Jak určit tvar své tváře

Pochválil Vás už někdo, že Váš účes se dokonale hodí k tvaru obličeje? Byli jste zmateni, co to znamená? Je to pravda – vizuální efekt některých účesů se změní v závislosti na proporcích obličeje. Je však těžké vybrat si vhodný účes, pokud nevíte, jaký je tvar té Vaší! Nebojte se – zjistěte jak si změřit obličej a zjistit její tvar.
Metoda 1: Rychlá identifikace tvaru obličeje

1. Postavte se před zrcadlo. Může to být jakékoliv velké stojící zrcadlo. Měli byste být schopni na něj ze stoje dosáhnout – budete na něj muset být schopni kreslit aniž byste se naklonili. Stůjte rovně, tváří k zrcadlu, záda narovnaná, hlava nahoře a ramena dozadu. Pokud máte ofinu vypněte si ji. Ujistěte se, že osvětlení je nad Vaší hlavou a do strany. Osvětlení bude mít vliv na tvar, který nakreslíte.

2. Obkreslete obrysy obličeje. Pomocí rtěnky, mýdla, křídy, mazatelný fixy nebo nějaké jiné smývatelný psací potřeby obkreslete obrys obličeje v zrcadle. Začněte od spodní části brady, pokračujte až po okraj obličeje na jedné straně kolem Vašich lícních kostí, Vaší linie vlasů, potom směrem dolů na druhou stranu obličeje a nakonec skončete na bradě. Snažte se stát pokud možno nehybně, dokud kreslíte.

Vynechejte uši – obkreslete jen na obrysy obličeje.

3. Zhodnoťte obrys obličeje. Odstupte dozadu a podívejte se na tvar, který jste nakreslili. Ve kterém místě je nejširší? Je spíše vysoký nebo krátký? Jaký tvar mají Vaše čelist a čelo? Na základě odpovědí na tyto otázky by měla Vaše tvář patřit do jedné z následujících kategorií:

Podlouhlá: Váš obrys by měl připomínat vysoký obdélník se zaoblenými rohy. Podlouhlé tváře mají širší, ale rovnoměrné čelo, lícní kosti a čelist.

Kulatá: Pokud se Váš obrys podobá kruh, se širokými lícními kostmi a zužující se čelistí a čelem, je možné, že máte kulatý obličej.

Čtvercová: obrys by neměl být vysoký, ale měl by být široký ve všech bodech, s širokým čelem, silnými lícními kostmi, a hranatou čelistí.

Oválná: Čelo by mělo být mírně široké, s užšími lícními kostmi a zužující se čelistí.

Srdčitá: Tento tvar se vyznačuje širokým čelem, silnými lícními kostmi, a malou bradou.

Trojúhelníková: Pokud má Váš obrys širokou čelist, ale malé čelo, můžete mít trojúhelníkovou tvář.

Kosočtverečná: kosočtverečná obličej se liší od okrouhlé nebo oválné obličeje v tom, že lícní kosti jsou výrazně širší než brada a čelo, které jsou velmi úzké.

4. Vyčistěte zrcadlo. Umyjte nebo setřete všechny značky, které jste nakreslili, a to zejména pokud jste na veřejných toaletách!
Metoda 2: Přesné měření obličeje

1. Najděte zrcadlo. Tvář si budete chtít změřit před zrcadlem. Pro dosažení nejlepších výsledků, použijte velké zrcadlo v místnosti s dobrým osvětlením, abyste jasně viděli každou část obličeje. Většina koupelen má nad umyvadlem velké zrcadlo, ale jakékoliv velké zrcadlo (I kosmetické zrcátko v ložnici), poslouží stejně dobře.

Budete také potřebovat flexibilní metr (ne tvrdý metr), který se přizpůsobí křivkám obličeje, kus papíru a pero nebo tužku na zapsání měření.

2. Změřte si šířku od líce k líci. Chcete-li zjistit šířku obličeje, změřte ji přes lícní kosti. Umístěte konec metru těsně za vnější koutek oka – to je výchozí bod. Potom opatrně položte metr v přímé linii přes most nosu ke vnějšímu koutku druhého oka – to je koncový bod měření. Svinovací metr by měl spočívat na vrcholu Vašich lícních kostí. Šířku si zapište.

