Jak se zbavit vrabců?

Rádi pozorujeme ptáky, jak si létají na obloze a chceme mít křídla jako oni, ale pokud se usadí na naší zahradě, není to už zřejmě takový příjemný pohled. Jedním z takových “domácích” ptáčků je vrabec. Ten velmi rád hnízdí v okolí lidských obydlí, zpravidla ho nenajdete dále než jeden kilometr od nich. Jak se ho můžete v okolí vašeho obydlí zbavit? Přečtěte si článek, jak se účinně zbavit vrabců.

Metody a postup, jak se zbavit vrabců pod střechou

Vrabec klade vajíčka v období od května do srpna. Co se týče hnízd, umí být velmi agresivní a někdy se zmocňuje i hnízd jiných ptáků. Lze tedy očekávat, že se stejnou dravostí si bude bránit i své hnízdo.

Pokud ho má na domě, pak ho ve většině případů najdete pod okapy, v puklinách ve stěně či v hustých popínavých rostlinách, dále má v oblibě prostory pod střešními taškami, v trámech apod…

Existuje několik možností obrany

První možností je umístit právě na výše uvedená kritická místa něco, co vrabce odradí k domu přiletět.
Známým prostředkem jsou CD-čka, alobal, igelitové sáčky většího formátu apod., které za provázek zavěsíte na inkriminované místo a je dost možné, že tím vrabce od stavby hnízda odradíte.

Ve většině případů není možné tyto předměty zavěsit bez pomoci konzole či něčeho podobného.

Jiná opatření, jak se zbavit vrabců

Možností jsou např. i sítě na okna a dveře. Dnes mají lidé toto řešení velmi v oblibě i proti hmyzu. Na našem trhu je také možné sehnat speciální elektronické plašičky ptáků, které je možné použít i na vrabce.

Tyto plašičky fungují buď na principu zvuků (které vydávají poplašné volání ptáka, kterého se chceme zbavit nebo naopak hlasy dravců) nebo na principu ultrazvuků (které však jsou o dost dražší).

Dále je také možné pořídit levnější verzi plašičky ve formě siluet přirozených nepřátel ptactva, jako je např. orel, kočka a pod., které lze upevnit na střechu, komín nebo na jiná potřebná místa v okolí vašeho domu.