Jak si udržet dobré vztahy s druhými lidmi?

Chcete mít dobré vztahy s druhými lidmi? Pak jim nedělejte to, co byste nechtěli, aby jiní dělali vám. Tak se to říká… a je to absolutní pravda. Možná nevědomky ubližujeme druhým a říkáme jim věci, které bychom neměli. Někdy je to těžké odhalit a vůbec to rozpoznat. Máme pro vás 20 věcí, které byste měli přestat dělat druhým lidem, pokud s nimi chcete vycházet a chcete být oblíbení. Není to nic složitého, stačí trošku námahy, sebekontroly a vztahy se mohou posunout zcela na jinou úroveň.Těchto 20 věcí nedělejte druhým

Vztahy bývají komplikované, ale asi se shodneme, že je všichni chceme mít co nejlepší. Existuje množství faktorů, které je mohou ničit, nebo naopak vylepšovat a prohlubovat. Vztahy si musíte budovat, starat se o ně, oprašovat a dodávat jim stále novou energii.

1. Zbavte se nevraživosti

Nevraživost, nepřejícnost, nepřátelské naladění zabíjí každý vztah – ať už partnerský, přátelský nebo kolegiální. Nevraživost vás okrádá o dokonalé štěstí a spokojenost, kterou mohou určitě vztahy přinášet.

2. Přestaňte si stěžovat

Vede nás k tomu náš egocentrismus, prosazování vlastní osoby a důležitost, jakou přikládáme vlastním problémům, zážitkům a starostem. Všichni je máme, každý si potřebujeme občas postěžovat… ale místo toho raději investujte čas a energii do nápravy.

3. Říkejte to, co si myslíte

Neexistuje horší přítel, než falešný a mazaný. Takový, co vám neřekne celou pravdu, zamlčuje určitá fakta, neodpovídá přímo a kličkuje. Pokud si něco myslíte, řekněte to přímo a otevřeně. Nespoléhejte, že vám budou lidé číst myšlenky. Buďte v tomto směru důsledný, vyplatí se vám to.

4. Přestaňte na sebe strhávat pozornost

To nemá nikdo rád. Nemyslete si, že celý svět, život a okolí se točí jen kolem vás. Pravidelně si to připomínejte a dávejte prostor i druhým.

5. Přestaňte lhát

Pravda vždy vyjde na povrch, dříve nebo později… a pokud jde o dobrý vztah, i pravda po pár letech může vztahem pořádně zatřást. Nespoléhejte na to, že se to zapomene. Tajemství a lži z minulosti umějí vyjít na světlo někdy v těch nejméně vhodných situacích.

6. Přestaňte vinit ostatní

Pokud obviňujete své okolí, známé, či přátele z toho, co vám děje, jaké máte problémy a starosti – odmítáte zodpovědnost. Nezbavujte se viny, neházejte to na druhé – to vztahům určitě neprospěje. Ať je to blízký přítel, nebo jen kolega, se kterým se setkáváte v práci. Buď se přihlaste ke svým činům, nebo vás vaše činy nakonec dostihnou a podrazí nohy.

7. Přestaňte o sobě pochybovat

Týká se to přímo vás, ale ovlivňuje to i kvalitu vašich vztahů. Pochybování o sobě samém může mařit sny jiných lidí, kteří se pohybují ve vašem okolí. Raději jim vyjděte vstříc, pomozte jim… nebo se kliďte z cesty.8. Neskákejte druhým do řeči

Velmi oblíbený “sport” – někdy si to neuvědomujeme, ale často víme, co děláme. Jen nedokážeme v sobě potlačit touhu upozornit na sebe, na své aktivity, zážitky, výsledky. Pokud budete druhým stále podsouvat své názory tím, že jim skáčete do řeči, že je přerušujete – možná vám to neřeknou přímo, ale začnou se vám vyhýbat a budete za otravného.

9. Nebuďte sobečtí

Egoismus, sobectví je smrt každého vztahu. Nepřijímejte pouze, nevyužívejte, ale i vy dávejte. Buďte tady, když to druzí potřebují. Pomozte, poraďte. Protože časem zjistíte, že dostáváte jen tolik, kolik do vztahu sami dáváte.

