Vše co potřebujete vědět o padání vlasů – 11 faktů a mýtů o vypadávání vlasů

Podle odborníků neexistuje pouze jeden konkrétní spouštěč pro padání vlasů. Je mnoho důvodů, proč dochází k vypadávání vlasů u mužů a vypadávání vlasů u žen. Padání vlasů je výsledkem zkráceného růstového cyklu vlasů a miniaturizace vlasových folikulů. Když se folikuly zmenší, produkují kratší, jemnější a tenčí vlasy, které nedokážou adekvátně nahradit vlasy, které vypadly úplně přirozeně. Výsledkem může být zastavení růstu vlasů kvůli postupujícímu zmenšování vlasových folikulů, které vyústí až do odumření folikulů a plešatosti.

Vypadávání vlasů – 11 mýtů a faktů o padání vlasů

Příčiny vypadávání vlasů

K vypadávání vlasů dochází tehdy, pokud se naruší růstový cyklus vlasů as ním samotná přirozená obměna vlasů. Další hlavní příčiny jsou následující.




Onemocnění a zdravotní stav

Existuje mnoho nemocí, které mohou způsobit padání vlasů. Tento problém může být jedním z prvních příznaků nediagnostikovaného choroby jako například cukrovka nebo lupus. Nemoci, chirurgické zákroky, poruchy přijímání potravy, stres, záněty a nezdravé stravování, i to jsou příčiny vypadávání vlasů.

Genetické predispozice a věk

Známe dvě nejčastější a nejběžnější příčiny ztráty vlasů. Vypadávání vlasů může být součástí procesu stárnutí. Geny hrají důležitou roli při rozhodování, zda k řídnutí vlasů dojde nebo ne. Lidé, kteří mají příbuzné s prořídlými vlasy či dokonce plešatých, mají vyšší šanci, že také přijdou o vlasy.

hormonální nerovnováha

Endokrinní onemocnění, kam patří cukrovka, syndrom polycystických vaječníků, problémy se štítnou žlázou a anomálie v hladinách estrogenů a progestinů, mohou mít za důsledek padání vlasů. Menopauzu a těhotenství také možno přiřadit k vypadávání vlasů způsobenému hormonálními změnami. Zatímco během těhotenství vlasy obvykle zhoustnou, dochází u žen častokrát k padání vlasů po porodu, tedy takzvané postpartum alopecii . Vlasy se však obvykle dostanou do starých kolejí po šesti až dvanácti měsících od porodu.

Upravování vlasů a onemocnění týkající se vlasů

Některá onemocnění vlasů a poruchy jako Trichotillomania či alopecia areata mohou způsobit řídnutí vlasů u jinak zdravých lidí. Navíc ke ztrátě vlasů mohou přispět i některé účesy.

Léky na předpis

Některé léky, například na onemocnění srdce, krevní tlak, deprese i antikoncepce mohou být příčinou pro padání vlasů. Ke ztrátě vlasů může vést i léčba rakoviny ve formě ozařování (radioterapie) nebo chemoterapie. (Viz také jak podpořit růst vlasů po chemoterapii )

Některé z faktů a mýtů o vypadávání vlasů

1) Plešatění znamená stárnutí

Vypadávání vlasů u žen iu mužů se může objevit v jakémkoliv věku, proto nelze plešatění okamžitě přiřadit k stárnutí. Obecně platí, že s přibývajícím věkem dochází k různým změnám. Padání vlasů však není omezeno jen na “podzim života”. U většiny mužů dochází k předčasnému padání vlasů, a to kvůli mužské vzorové plešatosti, tedy androgenní alopecii . Avšak u mladších žen mohou být příčinou několik vážné hormonální problémy jako syndrom polycystických vaječníků, který může vést k nepravidelné menstruační periodě.

2) Testosteron ubírá z vlasů

Plešatí muži mají více testosteronu a dokonce mohou být skutečně lepší v posteli. Vědci ale zjistili, že ve skutečnosti za padání vlasů u žen iu mužů může jiný hormon, nazývaný DHT – dihydrotestosteron . Pokud jsou folikuly na vlasové pokožce člověka obzvlášť citlivé na určité hormony, může to vést ke zmenšení, scvrklé folikulů. To způsobí zjemnění a ztenčení vlasů, eventuálně dokonce plešatost.

