Proč čistit studnu a postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroj pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné čistit studnu pravidelně.
Proč čistit studnu

Čištění studní se samozřejmě provádí hlavně ze zdravotního důvodu. Pokud byste se o svou studnu nestarali, za čas byste to poznali na horší kvalitě vody. A jak je známo, nekvalitní voda způsobuje nejrůznější onemocnění. Mezi ty nejlehčí patří průjmy, jsou ale také mnohem horší, které mohou klidně končit tragicky.

Návod a postup, jak čistit studnu

Běžné čištění začíná hlavně péčí o vodu. To se dá provést svépomocí. Stačí k tomu mít vhodný dezinfekční přípravek, který naředíte. Informace o tom se dají bez problémů sehnat na internetu.

Zavolejte si odborníky

Pokud jde o komplexní čištění studny, je vždy lepší si pozvat odborníky. Obvykle je třeba pomocí čerpadla odčerpat všechnu vodu. Následně vyčistíte dno od nánosů a kalu.

Na dno je vhodné dát vrstvu písku. Dále nezapomeňte důkladně očistit také stěny studny, opět pomocí dezinfekčních přípravků. Na závěr se používá čištění tlakovou vodou, pak se pokračuje opětovným vyčerpáním vody.

Nepoužívejte vodu ze studny hned

Po důkladném vyčištění je vhodné studnu nechat několik dní, aniž jste vodu používali. Ideální je, pokud ji ještě několikrát odčerpají.
Čištění studny záleží i na typu studny

Postup se zdá být jednoduchý, ale je docela časově náročný a je třeba počítat s fyzicky náročnou činností. Právě proto bychom doporučili pozvat si na tuto práci profesionály. Ti dobře vědí, jak čistit vrtané či kopané studny.

Zároveň mohou zjistit, zda nebude potřeba kompletní oprava studny. Často se doporučuje zejména u starších studní, které jsou příliš úzké, případně málo hluboké.

Malá hloubka totiž může zapříčinit horší kvalitu vody a také její nedostatek v sušším období, kdy je dlouhodobě malý počet srážek. Stav podzemní vody hraje mnohokrát rozhodující roli.