Jak pečovat o hřebeny a kartáče na vlasy?

Nejeden z nás věnuje vlasům mimořádnou pozornost. Avšak i hřebeny a kartáče na vlasy musíme udržovat v čistotě. Jejich údržba by měla být běžnou rutinou. Pozor však na to, z jakého materiálu jsou kartáče vyrobeny. V první řadě záleží na tom, jak často tyto pomocníky používáme. Někdo si vystačí s jedním hřebenem a kartáčem, který prakticky nepustí z ruky, jiní jich mají více a střídají je. Dalším důležitým faktorem je také to, co všechno při mytí a následné úpravě vlasů používáme. Jak se tedy o hřebeny a kartáče na vlasy co nejlépe starat?

Co budete potřebovat, pokud chcete správně pečovat o hřebeny a kartáče na vlasy:

  • teplá voda
  • šampon na vlasy
  • případně jedlá soda

Jsem vyznavačem “no poo”

Zvláštní pozornost vyžadují kartáče, pokud jste vyznavačem takzvané “no poo” metody. Ta spočívá v tom, že na mytí vlasů se nepoužívají běžné šampony. Namísto nich poslouží například jedlá soda smíchaná s vlažnou vodou, žitná mouka, a další ingredience, které se běžně vyskytují doma.

V obchodech jsou k dispozici i speciální jemné prášky, namleté z různých rostlin. I ty se smíchají s vodou, aby vytvořily kašičku, a až potom se nanášejí na pokožku hlavy.

I když je u této metody nutné vlasy velmi důkladně opláchnout, přece jen se stane, že se tu a tam něco nalepí a pak se to vyčesává kartáčem. Alespoň do té doby, dokud si vyznavač “no poo” postup řádně neosvojí.

Jak často čistit hřebeny a kartáče na vlasy

Kartáče a hřebeny na vlasy byste měli minimálně jednou za dva týdny vyčistit. Pokud mají zuby nebo štětiny příliš husté a používáte je často, klidně jim dopřejte pozornost častěji. Tedy za předpokladu, že nejsou vyrobeny z materiálu, kterému příliš častý kontakt s vodou nedělá dobře. To se ale u kartáčů na vlasy běžně nepředpokládá a pokud jsou vyrobeny ze dřeva, tak by je jejich povrchová úprava měla dokonale ochránit.

Jak čistit hřebeny a kartáče na vlasy od vyčesaných vlasů

První, čeho si všimněte, jsou vyčesané vlasy, které se na hřeben chytily. Opatrně je vyjměte. U některých kartáčů, například u těch, co mají kančí štětiny, to většinou trvá déle.

Pomoci může speciální kovový hřebínek určený přesně pro tyto účely, takže údržba nebude trvat dlouho.

Jak čistit hřebeny a kartáče na vlasy od vlasových přípravků

Nečistot, suché pokožky a stylingových přípravků, které na hřebeni zůstaly, se zbavíte nejlépe tak, že hřeben dáte do teplé mýdlové vody a odmočíte ho. Když to jde špatně, můžeme si pomoci jedlou sodou. Tu používáme pouze u umělohmotných kartáčů, ne u dřevěných nebo jiných drahých materiálů.

Jak vyčistit hřebeny a kartáče na vlasy s kančími štětinami?

Kančí štětiny lze zbavit špíny i za použití šamponu na vlasy. Používejte samozřejmě velmi malé množství, rozmíchané ve vodě, čištění by mělo trvat jen velmi krátce.

Hřebeny a kartáče na vlasy s kančími štětinami se nedoporučují namáčet ve vodě na delší dobu.

Tipy

Hřebeny a kartáče na vlasy důkladně vysušte, aby nezplesnivěly. I když už jsou suché, necháme je raději tam, kde k nim může proudit vzduch.

Při čištění se řiďte návodem, který byl ke kartáči nebo hřebeni přiložen.