Jak sušit prádlo v sušičce?

Sušička už dnes není luxusem, naopak se stále častěji stává běžnou součástí domácnosti. Jak ji ale správně používat, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku a vyhnuli se karambolu ve formě o dvě čísla menšího prádla? Podívejte se na jednoduchý návod,  jak sušit prádlo v sušičce. Pro co nejlepší vysušení prádla byste také neměli podcenit její výběr, dnešní inteligentní přístroje toho udělají hodně za vás. Na internetu si můžete vybrat nejlepší sušičky i pračky podle jejich srovnání.




Návod, jak správně sušit prádlo v sušičce

I výběr oblečení je důležitý

Pokud chcete správně sušit prádlo, v první řadě je dobré ověřit si, které vůbec můžete takto sušit. Na štítku oblečení najdete ikonku sušičky jako čtverec s kruhem uvnitř. Pokud je kruh vyplněn černou nebo přeškrtnutý, tak sušit prádlo nemůžete.

V takovém případě ho v sušičce nesušte, odvážnější jedinci mohou vyzkoušet šetrný program. V kruhu ještě může být jedna nebo více teček, jedna tečka označuje nejšetrnější program, prádlo se třemi tečkami můžete sušit i při vysokých teplotách.

Co do sušičky většinou nepatří:

  • krajka
  • hedvábí
  • vlna
  • plastové zipy
  • nažehlovací potisky

Jak správně prát

Správně postupovat byste měli už při praní. Do sušičky nepatří příliš mokré prádlo, ideální je odstřeďovat na 1 200 a více otáček za minutu. Správně dávkujte prací prostředek, zbytky v tkanině mohou zanášet sušičku.

Do sušičky patří jen vyprané prádlo, výjimkou jsou modely s refresh programem, který zbaví oblečení zápachu nebo zvířecích chlupů. Rozhodně ale nikdy nezkoušejte sušit prádlo vyloženě špinavé. Například olejové skvrny se mohou při sušení dokonce vznítit.

Jak správně zvolit program na sušení

Základem dobře vysušeného oblečení je správně zvolený program. Nápovědu najdete na štítcích oblečení, jak jsme již zmínili. Lepší modely mají čidlo zbytkové vlhkosti, které upravuje délku sušení. Sušičku nepřeplňujte.

Při vkládání prádla do sušičky zapněte všechny zipy, oblečení s potiskem a flitry obraťte naruby a spodní prádlo nebo jemné tkaniny sušte ve speciálních koších. Prádlo provoníte osvěžovačem ve formě ubrousků nebo nádobky s tekutinou. Oblíbené jsou také gumové balónky pro načechrání prádla.




Nenechávejte oblečení v sušičce dlouho!

Po sušení je důležité prádlo co nejrychleji vyndat a poskládat nebo pověsit. To vám usnadní časovač, který můžete nastavit například na váš příchod z práce.

Některé oblečení, například vlněné, je třeba nechat ještě doschnout na vzduchu, úplné vysušení by ho zničilo.

Některé sušičky prádlo po skončení programu ještě otáčí, aby snížily pomačkání.

Nezapomeňte na péči o sušičku!

Samotná sušička také vyžaduje péči. Filtr sušičky je ideální čistit po každém sušení. Pokud máte model bez odvodu kondenzátu do odpadu, musíte pravidelně vyprazdňovat také kondenzační nádobku. Vodu z ní můžete využít například do napařovací žehličky.

Jak vlastně sušička na prádlo pracuje

Sušička prádla je o něco jednodušší zařízení než pračka. Vybavená je velkým bubnem přehazujícím prádlo a vzduchotechnikou, která vaše oděvy profukuje horkým vzduchem. Ten mění vodu na páru a odnáší ji do prostoru mimo buben.

Horká pára má skvělou vlastnost – pomáhá vyrovnávat vlákna v tkanině, takže prádlo zůstává příjemnější na dotyk i přesto, že ze sušičky nevychází nejrovnější. V poslední fázi sušení se horký vzduch vystřídá se studeným, aby bylo krčení méně intenzivní.

V závislosti na tom, jakou technologii sušička používá, voda odchází do komínové vzduchotechniky ve formě páry, nebo se kondenzuje na vodu, která se uchová v zásobníku nebo hadicí vypustí do odpadu. Možná vás to překvapí, ale 6 kilogramů prádla odstředěného při 800 otáčkách za minutu obsahuje až 2,5 litru vody.