Jak si vybrat zahradní domek?

Zahradní domky se stále ve větší míře stávají běžnou součástí zahrad. Tyto domky nacházejí v zahradách široké uplatnění. Jedná se o malou dřevostavbu nebo také malou chatku s okny a dveřmi, kterou lze umístit kamkoli na zahradě a je ideálním řešením do zahrádkářských osad, ve kterých není možné získat stavební povolení na stavbu chatky, chalupy či menšího domku.

Velkou výhodou je fakt, že při výstavbě zahradního domku, který má do 25 m², není třeba stavební povolení. Kromě dřeva můžete koupit plechové zahradní domky, které vydrží výrazně delší dobu bez údržby.

Proč si pořídit zahradní domek?

Zahradní domky slouží k nejrůznějším účelům a plní několik funkcí. Při jejich pořízení zahradní domky poskytují:

  • Úložný prostor – Pokud vlastníte zahradu, na které pěstujete zeleninu a ovoce, rozhodně se vám vyplatí pořízení zahradního domku, který vám poskytne vše potřebné, co na zahradě potřebujete mít. Do zahradního domku můžete schovat různé zahradní nářadí a pomůcky, kolečko, hadice, sekačku, zahradní nábytek a mnoho dalšího.
  • Možnost přespání – Malý zahradní domek je během teplých letních měsíců plnohodnotným pokojem na zahradě, v němž je možné čas od času přespávat. Ve větších zahradních domcích lze pohodlně bydlet i delší dobu.
  • Ideální pro děti – Menší zahradní domek může sloužit jako zázemí pro děti a jejich hry a zábavu.

Výběr zahradního domku

Ještě než se vydáte do obchodu, položte si následující tři otázky a před výběrem a koupí domku si ujasněte odpovědi.

  1. Kolik prostoru máte na zahradě?
  2. Jaký typ zahradního domku zvolit?
  3. Jaké vybavení by měl zahradní domek obsahovat?

Kolik prostoru máte na zahradě?

Na zahradní domek myslete už v době, kdy plánujete rozvržení zahrady. Tím, že si předem určíte a vymezíte místo, pak budete mít při jeho výběru jasnou představu o jeho velikosti.

Jaký typ zahradního domku zvolit?

Na trhu je v dnešní době široký sortiment zahradních domků. Vybírat můžete z různých tvarů, rozměrů, konstrukcí i podle jejich využití. Doporučujeme tedy si před nákupem ujasnit, zda bude zahradní domek sloužit k bydlení, uskladnění nářadí, pro děti a jejich hry, nebo pro všechno dohromady. Dnešní trh také nabízí velké množství zahradních domků, které se od sebe odlišují vzhledem (např. typem střechy, domek s verandou či bez, moderní nebo tradiční domky atd.).

Jaký zvolit materiál?

Nejčastěji se zahradní domky vyrábějí z kovu, plastu a dřeva.

Zahradní domky ze dřeva

Dřevěné zahradní domky mají přirozený vzhled a lépe zapadnou do okolního prostředí. Nicméně se jedná o dřevo, se kterým je spojena pravidelná údržba, jako je barvení nebo lakování dřeva. Dřevo je přírodní materiál, časem tedy může dojít k jeho deformaci, k tvorbě plísní, či ho mohou napadnout různí termiti.

Zahradní domky z kovu

Kovové domky jsou na rozdíl od dřeva více odolné a také levnější. Jejich nevýhodou je však vzhled, který nevypadá vůbec přirozeně.

Zahradní domky z plastu

Plastové zahradní domky jsou vyráběny z materiálů jako PVC nebo polyetylén. Ze všech tří variant jsou plastové domečky nejlevnější záležitostí. Dále jsou bezúdržbové, trvanlivé a na trhu je lze sehnat v mnoha barvách a stylech.