Jak předejít kocovině?

A už je to tady zase! Máte kocovinu. Přestože se dušujete, že tentokrát budete pít alkohol jen střídmě, nevyšlo to a přemýšlíte jestli se dalo předejít kocovině. Asi každý z nás už někdy v životě zažil velmi nepříjemnou kocovinu. Dobrá nálada je pryč, hlava bolí, žaludek se houpe jako na vodě, chůzi komplikují závratě. Připadáme si vyčerpaní, unavení, jakoby nás prošel autobus a cítíme, že to není ono. Tuto daň platíme za to, že jsme vypili více alkoholu, než by bylo žádoucí. Málo platné, někdy se zdravá míra odhaduje jen těžko. Když jsme po nemoci, vyčerpání, nevyspalí nebo hladoví, odbourává alkohol mnohem obtížnější. Dá se jí vůbec předejít? Přinášíme tipy, které vám pomohou, abyste si na tuto otázku mohli odpovědět “ano”.

Dá se vůbec předejít kocovině?

Opice se dostaví v okamžiku, kdy euforie, uvolnění, dobrá nálada, mírný útlum a příjemný opojný pocit opilosti odezní. Tělo si s alkoholem neví rady a jeho odbourávání bývá někdy obtížné.




Pokud víte, že budete pít, najezte se!

Platí několik zásad, díky kterým by opice měla být snesitelnější. Odborníci doporučují nepít alkoholické nápoje nalačno. A to ani když jde o neškodný přípitek – jakmile to podceníte a předtím se nenajíte, jste na nejlepší cestě přivodit si stav opilosti. K přípitku často přibude další skleničku a najednou jste na slepé koleji.

Před pitím alkoholu se nemusíte najíst až k prasknutí. Stačí něco málo zakousnout, abyste nepili na hladový žaludek. Pokud máte na výběr, klidně sáhněte po něčem tučnější. Co je vlastně velmi dobré, protože slané a tučné lépe vstřebává alkohol a pomáhá žaludku se s ním lépe poprat.

Kdo nestojí o opici, neměl by současně s pitím alkoholických nápojů mlsat sladkosti.

Pijte také hodně vody. Chcete-li předejít kocovině, v žádném případě nekombinujte různé alkoholické nápoje. Sklenku šampaňského, potom pár skleniček vína, tu a tam proložené panákem tvrdého alkoholu, nadělá poměrně rychle Sarapis a druhý den tomuto svému počinu také nebudete dvakrát vděčný.

Předejít opici můžete i tak, že budete raději pít průsvitný alkohol než tmavý. Je to proto, že při kvašený tmavého alkoholu vznikají látky kongenery, které tělo nedokáže efektně zpracovat, a proto je větší pravděpodobnost, že budete po něm trpět nevolnostmi. Pokud se ho přesto nechcete vzdát, vsaďte raději na kvalitní alkohol.




Co dělat po prohýřené noci

Pokud se vám to přesto vymklo z rukou a předejít kocovině se vám nepodařilo, dopřejte si hlavně dostatek vody, protože tělo bývá dehydrované.

Nejezte nic, na co nemáte chuť. Kromě vody, při dehydrataci třeba doplnit draslík, proto doporučujeme mít po ruce potraviny, které jsou na něj bohaté, například špenát nebo banány.

Pomohou vám rychleji se postavit na nohy. Někomu pomůže káva, která vzpruží, ale není to pravidlo. Zkuste jít na menší, nenáročnou procházku. Ale jen tehdy, se na to cítíte. Pokud se vám točí hlava, vadí vám světlo nebo dokonce zvracíte, zůstaňte doma v peřinách.

Řada lidí se dostane alespoň jednou, dvakrát v životě do situace, kdy neodhadnou, kolik mohou bez obav vypít. Vždy byste měli mít na zřeteli, zda jsme zdraví, najedení a odpočatí. Zároveň nezapomínejte na to, že s přibývajícími léty se vaše schopnost odbourávat alkohol vytrácí.

Tipy

  • Nekombinujte různé druhy alkoholu.
  • Nepijte alkohol nalačno.
  • Pijte alkohol pomalu, abyste neopili příliš rychle.
  • Při pití sem-tam něco zobnout, nejlépe slané.