku.

Léky dávejte mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků a uchovávejte je v původním obalu, abyste mohli kontrolovat datum expirace. Nejlepší je tmavé a chladné místo.
Nikdy nedávejte léky na přímé slunce, ale ani tam, kde je vlhko. Velké množství léčiv je citlivých na světlo, takže špatné skladování je může znehodnotit nebo oslabit jejich účinky.

Snažte se spotřebovat léky nejdříve z jednoho blistru nebo lahvičky. Teprve potom otevřete další balení. Budete mít lepší přehled a ušetříte místo, protože medikamenty, které zatím neužíváte, můžete mít uložené jinde. Vždy ale na místě, kam se nemohou dostat děti.

Skladování v chladničce

U některých léčivých preparátů je výslovně uvedeno, že je máme skladovat například v chladničce. Pokud si nejsme jisti, zeptejte se lékárníka. Jde zejména o ty přípravky, které se připravují individuálně.

Pokud lék změnil svůj tvar, barvu, chuť, zápach nebo vypadá jinak, než v prvních dnech užívání, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Tipy

Nepoužité léky patří do lékárny, proto je tam vraťte, nevyhazujte je do běžného komunálního odpadu.

Upozornění

  • Řiďte se vždy tím, co vám řekne o užívání léků lékař nebo farmaceut, nekombinujte nikdy léky s alkoholem.
  • Pokud máte podezření, že s medikamenty není něco v pořádku, informujte se v lékárně.
  • Obsah domácí lékárničky byste měli zkontrolovat minimálně dva krát za rok.