Jak na očkování koťat?

Na očkování koťat je třeba myslet vždy včas, protože si imunitu vytvářejí do 3 měsíců svého věku. Majitel se může vždy rozhodnout mezi monovalentním a polyvalentním očkováním. Monovalentní je pouze proti jedné nemoci, takže se doporučuje polyvalentní, které zahrnuje očkování proti více nemocem najednou. Kočičích nemocí je poměrně hodně, takže očkování nezanedbávejte, i když není povinné.  Čtěte, jak očkování koťat zařídit.

Pravidelné očkování koťat

Důležitá je pravidelnost očkování. První očkování musí proběhnout do 9. týdne věku kotěte. Následně se v 12. týdnu provede přeočkování. Další přeočkování se provádí vždy po roce, tak si termíny vždy poznamenejte, abyste na ně nezapomněli.

Odčervení

Dejte pozor na to, aby bylo kotě před prvním očkováním minimálně dvakrát odčervené. Odčervení provádějte ve 2., 4., 6. a 12. týdnu po porodu.

Vzteklina

Očkování proti vzteklině spojte vždy nejlépe i s očkováním proti dalším chorobám.
Kočičí mor

Onemocnění, které má za důsledek úbytek bílých krvinek. Po očkování se imunita přenáší i na koťata.

Kočičí rýma

Velmi nepříjemné onemocnění, které není vážné, ale může se stát chronickým. Kočka má často výtok z nosu, velké ospalky, záněty spojivek a skelné oči. Očkováním kočce velmi pomůžete.

Virová leukémie

Za důsledek má zvýšenou tvorbu bílých krvinek. Před očkováním se provádí krevní test, který odhalí, zda už kočka náhodou tuto nemoc nemá.

Zánět pobřišnice

Smrtelné onemocnění, proti kterému se kočka očkuje v 16. týdnu po porodu.

Borelióza

Proti borelióze kočku očkujte pouze, pokud jste z města a nacházíte se v lokalitě, kde je klíšťat hodně, jinak je malá šance nákazy.

Další choroby a očkování koťat

Očkování proti dalším chorobám zvažte a konzultujte s veterinářem. U všech zmíněných očkování je nutné i přeočkování.