Jak získat místo na koleji?

Když se dostanete na vysokou školu, je to skvělý pocit. Prvotní euforii ale brzy vystřídají starosti a vyřizování věcí “okolo”. Pokud budete studovat v jiném městě a nechcete dojíždět, musíte si zajistit ubytování. Zvláště prváci, kteří nové město a budoucí spolužáky zatím neznají, volí internáty. Přečtěte si návod, jak získat místo na koleji.
Jak získat místo na koleji krok za krokem

Přijetí na VŠ

Abyste získali místo na koleji, musíte být přijati ke studiu na vysoké škole. Na koleji se sice zpravidla může ubytovat i ten, kdo není studentem, ale za jednu noc zaplatí třeba třikrát více než řádný student.

Pokud jste využili den otevřených dveří své vybrané školy, učitelé vám jistě tvrdili, že kapacita kolejí je obrovská, že prváky ubytují vždy atd. Na většinu kolejí se prváci v září skutečně dostanou, ale na druhou stranu budou i tací, kteří budou odmítnutí.

O místo na koleji požádejte včas

Když vám dojde list o přijetí na vysokou školu, vždy je v něm zmínka i o koleji. Někdy je v listu přímo přihláška, jindy jen odkaz na internetové stránky, jejichž prostřednictvím máte přihlášku vyplnit.

Vždy pozorně čtěte dobu, do kdy je nutné o internát požádat. Nezapomeňte ani na přílohy (např. vaše fotografie, kopie občanky, doklad o zaplacení požadované částky atd.) Zmeškání data nebo neodeslání potřebných podkladů povede pravděpodobně k tomu, že o něj přijdete.

Když chcete pokoj s kamarádkou ze střední

Chcete konkrétní pokoj nebo alespoň pokoj s konkrétním spolubydlícím? To bývá při první žádosti problém. Většina přihlášek totiž nedovoluje zvolit spolubydlícího nebo pokoj na třetím patře pro dva s balkonem. Nic ale není ztraceno.

Uvidíte, kde budete ubytováni, a v průběhu měsíce října či listopadu (to už bývají nějaká místa prázdná) se dohodněte přímo na koleji. V dalších ročnících vám zůstává váš “starý” pokoj, nebo si můžete vybrat jiný.
Co dělat, když místo na koleji nedostanete

Pokud jste byli odmítnutí (například bydlíte moc blízko školy- problém bývá tak do 30, 50 km), nepropadejte panice. Pokud se můžete odvolat, udělejte to. V opačném případě se ze začátku školy choďte pravidelně informovat přímo na internát. Klidně každý den. Vždy se totiž stane, že někdo nenastoupí.

Jeho postel pak může být vaše. Do té doby se ubytujte například v nějakém penzionu nebo na ubytovně. Sice vás to v závěru vyjde dráž, ale pokud budete vybírat pečlivě (například penzion na okraji města nebo dokonce v sousední vesnici), finančně vás to nezruinuje.

Náklady

Kolik peněz asi budete potřebovat? Kromě samotného ubytování počítejte s kaucí, která se skládá v den, kdy dostanete klíče od pokoje.  Pokud na pokoji nic nerozbijete, na konci roku dostanete kauci zpět.

Když tedy v září nastoupíte, musíte uhradit ubytování (zpravidla za září a předem za říjen) plus kauci, takže s tím počítejte a mějte u sebe dostatek peněz. Připlatit si můžete například za televizi na pokoji nebo když ztratíte klíče nebo chcete vyměnit pokoj.

Tipy

Nebojte se být aktivní. Pokud se vám z internátu nikdo neozývá, najděte si na internetu číslo telefonu a nebojte se zeptat sami. Je možné, že vaši žádost někam založili nebo jim vůbec nepřišla.