Jak vybrat krbová kamna?

Krbová kamna jsou krásným a efektivním doplňkem interiéru. Kamna jsou zdrojem příjemného tepla a vytvářejí útulnou atmosféru. V zimě citelně odlehčují ekonomickou náročnost hlavního topení a hospodárně jej doplňují. Plánujete nákup krbových kamen? Rozhodně to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Roli při výběru krbových kamen totiž hraje hned několik faktorů, které je nutné si před samotnou koupí uvědomit. Teprve potom lze vybírat z nabízených typů a designů krbových kamen. Pojďme se společně podívat na to, jak vhodné krbová kamna vybrat. Přinášíme pár tipů, které se vám při výběru krbech kamen se mohou hodit.

Tipy jak si správně vybrat krbová kamna

V závislosti na konstrukci a použité technologie mohou vydávat dva druhy tepla – sálavé a konvekční. U sálavých kamen hlavní teplo vychází do okolí přes skleněné okenní ohniště a efekt je srovnatelný se slunečním zářením nebo táborákovým ohněm. Konvekční kamna teplo uvolňují do celé místnosti a dále do celého domu přes vzduchové otvory v obložení.
Určete si hlavní kritéria, které mají krbová kamna splňovat

Hlavním kritériem by měl být rozhodně výkon krbových kamen. Samozřejmě platí, že do starších domů patří výkon co možná největší, zatímco do kvalitně izolovaných novostaveb lze v tomto směru ze svých nároků výrazně slevit, protože budou zcela vyhovovat i kamna s menším výkonem.

Pro orientaci v tomto směru se dá počítat s tím, že výkon 1 kW pohodlně vyhřeje 40 metrů krychlových v izolovaném domě. Rozhodně se nevyplatí kupovat zbytečně vysoký výkon, protože pak budete mít ve svém domě výrazně přetopené. Takže je to zbytečná investice, v tomto případě.

Na jaké palivo chcete mít krbová kamna

Druhým kritériem při výběru krbových kamen je také to, ujasnit si, čím vlastně budete chtít topit. Ačkoliv je tím nejčastějším materiálem samozřejmě dřevo. Ale jak už to bývá, není dřevo jako dřevo. V tomto ohledu nejvíce vyhovuje kvalitní a suché tvrdé dřevo nebo ekobrikety.

Na rozdíl od ostatních případů tvrdé suché dřevo a ekobrikety lépe hoří, ale samozřejmě také nevydávají nepříjemný černý kouř, který je typický pro špatně usušené dřevo. Na trhu lze sehnat také krbová kamna na spalování uhlí a uhelných briket, ty se však zvyknou rychle zanést a být špinavé a je třeba je častěji čistit.

Umístění kamen

Třetím a neméně důležitým kritériem je rozhodnutí, zda krbovými kamny chcete vytápět jen jednu místnost – pak vám stačí pouze obyčejné krbová kamna, nebo jimi chcete vytápět celý byt nebo dům – v tomto případě je třeba pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem, který je možno připojit na rozvod tepla.
Nezapomeňte si naměřit správné rozměry krbových kamen. Pokud máte jasno, nezbývá tedy než přejít k té nejpohodlnější části, a to vybrání rozměrů a velikostí. V tomto ohledu nejsou žádné jasně daná pravidla a záleží tak na vkusu každého z vás.
S rozměry samozřejmě souvisí rozměry dřeva, ale to na každé pile dodávají v různých velikostech, takže nemusíte mít obavy ani pokud koupíte skutečně malé krbová kamna.

Další kritéria při výběru krbových kamen

A při výběru krbových kamen také věnujte velkou pozornost průměru kouřovodu kamen, který musí odpovídat průměru vašeho komína.