3) Za to, že jste plešatý, může vaše máma

Možná jste i vy slyšeli mýtus, že vypadávání vlasů způsobují geny zděděné po matce. Toto tvrzení má ale velmi daleko od pravdy. Geny matky mohou být sice mírně silnější, ale běžnou plešatost je možné zdědit z genofondu obou rodičů. Problém padání vlasů je záležitostí určitého genu, který nás tvoří. Pokud je však v rodině plešatost zcela běžná záležitost, ať už z otcovy nebo matčiny strany, je riziko úplné ztráty vlasů výše.




4) Plešatost je důsledkem nošení klobouků

Přestože je padání vlasů převážně geneticky podmíněné, existuje i záležitost pod názvem trakční alopecie . Jde o postupné vypadávání vlasů kvůli psychickým problémům, které ústí do tažení vlasů. Druhou příčinou jsou příliš pevné gumičky do vlasů, koňské ocasy či copy. Nicméně nošení klobouků je pouze velmi nepravděpodobný důvod tohoto stavu. Pokud ale nosíte neustále velmi těsné čepice a kdosi vám řekne, že vám kvůli tomu vypadají vlasy, pravděpodobně pouze nemá rád vaše pokrývky hlavy.

5) Stres vám ničí vaše kadeře

Lékaři vám potvrdí, že na tomto tvrzení je cosi pravdy. Záleží však na stresu, kterému čelíte. Každodenní události jako pozdní příchody, hořící termíny či drobné hádky s partnerem pravděpodobně nezpůsobí to, že vám vypadají vlasy. Ale traumatické zážitky k nadměrnému padání vlasů vést mohou – a to kvůli psychickému stavu. Můžete si dokonce vytvořit zlozvyk a vlasy si táhnout a tím vytrhávat sami. Problémy, kvůli kterým ztratíte chuť k jídlu a začnete trpět nespavostí, mohou způsobit výkyvy v hladinách hormonů, a to je také důvod, proč budou vaše vlasy padat.

6) Vlasy vypadávají v chomáčích

Obecně platí, že muži neztrácejí vlasy v chuchvalcích či chomáčích. Dříve plešatý postupně, kdy jsou pevné a hrubé vlasy postupně nahrazovány jemnými, tenkými chloupky. Lékaři tomuto procesu říkají miniaturizace. Pokud vám začnou vlasy vypadávat v chomáčích, je čas navštívit lékaře.

7) Na vině je špatný krevní oběh

Zdravé vlasy potřebují zdravý krevní oběh ve vlasové pokožce. Při padání vlasů klesá i cirkulace krve, protože je třeba méně krve. Avšak oslabený krevní oběh ve vlasové pokožce není příčinou padání vlasů. Je naopak jeho výsledkem.

8) Vlasy vám vypadávají kvůli častému šamponování

Muži někdy spatří vlasy v odtoku a myslí si, že je na vině právě šampon. Plešatost však není o tom, že vlasy vypadnou, ale že v dalších cyklech rostou postupně jemnější a tenčí vlasy.

9) Ucpané póry způsobují řídnutí vlasů

Ucpané póry se spojují s akné, ale ne s řídnutím vlasů. Pokud by byla plešatost důsledkem problémů s póry, energické šamponování by nám zachovalo vlasy po celé hlavě. Není to však tento případ.

10) Léky proti padání vlasů ovlivňují pouze temeno hlavy

Obecně, léky Finasterid (Propecia) a Minoxidil (Rogaine) nezpůsobí opětovný růst těch vlasů, o které jste již přišli. Dokáží však zpomalit tempo řídnutí vlasů. A přestože úvodní studie o lécích zkoumali jejich vliv na vlasy na temeni, mohou stejně působit kdekoliv na vlasové pokožce, kde dochází k řídnutí.

11) Padání vlasů se zastaví, když muži zestárnou

To je také jedna z věcí, kterou byste o vypadávání vlasů měli vědět. Jakmile začnou vlasy padat, pokračuje to po celý zbytek života. Rychlost a míru padání vlasů je však těžké odhadnout. Obecně ale lze tvrdit, že čím mladšímu vám vlasy začnou padat, tím je vyšší pravděpodobnost, že budete nakonec úplně plešatý.