Zelená kávová zrna – přínosy pro pleť, vlasy a celkové zdraví

Zelená kávová zrna jsou nepražené semena rostliny Coffea Arabica. Během pražení se odstraňují přírodní antioxidanty, které obsahují kávová zrna. Ze zdravotního hlediska to není žádná výhoda. Pokud ale zelené zrna procesem pražení neprojdou, jsou považovány za vysoce přínosné pro naše celkové zdraví.

Zdravotní přínosy zelených kávových zrn

1 Jsou bohaté na antioxidanty

Zelená kávová zrna jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které snižují škodlivý účinek volných radikálů na naše tělo a dbají na naše celkové zdraví. Mnoho studií potvrdilo, že syrové a nezpracované zelená kávová zrna obsahují 100% čistou kyselinu chlorogenová, která je ve své podstatě ester kyseliny kávové s obrovskými antioxidačními schopnostmi. Dokáže odsledovat hladiny glukózy v našem krevním oběhu a také chránit pokožku před poškozením.

2 Podporují metabolismus

Kyselina chlorogenová obsažená v zelených kávových zrnech je známá také jako vzpruha pro metabolismus. Do značné míry zvyšuje bazální metabolismus (BMR) našeho těla, čímž se minimalizuje nadměrné uvolňování glukózy z jater do krve. Kvůli nedostatku glukózy začíná naše tělo spalovat uskladněné tukové buňky, aby doplnilo své požadavky na glukózu. Tím čisté zelená kávová zrna zvyšují naši schopnost spalovat tuky a zároveň napomáhají při odbourávání nadbytečné hmotnosti.

3 Pomáhají při spalování nadbytečného tuku

Tyto zrna také obsahují obrovské množství kelpu. Je to určitý druh mořské řasy bohaté na základní vitamíny a minerály. Pomáhají udržovat vyrovnané hladiny živin v našem těle. Zároveň oživují metabolismus, takže jsme schopni rychle spálit nechtěný tuk a kalorie.

4 Snižují apetit

Pokud trpíte na časté návaly hladu, mohou vám pomoci právě zelená kávová zrna. Jde o silný a efektivní tlumič apetitu, dokáže kontrolovat naše choutky a zabránit nám v přejídání se. Tělo následně začne spalovat tuk, který má uložený v zásobách a my se tak zbavíme nadbytečné hmotnosti.

5 Léčí cukrovku

Zelená zrna jsou vhodné i pro úspěšnou léčbu diabetu typu 2. Extrakt z nich je známý tím, že snižuje hladiny cukru v našem krevním oběhu a zároveň urychluje hubnutí. Obě tyto schopnosti jsou při léčbě diabetes mellitus typu 2 podstatné.

6 Snižují hladinu špatného cholesterolu

Hladiny cholesterolu mohou být díky zeleným kávovým zrnům vhodně sledované. Lipoprotein o nízké hustotě (LDL), známý také jako “špatný cholesterol”, je hlavním viníkem, který nás činí náchylnějšími vůči letálním kardiovaskulárním chorobám, včetně srdeční zástavy. Studie prokázaly, že tomu lze předcházet i pravidelnou konzumací extraktu ze zelených kávových zrn.

7 Pomáhají zlepšit krevní oběh

Vysoký krevní tlak může vyústit do několika fatálních onemocnění, jako například mozková mrtvice, srdeční selhání, chronické selhání ledvin, atd. Odborníci však objevili v zelených kávových zrnech velmi aktivní a silnou složku podobnou aspirinu. Ta má pozitivní vliv na naše cévy, zabraňuje krevním destičkám, aby se shlukovali. Výsledkem je, že naše arterie se neucpávají, takže se cirkulace krve v rámci těla do značné míry zlepší.

8 Využívají se na přírodní detoxikaci

Extrakt ze zelených kávových zrn je přírodním detox. Pročišťuje játra, zbavuje ji toxinů, špatného cholesterolu, nepotřebných tuků, atd. Když se detoxikuje játra, zlepší se podstatně její fungování, a to může ovlivnit i na nastartování metabolismu a zlepšení celkového zdravotního stavu.

9 Dodávají energii

Díky přítomnosti velkého množství kofeinu se mohou zelená kávová zrna využívat i jako vynikající dobíječ energie. Mohou zvýšit hladinu naší energie a udržet nás během celého dne aktivních.

Přínosy zelených kávových zrn pro pokožku

10 Redukují vliv volných radikálů

Kyselina chlorogenová obsažená v zelených kávových zrnech může snížit vliv volných radikálů na naše tělo oproti zelenému čaji až desetinásobně. Protože zrna nejsou pražené, obsahují další antioxidační činidla z rodu polyfenolů, kyselinu ferulovou, atd. Tyto zpomalují procesy stárnutí a dodávají pleti mladistvý vzhled.

11 Zlepšují imunitní systém

Tyto kávová zrna jsou velmi efektivní při vylepšení našeho imunitního systému. Díky přítomnosti ničitele silných volných radikálů, mohou pomoci tělu při eliminaci všech typů toxických a škodlivých látek. Navíc se můžeme zbavit fádní, aknózní pleti.

12 Pomáhají zpomalovat nástup příznaků stárnutí

Zelená kávová zrna jsou známé také svou schopností udržet si vysoké hladiny nestabilních látek, protože neprocházejí procesem pražení. Kyselina gama aminomáselné (GABA), teofylin, epigallokatechin galát atd. jsou právě těmi látkami, které nám pomáhají uchovat si zdravou pleť a zabránit tvorbě vrásek.

13 Pomáhají hydratovat pleť

Kromě antioxidačních činidel obsahují zelená kávová zrna i velké množství mastných kyselin a estery, včetně kyseliny arachidonové, kyseliny linolové a kyseliny olejové, které vyživují a hydratují naši pokožku. Chrání ji před nepružným vzhledem, visící, zda skvrnami a zabraňují dalším velkým poškozením.

Přínosy zelených kávových zrn pro vlasy

14 Odstraňují látky poškozující vlasy

Obsažené antioxidanty v zelených kávových zrnech jsou stejně přínosné pro naše vlasy. Vedle tom, jak nám pomáhají bojovat se vším toxickým a škodlivým, zůstávají i naše vlasy silné, zdravé a krásné.

15 Bojují proti plešatosti

Androgenní alopecie, nazývaná také “ženské vypadávání vlasů”, může být také léčena zelenými kávovými zrny. Extrakt z těchto zrn může výrazně nabudit růst vlasů a ovlivnit hustotu pramenů.

Pokud to shrneme, zelená kávová zrna stojí za bližší seznámení se, pokud se chcete starat o své zdraví, pokožku a vlasy.