Jak naplánovat svatební obřad?

Když už se člověk přikloní k svatbě, chce, aby byla dokonalá. Na tento den se totiž nezapomíná. Nachystat takovou svatbu není žádná legrace a pokud se chcete vyhnout komplikacím a problémům, je vhodné začít s přípravami ve značném předstihu. Dříve se tradovalo, že přípravy trvaly jeden rok – do roku a do dne od zásnubDnes bývá ideální čas prý okolo 9 měsíců. Přečtěte si následující návod, jak naplánovat svatební obřad.

Co je potřeba, pokud chcete naplánovat svatební obřad:

  • dva, kteří se chtějí vzít
  • papír tužky a další náležitosti

Fáze 9 – 7 měsíců před svatbou

Pokud se rozhodnete vzít se, je důležité se s partnerem dohodnout, kdy byste se chtěli vzít, kde, koho byste asi chtěli mít na svatbě a kolik byste chtěli do svatby investovat. Kromě místa svatby se dohodněte i na místě hostiny.




Chcete-li se brát v nějaký atypický den – např. 22. 2. 2022 nebo chcete mít svatbu na nějakém zvláštním místě, bylo by dobré, kdybyste se o dostupnosti termínu ujistili už teď. Některá místa jsou tak oblíbená, že je třeba je předběžně rezervovat už rok a více dopředu.

Doba 5 – 4 měsíce před svatbou

Nejvyšší čas na rezervaci místa hostiny i zajištění svatebního obřadu. Pokud chcete mít svatbu v kostele, je třeba mít tak půl roku předem ohlášky. Pokud partner není pokřtěn, je také nutné, aby absolvoval výuku náboženství. V úředním případě musíte počítat s tím, že k zajišťování obřadu budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy a případně i finanční hotovost, cena se liší podle dané lokality.

Toto období je také ideální, abyste začali s výběrem šatů. Ujasněte si styl, zamyslete se nad oblečením družby, porozhlédněte se po svatebních salonech. Pokud budete chtít nějakou kapelu, je už nejvyšší čas porozhlédnout se a případně nějakou zajistit. Ty nejlepší totiž mohou mít i půl roku dopředu plný diář.

Váš seznam hostů by měl být již úplný a měli byste se zamyslet, kde je ubytujete. Pokud budete objednávat hotel nebo penzion, bylo by dobré, aby byl dobře dostupný. Vytvořte předběžnou rezervaci.

3 měsíce před sňatkem

Oficiálně oslovte svědky. Už byste měli stoprocentně vědět, v čem půjdete na svatbu, a to včetně spodního prádla. Šaty si rezervujte a prádlo si objednejte a kupte. V tomto období je nejvyšší čas na výběr snubních prstenů. Pokud chcete, aby byly vyrobeny na míru, je důležité, abyste s tím začali ještě dříve. V tomto období je i vhodný čas na objednání svatebních oznámení a pozvánek. Ubytování hostů objednejte závazně. Zajistěte si i toho, kdo vám na svatbě zajistí rozvoz hostů.

2 měsíce před svatbou

Dva měsíce před svatbou je ideální doba na sjednání si dekorací, výzdoby a sestavení jídelníčku. Lístek byste měli vytvořit podle toho, co byste chtěli, ale měli byste se o jeho naplnění dohodnout i tam, kde se bude hostina konat. V této době byste měli zajistit i upečení svatebního dortu, koláčů a cukrovinek.




Pokud nemáte v rodině nějakého profesionálního kameramana nebo fotografa, je nejvyšší čas si ho zajistit. Nezapomeňte ani na kartičky, jmenovky, organizaci svatebního programu a také na to, co si přejete dostat jako svatební dar.

1 měsíc před svatbou

Měsíc před svatbou se rozesílají pozvánky, domlouvá se na zkoušce make-upu a účesu. Vytváří se zasedací pořádek a zajišťuje se volno v zaměstnání.

3 týdny před svatbou

V tomto období je třeba, abyste vše zkontrolovali, zda vše klape tak, jak má. Zajděte si na místo, kde se bude konat hostina. Zkontrolujte, zda je rezervace pro ubytování tak, jak má. Dolaďte poslední detaily s výzdobou, domluvte si svatební kytici.

Nakupte dostatečný počet stužek. Nezapomeňte na výzdobu auta nevěsty. Udělejte zkoušku obřadu, oblečení a prstýnků. Je poslední vhodný čas na provedení posledních úprav.

1 týden před svatbou

Týden před svatbou je pod heslem loučení. To by ale měl správně organizovat svědek. V tomto týdnu se věnujte zkrášlovacím procesům jako – manikúra, pedikúra, masáže, úprava obočí, kosmetické procedury a tak dále.

Pokud jste měli někde něco objednané, je poslední možnost, kdy to před svatbou můžete vyzvednout. Projděte si časový harmonogram svatby a ujistěte se, že všechno je tak, jak má. Nikde nesmí být dlouhé zpoždění, vše by mělo být souvislé a navazující. V tomto týdnu dochází k poslednímu ujištění, kdo všechno přijde na svatbu.

Den D

V den “dé” probíhá již reálná příprava, oblékání, líčení, česání. Svědci se starají o snubní prstýnky. V tento den by se měly vyzvednout i svatební kytice a pro svatebčany by měly být připevněny květy, stužky či myrty. Nezapomeňte také na občanky, bez nich vás totiž neoddají.

Tip, jak naplánovat svatební obřad

Na svatbu je možné objednat si i profesionální firmu, se kterou můžete ušetřit spoustu nervů a starostí. Pohlídá vám i váš rozpočet. Bohužel i ta však něco stojí, a ne každý si ji proto může dovolit.