Spirulina

 

Spirulina se považuje za “superpotravinu”. Je to mikrořasa, která je extrémně bohatá na proteiny, železo, betakaroten (30 krát více než mrkev), vitamíny, minerály, stopové prvky … Vlády se čím dál tím víc začínají spoléhat na tuto řasu při boji proti podvýživě ve světě. Výzkum se stále intenzivněji zabývá její protinádorovými vlastnostmi. V každém případě, spirulina je extrémně bohatá, komplexní řasa, která je stejně prospěšná pro profesionální atlety i pro rekonvalescenty.

Medicínské vlastnosti spiruliny

Proti nemocem, proti rakovině, detoxikace

mocný antioxidant, anti-aging
pomáhá při prevenci rakoviny (k dispozici zatím není dostatek studií, ale její bohaté složení poskytuje tělu značnou ochranu)
rekonvalescence (v součinnosti s ženšenem)
stimuluje imunitní systém
podporuje potenciál naší imunitní ochrany
detoxikuje tělo od těžkých kovů, znečišťujících látek, škodlivého záření (v součinnosti s chlorelou)
ochrana před zářením
efektivní v potlačování anémie
redukuje vysoké hladiny cholesterolu (při častém užívání)
chrání a posiluje všechny životně důležité orgány
chrání před nemocemi a infekcemi (zánět hltanu, nachlazení, chřipka, laryngytída …)

Energie, sport, svaly

svalová únava, sportovci na vysoké úrovni (v součinnosti s Macou dříve a Tribulus)
stimulační a tonizační účinek na tělo
obnovuje energii a vitalitu
snižuje pocit únavy
zvyšuje výdrž (v součinnosti s rodiolou a Tribulus)
podporuje nárůst svalové hmoty (velký obsah proteinů)
redukuje svalové křeče
okysličuje tělo a svaly (díky obsaženému chlorofylu)

Rovnováha, stres, paměť

poskytuje obecný pocit pohody (v součinnosti s ašvagandha)
uvádí nervový systém do rovnováhy (v součinnosti s ženšenem)
napětí a svalové křeče
redukuje stres, úzkost, nervozitu
deprese, nespavost
podporuje regenerační spánek
zvyšuje koncentraci (v součinnosti s rodiolou)
problémy spojované s vysokým věkem
problémy s pamětí
snižuje vysoký krevní tlak

Pleť, oči, vlasy

ochranný účinek na kůži (v součinnosti s aloe vera)
ochranný účinek na očích
posiluje nehty
posiluje vlasy
obnovuje lesk vlasů, pleti a nehtů
podporuje hojení ran a redukuje jizvy

Cholesterol, diety, bolestivá a nepravidelná menstruace

snižuje vysoké hladiny cholesterolu (v součinnosti s ženšenem)
cukrovka, reguluje hladinu cukru v krvi, glykémie (v součinnosti s ženšenem)
upravuje apetit
pročišťuje střevní flóru
snižuje pocit hladu, zvláště při dietách
stimuluje vznik dobrých bakterií potřebných pro trávení (laktobacily)
zmírňuje bolestivou periodu
upravuje nepravidelnou menstruaci
snižuje pocit únavy během menstruace
pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy
pomáhá snadněji zvládat těhotenství

Spirulina a její původ

Spirulina je prastará řasa a podle odborníků se na Zemi vyskytovala již při samotném vzniku života. Obrnila se vůči všem agresorům a přežila tisíce let a klimatických změn. Aztékové a Inkové patřily k prvním, kteří tuto modro-zelenou řasu začali pěstovat. Spirulina jako komplexní potravina, jim spolu s další rostlinou, Macou dříve, dovolila nasytit obrovskou populaci. Existují dva hlavní druhy spiruliny. Spirulina maxima, která pochází z Mexika a Spirulina platensis z Čadu. Spirulina se přirozeně vyvinula v andském jezerech, které jsou vulkanického původu, stejně jako v jezeře Texcoco v Mexiku. Roste však iv obrovských jezerech Afriky, obzvláště v Čadu. Díky dnešnímu zvýšenému zájmu o tuto mikrořasu a stoupající poptávce po ní, se rozšířila po celém světě. Stále více zemí, včetně Číny, Thajska, Indie, Havaje, či některých států Ameriky, se rozhodlo pěstovat spirulinu kvůli její výživové hodnotě. Nejprospěšnější a nejkomplexnější druh je podle všeho spirulina z Mexika. Řasy normálně rostou zcela organicky a nepotřebují pesticidy. Po sklizni se spirulina suší na slunci.

Spirulina a její složení

Spirulina je velmi komplexní řasa. Má velkou nutriční hodnotu, díky čemuž může předcházet výživové nedostatečnosti. Obsahuje enormní množství proteinů, od 50 do 70%, což je nevšední. Spirulina je také bohatá na esenciální mastné kyseliny, stopové prvky, minerály: železo (20 násobně více než pšeničné klíčky), magnézium, kalcium, fosfor, draslík, selen, sodík, chrom jakož i esenciální aminokyseliny. Navíc, spirulina je bohatá na vitaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B8, B12, D, E, K, ale hlavně betakaroten (provitamin A) a vitamin B12. Její obsah betakarotenu je 30 krát větší než u mrkve, což je také výjimečné. Obsah vitaminu B12 je čtyřnásobný oproti surové játrech, což je také dobrý zdroj pro tělo. Spirulina obsahuje i nějaké esenciální mastné kyseliny, včetně omega-6. Obsahuje velké množství chlorofylu, který hraje očistnou roli a chrání tělo. Spirulina obsahuje mnoho prvků potřebných pro zdravé fungování imunitního systému a nervového systému. Tělo všechny její složky vstřebává obecně bezproblémově. Vzhledem k její bohaté složení je spirulina celosvětově využívána při boji proti podvýživě.

