Jak si díky bobulím goji udržíte mládí

V severočínském regionu Ning-sia, kde roste goji a lidé ji denně jedí, žije až 16 krát více stoletých lidí, tedy stoletých a starších, než ve zbytku země. Lidé z tohoto regionu jsou navíc aktivnější, zdravější a plní života – na rozdíl od jejich vrstevníků ze západních kultur. Malé červené goji bobule, považované tradičně za “ovoce pro dlouhý život”, jsou klíčovou ingrediencí jejich zdravého jídelníčku. Výzkumníci, kteří studují byliny využívané v medicíně, identifikovali v goji množství živin, díky nimž lidé zdravější a žijí déle. Podívejme se na anti-aging vlastnosti těchto malých bobulí.

Ochrana DNA díky antioxidantům

Poškození DNA otevírá dveře každé představitelné nemoci a urychluje stárnutí. V průběhu života ničí naši DNA volné radikály vytvářeny jako vedlejší produkt normálního metabolismu a jako následek vystavování se toxinům.
Přestože jsou naše těla vybaveny na neustálou sebaúdržbu a opravu, může jejich přílišné množství volných radikálů přemoci, zvláště s postupujícím věkem. Vyústí to pak do předčasného odumírání zdravých buněk, což může přispět k řadě degenerativních chorob pokud mutování buněk, které může vést až k rakovině. Pokud takovému náporu nebudou čelit antioxidanty.

Vitamíny, minerály a aminokyseliny mohou mít antioxidační vlastnosti. Zde jsou některé z klíčových antioxidačních živin objevených v goji bobulích a tělesné funkce, které podporují (kromě boje s volnými radikály):

Antioxidanty v goji – Podporované tělesné funkce

  • Vitamin C – Zdravé srdce
  • Beta karoten – Imunita
  • Cystin – Imunita, zdravá výstelka žaludku
  • B2 (riboflavin) – Změna uhlohydrátů na “palivo”
  • Mangan – Zdravá kůže, kosti, chrupavky
  • Zinek – Hojení ran, plodnost, zrak, imunita
  • Měď – Energie, hormonální funkce, zdravá pleť
  • Selen – Zdravá játra, štítná žláza, imunita, ochrana před rakovinou

Podpora produkce lidského růstového hormonu

Hladiny lidských růstových hormonů s přibývajícím věkem klesají. Sedmdesátiletý člověk vyprodukuje pouze jednu desetinu množství vygenerovaného dvacetiletým člověkem. Tento pokles jde ruku v ruce s poklesem energie, chřadnutím svalů a tendencí ukládat více tělesného tuku. Zvyšování přirozené produkce růstového hormonu nám pomáhá při tom, abychom se cítili, vypadaly a fungovaly jako mnohem mladší osoba. Bobule goji v tom pomáhají naším tělům dvěma způsoby:

Draslík. Goji je bohatý zdroj tohoto minerálu, který je životně důležitý pro zdraví a dlouhý život. Nedostatek draslíku narušuje normální fungování hypofýzy, která produkuje růstový hormon.

Aminokyseliny. Určité aminokyseliny podporují produkci růstového hormonu. Goji je bohatým zdrojem L-glutaminu a L-argininu, dvou aminokyselin, které spolu zvyšují hladiny růstových hormonů a revitalizují mladistvý vzhled a fungování těla.

Zvyšování libida a sexuálních funkcí

Snížení sexuálních funkcí není nezbytnou součástí stárnutí. Utlumení sexuální touhy stejně u mužů iu žen může být spojováno s poklesem produkce testosteronu. Bobule goji mohou pomoci při zvýšení jeho produkce.

V Asii je goji považováno za tradiční silné sexuální tonikum. Navíc, goji funguje jako všeobecné tonikum na zlepšení celkové vytrvalosti, nálady a pocitu pohody. Může pomoci i při snižování stresu. Oba tyto benefity vedou ke zdravému sexuálnímu životu.
Nárůst energie

Goji se řadí mezi “adaptogeny”. Tento pojem se používá při léčivých bylinách na označení látky, která působí terapeuticky. Adaptogen posiluje a podporuje systém tím, že napomáhá tělu odolávat stresu, aniž by zkolabovalo. Podporuje také zdravé fungování nadledvinek, které jsou v obdobích stresu většinou přetěžovány.

Goji se v Asii považován za obzvláště přínosný adaptogen. Lidé věří, že harmonizuje funkce celého těla, výsledkem čehož je vytrvalost, síla a energie.

Zlepšení zraku

Bobule goji obsahují dvě klíčové živiny potřebné pro zdravý zrak, zeaxantin a lutein. Obě se soustřeďují ve středu sítnice a chrání oko před nejčastějšími ztrátami zraku způsobenými stárnutím, včetně makulární degenerace, kataraktu a diabetické retinopatie.

Volné radikály napadají i oči. A zeaxantin a lutein je chrání před takovým poškozením. Výzkum na zvířatech probíhající v Číně ukázal, že konzumace goji může zredukovat poškození sítnice způsobené volnými radikály.

Kontrola cholesterolu a krevního tlaku

85 gramů sušených goji bobulí obsahuje 1600 mg draslíku, čtyřnásobnou hodnotu, jaká se nachází ve stejném množství banánu.

Goji má schopnost bojovat s dvěma klíčovými faktory, které způsobují nemoci srdce. Oxidace cholesterolu a zvýšený krevní tlak.

Cholesterol se stává obzvláště nebezpečným, pokud pod vlivem volných radikálů zoxiduje. Zoxidované krevní tuky se pak lepí na tepny a škodí tam. Naše těla mají vbudovaný obranný systém, enzym nazývaný superoxid dismutáza (SOD). SOD produkuje antioxidanty, které zabraňují cholesterolu v oxidaci, ale hladiny SOD s přibývajícím věkem klesají.

Čínský výzkum prokázal, že goji dokáže zvýšit naši produkci SOD, redukovat oxidaci cholesterolu. Goji také obsahuje jiné antioxidanty, které snižují oxidaci cholesterolu a pomáhají kontrolovat krevní tlak.

Udržování životně důležitých orgánů zdravých

Kromě pomoci srdci, pomáhá goji udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi a podporuje fungování jater, trávicího systému a kůže.

Cukr v krvi. Goji se v Asii používá k léčbě cukrovky a na regulaci vysokého krevního cukru, což bývá předzvěstí cukrovky a onemocnění srdce.

Játra. Různé tipy fytoživin v ovoci podporují schopnost jater detoxikovat a bránit orgány před poškozením karcinogeny a virem hepatitidy.

Trávení. Goji pomáhá při všech druzích zažívacích problémů a může pomoci při zotavování z onemocnění trávicího traktu, jako jsou vředy a syndrom dráždivého tračníku.

Kůže. Goji obsahuje mastné kyseliny, které mohou stimulovat produkci kolagenu a udržovat vlhkost, což vede k mladšímu vzhledu pleti.

Zlepšení spánku

Bobule goji jsou bohatým zdrojem dvou živin potřebných pro zdravý spánek.

Thiamin (B1). Vitamín se nachází ve slupkách, ale chybí ve stravě sestávající ze zpracovaných zrníček. Thiamin zároveň zlepšuje náladu, zmírňuje deprese a zvyšuje hladiny energie.

Magnézium. Minerál snižuje čas potřebný na usnutí a zlepšuje kvalitu spánku.