Šest tipů, jak přestat jíst, když jste již plný

Uvědomělé stravování je jednoduchý způsob, jak snížit příjem kalorií a dostat se blíže k vaší cílové hmotnosti. Nejlepší na tom je, že pokud i nejíte příliš mnoho, o nic se nesklízejí. Uvědomělé stravování není dieta. Jde o tipy ohledně vašeho chování k jídlu. O změnu toho, jak jíte, ne toho, co jíte.
Mezi jednotlivými sousty odložte vidličku

Po každém zakousnutí odložte vidličku. Nenaberajte hned další sousto. Když jíme, dostáváme se do automatického koloběhu “z ruky do úst”. Pokud vidličku složíte, automaticky zpomalíte i své tempo a to vám dává více prostoru, abyste se naladili na signály vysílané vlastním tělem. Když jíte uvědoměle, zaměřujete se na to, abyste se cítili uspokojeny (tedy ne hladový). Ne na to, abyste byli zcela plný, což naznačuje, že jste to s jídlem zase přehnali.

Rozdělte si porci na polovinu

Tento tah bojuje s efektem, že máte příliš velké oči. Jsme zvyklý a veden k tomu, abychom vše, co máme na talíři, i snědli. A zvykneme nabírat porce od oka, resp. podle toho, jaký je velký talíř, ne podle toho, jak jsme hladový. Pokud si jídlo hned na začátku rozdělíte napůl, budete překvapen, že vám takové množství na zasycení stačilo. Zapamatujte si, že tu druhou polovinu si vždy můžete dojíst, pokud se nebudete cítit plný.

Vychutnejte si první sousto

Pojídání není pouze o chuti, je to celkový smyslový zážitek. Jíme hodně průměrného jídla, ale ani si to neuvědomujeme, protože tomu vůbec nevěnujeme pozornost. Zastavte se na tři až pět sekund, než začnete jíst a skutečně se na vaše jídlo zahladí. Jak vypadá? Jak voní? Můžete dokonce zajít až tak daleko, že se rychle pokusíte vymyslet tři přídavná jména, abyste ho popsali. Když ho už budete jíst, zaměřte se na jeho strukturu a zvuk, představte si, jak vám prochází hrdlem do žaludku. Pokud se na jídlo skutečně soustředíte a zaměříte, nejenže vás to zpomalí, ale dovolíte tak tělu, aby vyslalo signály, že je zasycené, ještě dříve, než se zase přejíte.
vypněte televizi

Přestávka na jídlo neznamená, že máte dělat více věcí najednou. Lidé snědí až o 14% více, pokud při jídle dívají televizor. Nemůžete jíst uvědoměle, pokud na jídlo nejste naplno soustředěný. Odložte dálkové ovládání a dívejte se raději do talíře.

Napijte se vody půl hodinu před jídlem

Někdy si lidé pletou hlad se žízní, takže zůstat hydratovaný je klíčem k odvrácení všech zavádějících signálů.

Během jídla zatněte ruku v pěst

I divné rady se někdy mohou vyplatit. Tato je z oblasti psychologické teorie “vtělené kognice”, což znamená, že naše fyzické skutky mohou ovlivnit naši mysl. Pokud si pomyslíme slůvko “ne”, naše mysl si tento pocit spojí se sevřenou pěstí. Jde o pohyb, který provádíme, pokud s něčím chceme přestat. Pokud ruku, kterou k jídlu nepoužíváte, sevřete v pěst na začátku, v průběhu a na konci jídlu, připomenete si, že máte zastat a věnovat více pozornosti jídlu a tomu, jak jste skutečně hladový.