Jak čistit své zlaté a stříbrné šperky?

Zlato a stříbro vyžadují správnou péči. Určitě to znáte, pokud po delším nošení vaše šperky začínají mít zvláštní zbarvení a vy nevíte, co s tím. Zlato a stříbro jsou odlišné a vyžadují individuální péči. Jak se tedy starat o vaše šperky?

Zlato náchylné na oxidaci

Zlato, které má méně než 14 karátů, je z hlediska oxidace více náchylné. Velmi dobrým pomocníkem při čištění je mořská sůl. Pozor byste si však měli dávat u jemnějších šperků a šperků, které obsahují množství kamínků a jiných detailů.

Vědět byste však měli i to, že domácím čištěním můžete zlatu i uškodit. Může dojít ke ztrátě barvy a proto je nejvhodnější jednou za čas svěřit vaše zlaté šperky do rukou odborníků a obrátit se na některé zlatnictví.

Pokud už si ale troufnete na domácí čištění, používejte speciální hadříky a prostředky určené přímo k čištění zlata. Oblíbený je i domácí trik na odmaštění zlata ponořením do alkoholu. Šperk následně osušíte suchým hadříkem.

Stříbro 

Chcete-li zkusit vyčistit stříbrné šperky doma, pomozte si jemným kartáčkem. Velmi nápomocný může být starý použitý zubní kartáček s jemnými štětinkami. Jako čistící prostředek můžete použít mýdlo s teplou vodou nebo citrónovou šťávu.

Lesk stříbra lze docílit speciálním hadříkem určeným právě k tomuto účelu. Domácím pomocníkem je také oblíbená a univerzální soda bikarbona v kombinaci s hliníkem. Do vařící vody vložíte stříbro a kousek hliníku a následně do ní nasypete jedlou sodu. Po reakci necháte šperky chvilku povařit a následně stříbro opláchnete.