Zelený čaj podporuje zdravé hubnutí

Potřebujete další důvod k užívání zeleného čaje pro zdraví? Nová studie ukazuje, že pití zeleného čaje může kromě boje proti srdečním onemocněním, rakovině a dalším nemocem také bojovat proti tuku. Tato studie ukázala, že lidé, kteří pili láhev čaje s extraktem ze zeleného čaje každý den po dobu tří měsíců ztratily více tělesného tuku než ti, kteří pili láhev obyčejného oolong čaje. Výzkumníci říkají, že výsledky ukazují, že látky obsažené v zeleném čaji známé jako katechiny mohou vyvolat hubnutí tím, že stimulují tělo, aby spalovalo kalorie a snižovalo množství tělesného tuku.
Zelený čaj: Bojovník proti tuku?

Černý čaj, čaj oolong a zelený čaj pocházejí ze stejné rostliny Camellia sinensis. Ale na rozdíl od ostatních dvou druhů, zelené čajové lístky nejsou před pařením a sušením fermentované.

Většina druhů čaje obsahuje velké množství polyfenolů, což jsou látky rostlinného původu, o nichž bylo prokázáno, že mají antioxidační, protirakovinné a antivirové vlastnosti. Zelený čaj je však obzvláště bohatý na typ polyfenolů zvaných katechiny. Nedávný výzkum prokázal, že katechiny mohou ovlivnit i hromadění tělesného tuku a cholesterolu.

V této studii výzkumníci se podíval na účinky katechinů a snížení množství tělesného tuku a hubnutí ve skupině 35 japonských mužů. Muži měli podobnou váhu měřenou na základě jejich BMI indexu (body mass indexu, ukazatele tělesného tuku) a obvodu pasu.

Muži byli rozděleni do dvou skupin. Po dobu tří měsíců, první skupina pila láhev čaje oolong s extraktem ze zeleného čaje, který obsahuje 690 mg katechinů, a druhá skupina pila láhev čaje oolong s 22 mg katechinů. Během této doby muži jedli stejné snídaně a večeře, a byli instruováni, aby kontrolovali příjem kalorií a tuků, takže jejich celkové diety byly podobné. Po třech měsících studie ukázaly, že muži, kteří pili čaj s výtažkem ze zeleného čaje zhubli více (2,4 kg ve srovnání s 1,3 kg) a došlo k výrazně většímu poklesu BMI, obvodu pasu, a celkové hladiny tělesného tuku. Kromě toho, hladina “špatného” cholesterolu klesla u mužů užívajících extrakt ze zeleného čaje.
Obsah katechinů se liší podle množství použitého zeleného čaje a doby louhování. Obecné doporučení na základě předchozích studií o výhodách zeleného čaje je pít alespoň 4 šálky denně. K dispozici jsou také doplňky s obsahem extraktu ze zeleného čaje.

Výzkumníci říkají, že výsledky naznačují, že katechiny v zeleném čaji pomáhají nejen spalovat kalorie a snižovat hladinu cholesterolu, ale mohou být také schopné mírně snížit množství tělesného tuku.