Spirulina a dávkování

Doporučená denní dávka je 2 až 6 gramů spiruliny. Někteří lidé doporučují až 10 gramů na den, přičemž berou na zřetel, že 10 gramů je už vysoká dávka. První účinky spiruliny cítit již při slabých dávkách (800 mg). Spirulinu lze rozpustit ve sklenici vody, ale i v ovocné nebo zeleninové šťávě.

Spirulina a její účinky, přínosy, výhody

Spirulina se doporučuje především atletům, protože dokáže zabránit svalové únavě. Spirulina je velmi vhodná i při rekonvalescenci. Navíc, díky její bohatému složení, je účinná při obraně těla, stimulaci imunitního systému a detoxikaci těla od těžkých kovů a jiných škodlivin. Často se při detoxikaci prostřídávat s chlorelou. Spirulina je také velmi užitečná při potlačování vysokého cholesterolu v krvi a cukrovky a při regulaci glykemických hladin v krvi. Spirulina je také velmi efektivní v boji s anémií. Navíc, spirulina pomáhá ženám trpícím na bolestivou a nepravidelnou menstruaci. A nakonec je spirulina velmi užitečná při diétovaní, protože zabraňuje výživové nedostatečnosti a pomáhá lépe zvládat hlad.

Spirulina a její vedlejší účinky, kontraindikace

Používání spiruliny je bezpečné, ale nesmí se překročit doporučené dávkování. Spirulina může vyvolat řadu mírných vedlejších účinků a to vzhledem k tomu, že detoxikuje tělo. Doporučuje se proto začít s nízkou dávkou a postupně ji zvyšovat. Spirulina může vyprovokovat migrénu nebo mírně zvýšenou teplotu. U někoho může vyvolat zácpu, u jiného průjem (zvláště při vysokých dávkách). Mohou se po ní na těle objevit červené tečky, může vyvolat slabou bolest žaludku, zbarvit stolici černě nebo zeleně (protože pročišťuje střevo). Spirulina může také způsobit dočasné oslabení jater (vzhledem k fakt, že obsahuje spoustu vitaminů a minerálů), při velmi vysokých dávkách (více než 10 gramů denně) může vyvolat také problémy s ledvinami. Je třeba mít na paměti, že všechny tyto vedlejší účinky jsou výsledkem detoxikace a pročišťování. Snižte dávku a pak ji znovu postupně zvyšujte. Neužívejte spirulinu déle než tři týdny po sobě. Dejte si přestávku a prostřídejte ji s chlorelou.

Spirulina se nedoporučuje lidem s horečkami ani lidem s alergií na řasy.

Spirulina a názory expertů

O spirulině se tvrdí, že na Zemi existuje již přes tři miliardy let. Je extrémně bohatá a v budoucnu by mohla sloužit jako hlavní zdroj boje proti podvýživě. Pokud jde o její protirakovinné účinky, nebyly zatím poskytnuty žádné vědecké důkazy, ale kvůli její bohatému složení pomáhá při boji s různými nedostatečnosti, posiluje organismus, poskytuje tělu významnou ochranu před nemocem a infekcím. Navíc je spirulina vynikající prostředek na detoxikaci, je dobrou zábranou proti radioaktivitě a těžkým kovům, které jsou odpovědné za otravy organismu.

Spirulina a informace na závěr

Při objednávání a koupi spiruliny třeba být obezřetný a ujistit se o dobré kvalitě spiruliny. Pokuste se ověřit si původ produktu, který kupujete, případně se informujte přímo u prodejce. Spirulina má totiž tendenci snadno absorbovat škodliviny a těžké kovy (to je vlastně jeden z jejích největších přínosů pro tělo). Je třeba dát pozor na to, aby již nebyla kontaminovaná při růstu. Ověřte si, kde ji vypěstovali, záleží od toho její celková kvalita.

Spirulina se při detoxikaci často střídá s chlorelou. Kúra se skládá ze tří týdnů užívání chlorely, pak týden pauza a další tři týdny se užívá spirulina. Nebo užíváte najednou spirulinu i chlorelu. Lze ji kombinovat i se ženšenem (při rekonvalescenci, únavě, nervozitě, cholesterolu, cukrovce), případně ašvagandha a hlavně s Macou dříve (velmi bohatá rostlina vhodná pro atlety, energii, libido). Také s rodiolou (nervová rovnováha, únava, koncentrace, výdrž, okysličení těla). Ostropestřec mariánský a kurkuma (detoxikace, prevence rakoviny, pročištění krve, ochrana jater), acerola a goji (vynikající zdroj vitamínu C, silný antioxidant, přírodní anti-aging, imunita).