Jak poznat kvalitní krmivo pro psa?

Mít kvalitní krmivo pro psa a krmit ho jím, je to nejlepší, co může chovatel dělat pro zdraví a vitalitu čtyřnohého přítele. Aby trávicí systém psa byl v dobrém zdravotním stavu, potrava by měla být bohatá na enzymy, vitamíny, minerály a bioaktivní složky. Ale nejen to. Protože výrobci krmiv pro psy se předhánějí v tom, kolik které krmivo obsahuje nutričních látek, vyznat se v tom, co je a co není prospěšné, není snadné. Následující řádky přibližují, které krmivo pro psa je nejkvalitnější a zda raději upřednostnit granule pro psy nebo konzervy.




Žaludek čtyřnohého miláčka si musí na krmivo pro psa zvyknout

Žaludek a střeva psa se krmivu přizpůsobují 7 až 14 dní. Aby krmivo pro psa bylo dobře stravitelné a živiny se správně vstřebávaly, potrava by se měla zvířeti dávat hlavně ve stejném množství, ve stejném složení a ve stejný čas během dne, a to nejméně týden až dva. To je doba, která je potřebná k tomu, aby se žaludek a bakteriální mikroflóra ve střevech psa stačily novému složení přizpůsobit. Průjem u psa je častým projevem toho, že pes snědl jinou potravu, než na kterou byl pravidelně zvyklý. Například když návštěva hodí psovi zbytky jídla z oběda.

Existuje 5 metod krmení psa, ale která je správná?

Důležité je, aby krmivo pro psa, ať už komerční nebo podomácku dělané, bylo optimálně vyvážené. Tím se u pejska předchází zdravotním problémům, posiluje imunitní systém, zlepšuje srst, celková kondice a jeho zdraví.

Metoda barfování (BARF)

Prvním způsobem, jak psa krmit, je metoda BARFování (BARF). Metoda je odvozena od anglického sousloví “Bone and Raw Food”, tedy “kosti a syrová potrava”. Chovatelé, upřednostňující tuto metodu krmení psa, vycházejí z přesvědčení, že krmivo pro psa by mělo složením přibližovat přirozené stravě psů, respektive vlků.

Vidíte, co pes jí, a to je značná výhoda. Veterináři tuto metodu krmení psa však nedoporučují začínajícím chovatelům, protože vyžadují hlubší znalosti ve výživě psů. Kromě množství obsažených živin, vitamínů a minerálních látek, je třeba určit správnou krmnou dávku. BARFování vyžaduje více času a hlouběji si sáhnete do peněženky, čerstvé potraviny vždy po ruce něco stojí.

Vařené maso se zeleninou

Druhým způsobem, jak krmit psa, je vařené maso spolu se zeleninou. Majitelé psů maso vaří, aby zahubili bakterie a zárodky parazitů. Omezuje se výskyt bakterií rodu Salmonella a Escherichia Coli, a dále kolonie aerobních mikroorganismů.

Konzervy

Třetím způsobem je použití konzerv. Psí konzervy rozdělujeme na dva druhy: masové konzervy pro psy a kompletní konzervy. Zatímco kompletní konzervy by měly obsahovat všechny látky, které pes potřebuje, k masové konzervě je třeba doplnit potřebnou zeleninu (příkrm).

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Pozor si dávejte také na to, jaké složení má takové krmivo pro psy. Řada konzerv má vysoký obsah vody a z vody se pes nenažere.

Granulované krmivo pro psy

Čtvrtým způsobem, jak krmit psa, je použití granulovaných krmiv. Tento způsob patří k nejrozšířenějším. Řada výrobců krmiv pro psy se ale snaží snížit cenu granulovaného krmiva tím, že používají zdroje proteinů rostlinného původu.

Hlavně pšenici a sóju namísto masa. Obsah masové složky a živočišných proteinů je mnohdy velmi nízký a pro správnou výživu psa nevyhovující.

