Jak shodit posledních pět kilogramů

Dlouhá cesta hubnutí vyžaduje důslednost, odhodlání a oddanost. Avšak mnozí lidé, kteří se dali na hubnutí udávají, že zbavit se těch posledních pět kilo je nejtěžší. Pokud se Morita s podobným problémem, máme pro vás pár tipů od odborníků, které vám ve vašem snažení mohou pomoci.

Konzumujte hodně proteinů, nejen málo kalorií

Pokud se vám těžko zbavuje nadbytečných kilogramů, možná se jen příliš zaměřujete na počítání kalorií a příliš málo na proteiny. Potraviny s vysokým obsahem proteinů totiž stojí tělo více námahy. Vaše tělo má více práce s jejich trávením, metabolizováním a využitím, což znamená, že při jejich zpracování spálíte více kalorií. Pokud jíte správné množství proteinů, máte jistotu, že si uchováte svou vzácnou svalovou hmotu. Při nízkokalorické dietě o ni totiž lidé dost často přicházejí.
Zvedejte (těžší) činky

Všichni fitness a zdravotní experti tvrdí jedno – zvedejte činky a nebojte se těžkých závaží. Pokud začnete zvedat těžší závaží, než na jaké jste zvyklý, může to být právě tím šťouchnutí, který vaše tělo potřebuje. Nehrozí, že při takovém posilování přidáte tělu na objemu. Zvedání těžkých závaží zvýší hladiny hormonů v těle, čímž tělu poskytnete přirozenou schopnost spalovat tuk celých 24 hodin po vašem tréninku.

Zvládejte svůj stres

Dosažení a udržování zdravé hmotnosti kazí jedna věc – stres. Pokud jsou naše těla ve stresu, pumpují naše nadledvinky nadměrné množství stresového hormonu kortizol, který narušuje přirozený hormonální rytmus v těle. Tato nerovnováha snižuje schopnost spalovat tuk, takže brání tělu před dosažením cílové hmotnosti. Je však třeba dodat, že ne každý stres je špatný, ani ho nemůžeme z našich životů zcela vyloučit. No jsou stresové faktory, které dokážeme kontrolovat. Jde například o špatně sledovaný krevní cukr, nadměrná konzumace kofeinu, příliš mnoho tréninku a nesprávné trávení. Pokud začnete na těchto spouštěčích stresu pracovat, postupně uvidíte i výsledky.

Najměte si trenéra

Pokud se vám zdá, že vaše rutina v tělocvičně je neefektivní a nejste si jisti, jak udělat tu správnou změnu, najměte si osobního trenéra. Můžete tak dosáhnout obrovskou změnu. Je pravda, že pro většinu lidí je toto rozhodnutí vázáno na finance, ale dobrý trenér rozpozná vaše individuální potřeby, bude nad vámi držet ochrannou ruku a bude vás podporovat. Stačí jen několik konzultací s profesionálem, který vám kompletně přestaví tréninkový program a pomůže vám dostat se blíže k vašemu cíli.

Zvyšte příjem (zdravých) tuků

Už jen samotné slovo “tuk” vyvolává v mnoha lidech averzi, ale přidání zdravých tuků do stravy může tělu pomoci zhubnout. Je vhodné jíst více tuku z organických rostlinných zdrojů, jako je kokosový olej a ořechy a volit živočišné zdroje, kdy byla zvířata chována na pastvinách a krmena trávou. Mnohé zdroje zdravých tuků jako je avokádo, olivový olej, losos a vlašské ořechy obsahují zároveň jako bonus i velké množství omega-3-mastných kyselin. Ty pomáhají v boji se zánětem.
Pozměňte své tréninky

Udržovat trénink neustále zajímavým a jednotlivé cviky prostřídávat je důležité z několika důvodů. Nejen, že tělo musí být stále ve střehu, i vy budete méně náchylný k “vyhoření”. Tak či tak, stále stejné cviky, týden za týdnem, budou pouze udržovat úroveň vaší zdatnosti, nezískáte z nich sílu ani novou svalovou hmotu. Pokud ale chcete vidět změny, musíte je nejdříve udělat. Pokud jste například chtěli vždy začít běhat, začněte s 35 minutovými intervaly, kdy prostřídat chůzi a běh.

Vylučte polotovary a zpracované potraviny

Udělat si pořádek ve stravování je podstatné při každé snaze o hubnutí. Pokud se ve vašem jídelníčku stále nacházejí i polotovary a zpracované potraviny, pryč s nimi! Pokud je cokoliv, co se chystáte jíst, balené, přečtěte si nejdříve seznam přísad. Měli byste si to přečíst jako recept, který byste použili v kuchyni na vaření. Pokud jste se dosud nikdy štítky nezabývali, budete překvapen, kolik chemických přísad a aditiv se nachází také v těch nejběžnějších polotovarech.

Pijte více vody

Napít se vody před jídlem vám pomůže při tom, abyste následně méně snědli. Navíc, pokud budete celý den správně hydratovaný, může vám to při spalování kalorií dokonce pomáhat. Podle jedné studie, lidé, kteří vypili osm až dvanáct sklenic vody za den, spálili více tuku než ti, kteří vypili pouze čtyři sklenice denně. Mějte u sebe vždy láhev s vodou. Hydratace pomůže nejen s hubnutím, ale během celého roku budete díky ní mnohem zdravější.

Nezanedbávejte spánek

Nedostatek spánku má negativní vliv na váš psychický stav, ovlivňuje ale tělo i po fyzické stránce. Pokud se po noci, kdy jste slabě spali, cítíte unavený a líný, jsou vaše sklony k přejídání mnohem vyšší. V průměru zkonzumujete až o 549 kalorií navíc, ani si to neuvědomíte. Navíc, nedostatek spánku zpomaluje váš metabolismus, za den tak spálíte až o 20% kalorií méně.

Vybudujte si podpůrný systém

Někomu může vyhovovat, pokud se dá na hubnutí úplně sám. Většina lidí ale udává, že pokud mají za sebou podpůrný systém, nemají tendenci hubnutí vzdát. Můžete se spolu podělit o úspěchy i neúspěchy, navzájem se poslechnout i podpořit. Jednoduše, jste v kontaktu s lidmi, kteří dokáží pochopit vaše problémy, starosti, ale i radost z úspěchu. A na hubnutí nejste sám!