10. Přestaňte posuzovat

Posuzování a odsuzování nám jde velmi dobře. Velmi rychle umíme zhodnotit druhého – jeho charakter, činy, slova, a vynášíme rozsudky. Přitom ani netušíme, v jaké situaci se ten druhý nachází. Co právě prožívá, jaké má problémy a proč jedná tak, jak jedná. Netušíme, co ho trápí, tak přestaňme posuzovat.

11. Nešiřte pomluvy

Pomluvy zejména na pracovišti, ale i v rodině nám někdy dělají dobře. Podvědomě máme lepší pocit sami ze sebe – vždyť ti druzí jsou horší, a shodne se nás na tom víc, no ne? Pomluvy a klepy ubližují oběma stranám – nejdříve tomu, koho pomlouváte. A pak vám, protože vám to podkopává pověst.

12. Neslibujte, co neumíte splnit

Určitě znáte staré známé “sliby se slibují, blázni se radují”. Nebo “nikdo vám nemůže dát to, co vám my umíme slíbit”. Nedodržený slib nemá žádnou hodnotu, cenu, vážnost. Jsou to jen planá slova, která se ve vztahu vymstí.

13. Nebuďte defenzivní

Neustupujte vždy, když máte jiný názor, nebo se odlišujete. Je to přirozené. Nestavte se hned do defenzivní polohy, protože to ničí váš vztah s dotyčným. Mějte otevřenou mysl, jděte si za svým a naučte se říkat své názory.

14. Přestaňte se srovnávat

Velká pohroma zejména v současnosti a kvůli sociálním sítím. Lidé se rádi prezentují tím krásnějším, lepším “já”. Nesrovnávejte se… a také se nevyvyšujte. Každý má své slabší i silné stránky. Porovnávání ničí vztahy velmi spolehlivě a systematicky.

15. Nevyžadujte dokonalost

Chcete, aby byl váš partner či kolega dokonalý? Možná si myslíte, že vy dokonalý jste a vyžadujete to i od druhých. Ale vůbec to tak nemusí být. Dokonalost je nepřítelem dobrého. Lépe fungují vztahy, které jsou přirozené, lidské, se svými chybami a prasklinkami.16. Nesnažte se tu být pro všechny

Myslíte si, že jen takto budete mít skvělé vztahy? Když tu budete pro každého a kdykoliv? Abyste pomohli, dovezli, přinesli, poradili? Omyl. Nesnažte se tu být pro každého, ale pokud můžete, pomozte, vyčarujte druhému na tváři úsměv, poraďte.

17. Nepodvádějte druhé

Už se vám podařilo lidi ve svém okolí nějak doběhnout? Trošku podvést, oklamat, zavádět… a dosud vám to procházelo? Může se to stát. Někdy si věci neuvědomíme, nezkoumáme původ, nejdeme do hloubky. Ale to neznamená, že můžete druhé nadále podvádět. Zamyslete se, zda byste chtěli být podobně podváděný vy? Jednejte tak, jak to cítíte ve svém srdci. Čistě a upřímně.

18. Nepřehánějte

Nedělejte z komára velblouda. Nepřehánějte, když se někomu něco nepovede. Když pochybí. Všichni děláme chyby a každému se to občas přihodí. Ale upozorňovat na to, rýt se v tom – to určitě vašemu vztahu neprospěje.
Platí to i o vás – pokud se cosi nevydaří, nestresujte ostatní kolem. Nezatěžujte je tím. Položte si otázku – bude na tom záležet i za rok? Bude to tak důležité? Pokud ne, kašlete na to a zahoďte to za hlavu.

19. Nedramatizujte

Máme rádi dramatické knihy a filmy, protože to tam vře, emoce bublají, cosi se děje. Pak to někdy přenášíme i do vztahů a dramatizujeme – ať už svůj vlastní život, nebo jednání jiných. Není to dobré, poškozuje to dobré a vyrovnané vztahy.

20. Více poslouchejte

Na závěr rada, které bychom se měli držet všichni. Bez rozdílu. Rádi se posloucháme… ale ne ostatních. Raději okamžitě přijdeme s nějakou radou, doporučením, či svou historkou. Stop. Jen si druhého poslechněte. Radu si nechte až na potom, když si ji vyžádají. Většina lidí i tak nechce slyšet nějakou radu, touží být jen vyslechnuta a pozitivně povzbuzená. Dopřejte jim čas na přemýšlení, na zpracování daného problému a nechte je najít si vlastní cestu.