5 způsobů, jak zabránit po rozchodu facebook dramatu

5 způsobů, jak zabránit po rozchodu facebook dramatu

Internet změnil způsob, jakým lidé vytvářejí a ukončují intimní vztahy. Soukromé stížnosti se náhle objeví ve veřejných profilech, vzájemní online přátelé jsou exkomunikováni a virtuální sůl se sype do čerstvých ran.

Rozrušený ex-přítel napíše na sociální síť věci, které by nikdy tváří v tvář neřekl. Vášnivá komunikace se rychle přemění na pasivně-agresivní kuplířství, kterým se snažíte naklonit si společných přátel.

Následujících pět tipů (bez stanoveného pořadí důležitosti) by Vám mělo pomoci eliminovat ponižující po rozchodové drama na Facebooku.

1. Použijte blokování Facebooku a nastavení ochrany osobních údajů

Významné procento vztahů končí nenávistí a hněvem na obou stranách. Aby se zabránilo ponižujícímu natahování na Facebooku, namísto hledání pomsty použijte přebytek své emocionální energie a soustřeďte se na své kamarády. Po rozchodu se rovněž jeví jako mimořádně užitečné nastavení ochrany soukromí. Možná budete chtít začít tím, že zablokujete svého ex a některých ze společných přátel. Když blokujete nějakého uživatele, znamená to, že ho odstraníte ze svého seznamu a Váš profil se pro něj stane neviditelným. Na druhé straně, i jeho profil bude neviditelný pro Vás. V případě, že máte společné přátele, budete mít ale oba možnost vidět jejich poznámky. V případě, že se snažíte přerušit veškerý kontakt s danou osobou, tato mezera stojí za připomenutí. Zvažte, kteří přátelé Vám nemohou uškodit. Přizpůsobitelné nastavení ochrany osobních údajů Facebooku také umožňují kontrolovat informace, které sdílíte s ostatními uživateli. Stačí jen pár vteřin a můžete si vytvořit vlastní nastavení, které dovolí vidět vložené události jen Vašim přátelům.
2. Vyhněte se “špehování” na Facebooku

Jistě, můžete používat Facebook, abyste nahlédli do života svého bývalého milence. Ale opravdu to chcete dělat? Nedá Vám spát nevědomí o jeho pohybu a aktivitách? Díky síle Facebooku můžete nepřetržitě sledovat aktivity Vašeho ex. Pokud se snažíte zůstat přáteli v reálném životě, možná zůstanete přáteli i na síti, což znamená, že si budete moci nadále prohlížet jeho nástěnku a komentáře. A i když už na Facebooku přátelé nejste, stále máte možnost ho sledovat přes jeho komentáře a příspěvky u společných přátel. V případě, že se snažíte zjistit, co celé dny dělá a sledujete jeho místa pobytu, v podstatě ho online pronásledujete. Vyšším stupněm je, pokud dokola poohlížíte fotky, jak se líbí se svým novým objevem a psychicky se trýznit. Bez ohledu na to, jak využijete informace, které tímto způsobem získáte, musíte pochopit, že špehování je návykové, ale neuspokojivé chování. V důsledku něj se můžete cítit ještě prázdnější jako po rozchodu. Místo toho, abyste sledovali svého ex, využijte svou emocionální energii na obnovení a prohloubení kontaktů s ostatními přáteli. Najděte si nové koníčky a zájmy. Řekněte blízkému příteli, že sledujete nástěnku a profil svého ex. Požádejte ho o podporu, kterou potřebujete na zastavení toho samozničujícího chování.

