Vypadávání vlasů u žen – signál zdravotních problémů

Vlasy jsou asi nejdůležitějším prvkem ženské vizáže a jejich vypadávání dokáže zkazit náladu kterékoli ženě. Tolik pozornost věnována vlasům se občas jeví až marnivou, ale znaky vypadávání vlasů mohou být prvními signály hormonální nerovnováhy, nedostatku vitamínů, velkého stresu nebo špatné stravy. Pokud věnujeme pozornost vlasům, můžeme včas odhalit vyvíjející se zdravotní problémy dříve, než se vymknou kontrole. Pokud je Vaše hlava překypující zdravými vlasy, je tu dost velká šance, že zbytek těla je také ve vynikající kondici.

Vypadávání vlasů jako signál nedostatku živin

Vypadávání vlasů může být způsobeno nedostatkem vitamínu D. Zahraniční studie prokázaly, že velká část americké populace trpí nedostatkem vitamínu D a vypadávání vlasů je jedním z hlavních znaků tohoto problému.

Receptory vitamínu D se nacházejí v mnoha buňkách a tkáních lidského těla, včetně pokožky. Výzkumy provedené na myších i lidech prokázaly, že nepřítomnost receptorů vitamínu D vede k alopecií – vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů je tak zároveň i varováním, že jste ohroženi nemocemi týkajícími se nedostatku vitaminu D. Jsou to například vysoký krevní tlak, cukrovka, infarkt, srdeční problémy, deprese, skleróza, chřipka, onemocnění dásní, nebo tuberkulóza.

Nedostatečný pobyt na slunci je téměř zárukou nedostatku vitamínu D. Vědci zmapovali USA a zjistili, že čím severněji člověk žije, tím je u něj větší šance, že bude trpět nedostatkem vitamínu D. Pokud pobyt na slunci není možný, je třeba doplňovat vitamin D pomocí kapslí s D3 vitamínem nebo rybí olej. Doporučené množství vitamínu D je minimálně 2,000 jednotek denně. Mnoho odborníků zachází až tak daleko, že doporučují 10,000 jednotek denně – toto množství se zhruba rovná množství vitamínu D, které získáte strávením celého dne v plavkách na letním slunci.
Omega 3 mastné kyseliny ovlivňují tvorbu vitamínu D. Jsou zodpovědné za produkci cholesterolu a zároveň odstraňování jeho nadbytku. Aby bylo tělo schopné produkovat vitamin D, potřebuje cholesterol. Pokud strava neobsahuje dostatek esenciálních kyselin, tělo si nedokáže vitamin D vytvořit. Rybí olej obsahuje kromě vitamínu D také omega 3 mastné kyseliny.

Vypadávání vlasů může způsobovat i nedostatek amino kyseliny lysin, zinku nebo mědi. Nicméně, pokud váš jídelníček sestává ze širokého výběru jídel, včetně čerstvého ovoce a zeleniny, problém s těmito látkami se vás týkat nemusí. Hlavní je přijímat dostatek proteinů. Vlas je tvořen proteiny, ale pokud strava neobsahuje dostatek proteinů, tělo je přestane využívat na tvorbu vlasů a začne je používat na zachování jiných funkcí těla.

Vypadávání vlasů – znak hormonální nerovnováhy

Hladiny ženských hormonů se mohou začít měnit s nástupem 30-tého roku života. Některé z nejšokujúcejších příkladů této nerovnováhy jsou růst chlupů pod nosem nebo na bradě, případně ztluštění chlupů na těle, zatímco vlasy na hlavě tloušťku ztrácejí. Jsou to s největší pravděpodobností následky zvýšené produkce dihydrotestosteronu (DHT). I když je hlavním ženským hormonem estrogen, v ženském těle se také nachází testosteron a jiné androgeny. Jak ženské tělo stárne, může začít přeměňovat tyto androgeny na DHT, právě tak jako mužské tělo. Ženy, které v minulosti trpěly syndromem polycystických vaječníků, mívají obvykle vyšší hladinu testosteronu a DHT než jiné ženy, a jsou náchylnější na tuto zvýšenou přeměnu látek.

Extrakt Saw palmetto zabraňuje zvýšené přeměně androgenů na DHT. Tato látka pochází z palmového stromu známého jako saw palmetto. Jedna 160mg tobolka denně by měla efektivně zablokovat tuto přeměnu, vrátit vlasy na vrch hlavy a odstranit je z obličeje. Saw palmetto je testováno a je bezpečné pro dlouhodobé užívání. Pokud hormonální testy nejsou možné, jednou z možností jak zjistit zda zvýšená produkce DHT je odpovědná za vypadávání vlasů je, že začnete užívat Saw palmetto po dobu 3 měsíců. Pokud vlasy přestanou vypadávat a začnou dorůstat, dostanete odpověď na vaši otázku.

Náš tip: Na uklidnění hormonálních hladin u žen se doporučuje přírodní lék – saw palmetto extrakt .

Vysoká hodnota hormonálních proměn na DHT je často spojována s problémy s prostatou u mužů a může být příčinou rakoviny prostaty. Saw palmetto pomáhá udržovat prostatu zdravou. Jak se tyto přeměny odrážejí na zdraví žen ještě není známo, ale zdravý rozum napoví, že snížení hladiny DHT u žen je jistě prospěšné pro zdraví vaječníků a prsů.
Snížená hladina hormonů štítné žlázy může také způsobit vypadávání vlasů. Odhaduje se, že 40% amerických žen trpí vypadáváním vlasů následkem nízkých hladin hormonů štítné žlázy. Hormony produkované štítnou žlázou jsou zodpovědné za metabolismus – všechny chemické i fyzické procesy. Štítná žláza kontroluje efektivitu a rychlost všech buněk. Všechny buňky v těle, včetně vlasů, závisí na řádné fungování hormonů štítné žlázy. Pokud je produkce hormonů štítné žlázy nedostatečná, růst vlasů se zpomalí a tloušťka vlasů se zmenší.

Další symptomy zhoršené funkce štítné žlázy jsou suchá pokožka, zvýšená citlivost na teplo a chlad, nečekané zvýšení váhy, chybějící vnější třetina obočí, vysoký nebo nízký tlak, lámání nehtů, zácpa, náchylnost k infekcím, oslabení svalů, osteoporóza, bolest kloubů a svalů, cysty vaječníků a prsů, chronická sinusitida, oslabený pulz, TMJ syndrom, problémy se zuby, bolesti hlavy a zvýšená hladina cholesterolu. Tento seznam prozrazuje, jak důležité je správné fungování štítné žlázy pro zdraví.