Postavte dětem dětský zahradní domek

Toužili jste i vy v dětství po parádní skrýši? A co takhle postavit si na dvoře dětský zahradní domek? Potěšíte tím nejen své děti, ale určitě i sebe. Celá rodina tak bude mít k dispozici úkryt před realitou, kde se každý zabaví již sám a podle svých představ.

Stavba zahradního domku

Jak si takový zahradní domek postavit? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se na stavbu zahradního domku připravit a vytvořit si tak krásné prostředí pro hry vašich dětí. Kdo ví, později můžete podobný postup použít i při stavbě boudy pro psa.
Příprava a měření

Tak jako u každého projektu, tak i při stavění dětského zahradního domku si potřebujete nejdříve připravit vše potřebné a změřit si terén. Jako první si vyberte vhodné místo na vašem pozemku. Je dobré, aby byl domek postavený na místě, kde je zem dostatečně tvrdá. Nikdo přece nechce, aby se mu domeček probořil do země.

Podle toho, zda chcete mít v zahradním domku například i vodu či elektřinu, je dobré zjistit, jak daleko jste od rozvodů. Pokud tam vodu ani elektřinu nepotřebujete, o to jednodušší to celé bude.

Věci potřebné na stavbu domku

Před samotnou stavbou je vhodné se na ni pořádně připravit, což znamená přinést si s sebou všechny potřebné věci. Co budete určitě potřebovat?

Materiál a nářadí:

 • dřevěné hranoly
 • desky
 • spojovací materiál
 • hřebíky
 • kladivo
 • vrtačka
 • šroubovák
 • vodováha
 • žebřík

Svůj zahradní domek si můžete postavit několika způsoby. Čím kvalitnější materiál něj použijete, tím déle vám vydrží. Na internetu najdete mnoho návodů, jak krok za krokem vybudovat perfektní dětskou skrýš. Stačí se držet jejich pokynů.

Na co při stavbě domku nezapomenout

Už při samotném plánování je třeba se rozhodnout, kde bude domek stát. Zda bude samostatně postaven, nebo bude napojen na dům, případně, zda se bude nacházet u stromu nebo dokonce na stromě.

Nezapomínejte, že domek musí být stabilní a pevný. Jde přece o bezpečnost vás i vašich dětí a každého, kdo si v domku bude chtít hrát. Dřevěné prvky je vhodné natřít, díky čemuž se zvýší životnost domku.
Jak si postavit zahradní domek legálně

Věděli jste, že i když máte svůj pozemek, nemůžete si na něm postavit úplně všechno, co se vám zachce? Možná si řeknete, že je to jen zahradní domek. Stačí však, aby se nelíbil některému z vašich sousedů a stavbu vám nahlásí příslušným úřadům.

Samozřejmě existují i ​​v tomto případě podmínky, které pokud dodržíte, tak váš zahradní domek nikomu nebude překážet. Jaké to jsou?

Zahradní domek by měl splňovat následující kritéria:

 • neměl by být vyšší než 5 metrů
 • neměl by se nacházet příliš blízko sousedů, nejlépe ať je alespoň 2 metry od nich
 • neměl by být vícepodlažní
 • neměl by přesahovat plochu 25 metrů čtverečních

Při splnění těchto podmínek vám domeček nikdo nezruší a vaše děti či vy si můžete klidně užívat jeho výhody. Samozřejmě, že se tento zákon může časem i změnit. Ověřte si proto předtím, než se pustíte do samotné stavby, tyto podmínky na stavebním úřadě. Vyhnete se tak zbytečným oplétačkám se sousedy či úředníky.

Jste připraveni?

Jste připraveni postavit si vlastní zahradní domek? Do stavby domku můžete zapojit i děti a zažít si kopec srandy už při jeho stavění. Nezapomeňte však dohlédnout na to, aby se jim nic nestalo a dávejte jim opravdu jen ty nejlehčí úkoly. Nezapomeňte se pak pochlubit svými výtvory.

Tip na závěr: Pokud doma nemáte vše potřebné nářadí, můžete využít například i půjčovnu nářadí a nemusíte si všechno kupovat.