3. Jediná norma je zdravý rozum

Facebook a nástroje dalších sociálních sítí jsou všudypřítomné, ale v časové ose lidské evoluce zcela nové. I když všichni tyto webové stránky používají, nikdo nevyvinul univerzální sadu norem, která by nás dokázala převést online interakcí. Když tedy přijde na lámání chleba v digitálním věku, pozor! Spontánnost se nedoporučuje. Bez jasných pokynů či etikety pro FB rozchody existuje jen jeden způsob, jak si být jistý, že se vyhnete dramatu. Stručně řečeno, bylo to hezké, ale skončilo to. Netřeba to hned věšet na nástěnku. Pokud si nevíte pomoci, zaměstnat Vás může i online seznamka. Zde poznáte nové lidi, kteří už vědí, jak rozveselit člověka, protože si prošly něčím podobným. Můžete změnit svůj stav vztahu, aniž se to veřejně oznámilo. Také nepoužívejte Facebook jako veřejný deník na ukazování své bolesti. Ano, můžete použít příspěvky na získání sympatií od svých příznivců, aby Váš ex vypadal jako bezohledný a necitlivý blbec. Nedovolte ale moderní technologii, aby udusanou Vaši emoční inteligenci. Pokud se Váš ex snaží naštvat Vás podporou negativních komentářů, nenechte se zatáhnout do této bezvýznamné online bitvy. Upusťte od online odvety a okamžitě ho vyhoďte ze svých přátel. V případě, že začnete totální válku proti svému ex pomocí online bomb, počítejte s protiútokem. Výsledné boje udělají z obou nezralé a nestabilní individua. Online výbuchy jsou sice pro někoho vtipným divadýlkem, ale oba zaplatíte za veřejné útočení hanbou.
4. Odolejte propagaci svého milostného života

Facebook usnadňuje ostatním vyznat se ve Vašem milostném životě, ale přidává také další potíže při potenciálním rozchodu. Facebook a další sociální sítě usnadňují sdílení každého aspektu života, a to okamžitě se stovkami dalších lidí. Je třeba si uvědomit, že není Vaší povinností věšet své problémy na nos dalším osobám. A zvláště ne, pokud jde o intimní vztahy. Ať už jste na střední škole, či v domově důchodců, je pochopitelné, že jste nadšený z nového nápadníka. Ale stejně, jako o svém novém vztahu neinformujete každého na ulici, nemusíte to dělat ani na Facebooku. Vaši nejbližší kamarádi už přece vědí, že chodíte s někým novým. Stejně tak budou vědět, když se ten vztah skončí. Stručně řečeno, není třeba referovat o každé změně stavu všech online přátel. Jedině, že trpíte masochistické úchylkami. Tím, že prostě skryjete svůj vztah jako trvalou součást svého profilu, vyhnete se různým telenovelovým situacím. Svůj pocit vyspělosti a sebedůvěry objevíte i v tom, že nebudete mít potřebu upozorňovat na každou změnu ve svém životě.

5. Dejte si od Facebooku pauzu

Některé vztahy skončí a ani o tom nebudete vědět. Ostatní vztahy však zanechají bolest v srdci, která Vás bude ještě dlouho emocionálně zraňovat a potrvá roky, než se zcela vyléčíte. Pokud se po rozchodu topíte v slzách a máte pocit, že nebudete schopen udržet své emoce pod kontrolou ani na Facebooku, přišel čas na přestávku od tohoto konkrétního webu. Opravdu, dejte si přestávku od svého účtu na Facebooku! Vaši přátelé pochopí, pokud jste se po aktualizaci stavu na chvíli odmlčel. Můžete to však pohnat i o krok dál a deaktivovat svůj účet. A než se leknete své virtuální smrti, vězte, že deaktivace FB účtu není trvalým opatřením. Facebook ukládá všechny profily a informace o účtech. Když už budete cítit vnitřně fit natolik, abyste mohli znovu komunikovat v masivním veřejném fóru Facebooku, můžete jednoduše aktivovat svůj účet a začít tam, kde jste skončili.

Rozchody jsou méně o technologiích a více o Vás jako lidské bytosti. Je samozřejmě důležité sledovat online etiketu, ale uvědomění si svého vlastního emočního vývoje je mnohem důležitější. Možná zjistíte, že osvobození od masové interakce a trávení času komunikací z očí do očí je plnohodnotnější. A zároveň je to ten nejlepší způsob získání podpory, kterou budete potřebovat na vzpamatování se z rozchodu. Váš život se pohne znovu dále.