Jak si vybrat živý vánoční stromeček?

Rok co rok se v každé domácnosti řeší stejná otázka – jaký vánoční stromeček vybrat? Živý nebo umělý? Ti, kteří jsou věrní tomu svému “trvalému”, mají po problému. Pouze ho vytáhnou, raz dva poskládají a na Tři krále opět uloží na bezpečné místo, kde přečká do dalších svátků. Z ušetřených peněz si raději dopřejí o dárek více.

Tradiční Vánoce s živým vánočním stromkem

Co by to ale byly Vánoce bez té úžasné vůně jehličí, kterou nám nabízí jedině pravý vánoční stromeček z lesa. Je to vůně dětství, vzpomínek. Znovu se nám před očima promítají dlouhé týdny prázdnin, kdy jsme celé dny trávili na sáňkách nebo v lavoru a spouštěli jsme se střemhlav dolů z kopce u babičky. Její citrónový čaj a sladké pečivo nás vždy dokonale zahřály po příchodu domů – jak na srdci, tak i na duši. S úsměvem na tváři vzpomínáme na chvíle, kdy jsme kradli salonky ze stromku, aby to nikdo neviděl a nenápadně jsme zahlazovali všechny stopy. Nevadily nám ani výhružky, že Ježíšek nepřijde.

Borovice, jedlička nebo smrk?

Pokud již nyní náhodou přemýšlíte o koupi vánočního stromku a je to vaše premiéra, možná se vám budou hodit drobné postřehy, které je fajn vědět. Když nastane den “D” a vy si slavnostně půjdete jeden vysněný vybrat, zajistěte si v autě dostatek místa. Pokud máte přívěs, je to jen výhoda, pokud ne, cesta domů bude alespoň super zábava.

Ceny vánočních stromků se pohybují v závislosti na druhu a jejich velikosti. Nejlevnější jsou smrky, pak borovice a nejdražší bývají jedličky, protože se řadí mezi nejkrásnější vánoční stromky. Mají nejvýraznější vůni a jejich jehličí vydrží dlouho zelené a “v celku”.

Při rozhodování si však dávejte pozor, abyste neměli příliš velké oči. Ve stojanu v obývacím pokoji se bude jevit velký každý vánoční stromeček. Po pár hodinách od vysvobození ze sítě se větve pořádně rozloží na všechny strany a budou připraveny čelit množství ozdůbek.

Nezapomeňte živé nádheře každý den doplňovat vodu do stojanu, aby vydržel o něco déle. Příliš dopředu se zdobením nespěchejte, neboť v teplých podmínkách nevydrží déle než 2 – 3 týdny. I to je dost dlouhá doba na to, abychom začali “chytat nervy” kvůli neustálému vysávání pod ním.