V jakých ponožkách budou naše nohy jako v bavlnce?

Trh s ponožkami je opravdu pestrý a rozmanitý. V současné době se ponožkám věnuje stále větší pozornost a jsou velmi často výrazným prvkem celého outfitu. Na co se ale nesmí zapomínat, je materiál, ze kterého se vyrábějí. Proto se v našem článku zaměříme na nejčastěji používané materiály a jejich vlastnosti.

Ověřená bavlna

Bavlna je nejpoužívanější a nejznámější materiál nejen na výrobu ponožek, ale všeho spodního prádla a oblečení celkově. Bavlněné ponožky jsou jemné, hebké a savé. Bohužel nemají tvarovou stálost, a tak se k nim přidávají další materiály, které tyto vlastnosti nabízejí. Jde především o umělá vlákna, jako jsou polyamid nebo polypropylen.

Bambusové ponožky

Jedním z nejmodernějších a nejoblíbenějších materiálů pro spodní prádlo a ponožky je bambus. Jde o čistě přírodní a 100% recyklovatelný materiál. Vlastnosti bambusu jsou pak hlavním důvodem, proč spodní prádlo vyzkoušet:

  • vysoká pružnost
  • antibakteriálnost
  • termoregulace
  • hebkost a jemnost

Díky těmto vlastnostem je bambus vhodný jak na klasické, tak i na sportovní ponožky a oblečení i spodní prádlo. Schopnost likvidovat bakterie a eliminovat pachy z bambusových ponožek a spodního prádla uvítají jak sportovci, tak i lidé trpící atopickým ekzémem.

Technické funkční materiály

Funkční materiály vyhledávají především sportovci, dobrodruzi a cestovatelé. Takové materiály dokáží lidské tělo udržet v pohodlí, teple a suchu. Mezi nejvyužívanější funkční materiály patří:

  • coolmax
  • polypropylen
  • polyamid
  • Climayarn
  • thermo2

Coolmax je materiál, jehož hlavní předností je schopnost rychlého odvodu vlhkosti směrem od kůže, a to do dalších vrstev látky. Ideální je tento materiál využívat jako základní vrstvu, naopak v létě stačí jako jediná vrstva. Materiál rychle schne a při praní si drží svůj tvar i funkčnost.

Polypropylen je materiál hojně využíván pro výrobu funkčních oděvů. Mezi jeho top vlastnosti patří termoizolační schopnost, stálobarevnost a nízká hmotnost. Jde o absolutně hydrofobní vlákno, takže se voda nejen nevpíjí, ale také rychle odkapává.

Ponožky na zimu

Pokud vás v zimě často trápí studené nohy, vsaďte na vlnu. Vlněné ponožky absorbují vlhkost a i při navlhnutí generují teplo a noha má vždy pocit, že je v suchu.