Krmivo pro psa výlučně rostlinného původu

Poslední pátá metoda krmení psa odráží přesvědčení chovatelů, že pes ve své výživě maso nepotřebuje, a tudíž dostává jen krmivo rostlinného původu (vegetarián). Je třeba dbát na to, že pes je všežravec. Žádný veterinář tuto metodu neschvaluje.

Jak poznat kvalitní granule pro psa




U granulovaných krmiv je vždy důležité složení krmiva, kvalita surovin a jejich poměr v krmivu.

V potřebách pro chovatele jsou obvykle v nabídce 4 druhy granulovaných krmiv: extrudované granule, pečená krmiva, polosuchá krmiva a za studena lisovaná krmiva.

  • Extrudované granule – jejich výroba je levná a probíhá tak, že se podle receptu práškové částice smíchají, přidá se voda a za vysoké teploty a tlaku se směs protlačí přes sítko. Výrobci musí do krmiva přidat uměle vitamíny, protože vysokými teplotami se krmivo znehodnotilo právě o tyto látky. Na druhé straně mají optimální množství vitamínů.
  • Pečená krmiva se zpracovávají při nižších teplotách, ale po delší dobu, a tak nedochází k znehodnocení krmiva, poměr výživných látek, ale nemusí být vždy optimální a je dobré i zde řádně číst informace na pytli s granulemi.
  • Polosuchá krmiva jsou pro psa chutnější, ale obsahují chemické konzervanty, aby granule nechytla plíseň, a vodu.
  • Za studena lisovaná krmiva mají velkou výhodu: zachovávají vitamíny, minerály a bioaktivní látky, protože se vyrábějí za nižších teplot. Nevýhodou je ale nižší trvanlivost.

Co pes, to jiné požadavky

Každý pes, stejně jako každý člověk, má jiné požadavky na výživu. Podle aktivity psa, velikosti, a pod. Při výběru granulí čtěte vždy složení krmiva na obalu. Pořadím složek je určen i podíl obsažený v krmivu – od největšího podílu po nejmenší.

Zvolte raději prémiové značky. Economy krmivo pro psa může obsahovat náhražky. Výrobci kvalitních krmiv uvádějí na obalu konkrétní druh masa, upřednostňujte, pokud možno, maso hovězí.

Univerzální krmivo pro psa neexistuje

Nelze říci přesně, které granule jsou pro vašeho psa nejvhodnější. Zapojte selský rozum: kvalita krmiva se podle veterinářů téměř vždy odrazí na kvalitě, lesku a délce srsti a samozřejmě i na vitalitě zvířete při aktivitě.

Konzervy pro psy – pozor na vysoký obsah vody v levných konzervách

Levná masová konzerva se od kvalitní konzervy pro psy liší obsahem masa, vody a podrobnostmi o složení na obalu. Pod označením “maso a výrobky živočišného původu” se může schovávat například i maso-kostní moučka (kafilerní moučka), kvalitní psí konzervy podrobně informují o druhu masa a jeho podílu v konzervě.

Pozor na označení konzervy jako “kompletní”

Pokud je konzerva označena jako kompletní, psovi dávejte jen tuto konzervu, neboť obsahuje dostatečné množství živin.

Nadbytek některých vitaminů a jiných látek může zdraví psa škodit, proto dodržujte dávkování kompletní potravy a do misky nepřidávejte už žádný příkrm! Při masové konzervě je příkrm nezbytností – použijte vločky, rýži nebo těstoviny.

Pamlsky pro psy – jak na ně?

Když už pejskovi chcete nějaký ten pamlsek dopřát, pak takový, který mu neuškodí, ale prospěje.

Dentální pamlsky pomáhají při péči o psí chrup a speciálním tvarem pomáhají předcházet tvorbě zubního kamene a zubního plaku. Použít lze různé tyčinky, kosti z buvolí kůže, ale například i za odměnu kostky s hovězím, jehněčím masem nebo masem z lososa.