3. Změřte si čelist. Dále budete chtít určit velikost čelisti. Podívejte se rovnou do zrcadla a najděte nejširší část čelisti. Nachází se obvykle zhruba 2,5cm pod spodní částí ucha. To je výchozí bod Vašeho měření. Změřte délku od tohoto místa po špičku brady. Pak jednoduše vynásobte toto číslo dvěma a dostanete celkovou délku obou stran čelisti. Tento údaj si zapište.

4. Změřte si čelo. Podívejte se rovnou do zrcadla a najděte nejširší část svého čela. Obvykle se nachází mezi Vašim čelem a Vaší vlasovou linií. Umístěte konec metru na bok čela na jeho nejširším místě. Meter rozviňte po čele vodorovně, dokud se nedostanete na stejné místo na druhé straně čela. Zapište si výsledek měření.

5. Změřte délku obličeje. A konečně, je tu čas na určení délky (nebo “výšky”) obličeje. Najděte přesný střed Vaší vlasové linie (místa, kde se setkává čelo a vlasy). Začněte v tomto středním bodě. Meter rozviňte dolů po tváři, přes nos po špičku brady. Měření si zapište.

Pro muže a ženy s oholenou nebo plešatý hlavou – snažte se měřit od místa, kde by se měla nacházet Vaše vlasová linie. Pokud jste si oholili hlavu v posledních dnech, měli byste být schopni nahmatat “strniště” růstu nových vlasů na horní části čela. Pokud si nejste jisti, odhadněte zvednutím obočí a měřte těsně nad nejvyšší vráskou, která se na čele vytvoří.
6. Přiřaďte k výsledkům Vašeho měření typ obličeje. Každý člověk má jinou tvář (pokud nejste identické dvojče!) Drtivá většina tváří se vejde do jedné (nebo více) z několika kategorií. Tyto obličejové kategorie jsou: podlouhlá, srdčitá, čtverec, ovál, kulatá, trojúhelníková a kosočtvercová Připravte si výsledky měření a zjistěte, do které kategorie (nebo kategorií), patříte!

Podlouhlé tváře (někdy nazývané obdélníkové) jsou delší než je jejich šířka. Mají také poměrně podobné údaje, pokud jde o obličej, čelo a čelist.

Srdčité obličeje jsou definovány jako obrácený trojúhelník. kvůli relativně špičaté bradě a středně širokému až širokému čelu a lícím. Tato místa jsou obecně o něco déle, než je šířka líc (asi 3 centimetry nebo méně.)

Čtvercové tváře jsou asi tak dlouhé, jako jsou široké – šířka v tvářích a délka tváře se liší v rozmezí 2,5-5 cm. Kromě toho, šířka obličeje v tvářích, čele a na dolní čelisti by při čtvercové tváři měly být podobné – okraje čtvercové obličeje by měly být skoro rovné. Čelist při čtvercové tváři by v jejím nejširších místech měla mít jasné a ostré úhly.

Oválné obličeje jsou proporčně podobné obrácenému vejci. Jsou delší, než jsou širší, s čelem, které je o něco širší než čelist a jemně zaoblenou bradou.

Kulaté obličeje, stejně jako čtvercové obličeje, jsou zhruba stejně široké jako jsou dlouhé. Mají však relativně malé čelo a malou, zakulacenou čelist. Pokud je šířka obličeje v tvářích a její délka liší v rozmezí okolo 2,5cm šířka obličeje v čele je menší než šířka v tvářích, a Vaše brada nemá ostrý úhel, máte kulatý obličej.

Trojúhelníkové obličeje jsou opakem srdcovitý tváří – jsou největší ve spodní části a nejužší nahoru. Trojúhelníkové obličeje mají dlouhé, široké a hranaté čelisti a poměrně úzké čelo.

Kosočtvercové obličeje jsou nejširší na lícních kostech, se postupně zužujícím se čelem a chudou, špičatou bradou. Jsou o něco déle než je jejich šířka. Pokud je šířka obličeje v lících větší, než šířka Vašeho čela a čelisti a brada je relativně špičatá, Vaše tvář je kosočtverečná.