Sedm rad od žen, které se poučili z chyb, které učinily při hubnutí

Hubnutí u mnohých funguje stylem pokus-omyl. Vyzkouší dietu a nechají se překvapit, zda funguje. A jak může každý bojující hubnoucí potvrdit, častokrát nefunguje.

Ačkoli je to únavný proces, chyby vás mohou naučit, jak by měla udržitelná dieta a cvičení vypadat a jak byste se při tom měli cítit. A čemu byste se určitě měli na sto honů vyhýbat.
Abychom vám pomohli vyhnout se chybám při hubnutí, mluvili jsme se sedmi ženami, které určité chyby udělali, ale přišli na to, co funguje. Podívejte se, co o hubnutí na vlastní kůži zjistili.

1 Detox a očistné kúry vás zdravějšími neudělají

Antonia, 27: Moje zkušenost s očistnou kúrou byla horší než špatná. Myslela jsem si, že čím déle ji budu dodržovat, tím budou výsledky lepší. A při této dietě jsem zůstala celých 40 dní. Nejdříve jsem něco zhubla, ale kolem dvacátého dne se všechno úplně zastavilo a více jsem už nic nezhubla. Žila jsem na vodě, kajenský pepř, citrónové šťávě a javorovém sirupu. Začala jsem se cítit bez energie, dehydrovaná a deprimovaná. Potom jsem dokonce začala mít halucinace. Viděla jsem tmavé postavy. Bylo to vážně strašidelné. Vrcholem všeho bylo, když jsem všechno začala zapomínat. Jednoduše mi přestával fungovat mozek.

Pak jsem ale zjistila, že fyzické, emocionální a psychické trápení kvůli detoxu nestojí za tu váhu z vody a svalů, kterou jsem ztratila. A že tuto hmotnost postupem času znovu mohu přibrat. Cvičit, pestře se stravovat, jíst výživná jídla a dokonce si dopřát nějakou tu odměnu, to jsou ty nejlepší věci, co mohu pro své tělo udělat. Kila šli dolů, úplně samy a bez deprese.

2 Ne všechny sacharidy jsou nepřáteli

Mirka, 23: Když jsem se snažila zhubnout před svatbou, řekla jsem si, že musím vyloučit sacharidy, abych svého cíle dosáhla. Stále jsem jedla hodně ovoce a zeleniny, ale vyloučila jsem škrobovou zeleninu jako brambory, a samozřejmě chléb, těstoviny a sušenky. Po pár dnech jsem se sotva vlekla. Nezvládala jsem cvičit své obvyklé cviky, některé dny jsem se ani jen nedonutila jít do tělocvičny. Pravděpodobně jsem spalovala méně kalorií, než předtím.

Přestože se mi podařilo zhubnout několik kil, všechno to byla váha z vody. Okamžitě, jak jsem se vrátila ke starému stravování a dala jsem si krajíc chleba, vše jsem znovu přibrala. Po této zkušenosti jsem se rozhodla, že mi prospěje, pokud minimalizovat množství snědených rafinovaných sacharidů. Prošla jsem na celozrnný chléb a těstoviny, omezila jsem koláčky a sušenky, jak se jen dalo. Nyní mám dost energie na to, abych si odcvičila svoje a nedostávám se do sacharidové kómatu, jako předtím. Skutečně hubnu. Je to pomalé, ale je to natrvalo.
3 Šťávy nejsou dobrou náhradou za jídlo

Petra, 30: Podlehla jsem odšťavovaciemu šílenství. Objednala jsem si pěkný, kvalitní odšťavňovač a nakoupila ovoce a zeleninu téměř za 200 euro. Rozhodla jsem se, že se vzdám kofeinu a jídla, a to vše v jeden den. Zdálo se mi to jako správná cesta, dopracovat se ke svému cíli. Ranní šťáva byla vynikající, zdálo se mi, že jsem překročila startovní čáru k mému lepšímu já. Na oběd jsem měla naplánovaný kapusta, který nenávidím. Vypila jsem to, ale nebyla to žádná legrace. Byla jsem hladová a trpěla nedostatkem cukru, jídla, kofeinu a zábavy. Pít tekutý kapusta také nebyla žádná výhra. Kolem večeře jsem měla chuť všechno vzdát. Zavolala jsem přítelkyni a vyšli jsme si na mexické jídlo a Margerita. A co jsem se naučila? Šťáva není jídlo. A ať vám řekne kolik jen lidí chce, abyste snědli kapusta, udělat to nemusíte!

4 Vyloučit lepek není pro každého

Janka, 34: Několik mých přátel, kteří mají celiakii, opěvují bezlepkovou dietu. Když vyloučili ze stravy lepek, začali se cítit lépe, měli více energie a velmi pěkně zhubli. Myslela jsem si, že to bude fungovat i v mém případě, tak jsem to zkusila. Dodržování této diety byla ale ta nejbolestivější zkušenost. Na bezlepkové těstoviny a chléb jsem utratila neuvěřitelné množství peněz. A ještě více času jsem strávila snahou vyhnout se lepku ve věcech, které jsem měla v chladničce. Věděli jste, že se lepek nachází v mnoha přípravcích i sojové omáčce? Skutečně, lepek je všude.

Nejen, že jsem vůbec nezhubla, dokonce jsem během mých bezlepkových měsíců přibrala. Navíc měla jsem tak málo energie, že jsem kvůli tomu musela jít k lékaři. Testy prokázaly, že jsem anemická. Měla jsem extrémně nízké hodnoty železa a B vitamínů. Neuvědomila jsem si, že mnohé z potravin, které obsahují lepek, jsou vlastně velmi dobré zdroje těchto živin. Moje chyba. Inu, po tom, co jsem lékařce řekla, proč jsem tuto dietu zvolila, popovídali jsme se a vysvětlila mi, že bezlepkovou dietu třeba přenechat jen těm, kteří trpí skutečnou intolerancí.

5 Lidé se přecpávají, když je jejich dieta štve

Natália, 29: Vyzkoušela jsem několik rychlých diet na hubnutí. Například i tu, kdy jíte tři dny pouze polévku, nebo když jíte jen tuňáka. Vždy jsem se ale cítila nezasýtená a nespokojená. Když jsem se omezovala několik dní jen na určité potraviny nebo nápoje, byla jsem neustále hladová. Takže dříve či později jsem snědla všechno, co mi přišlo pod ruce. Nikdy jsem neměla pocit, že bych se cítila zdravěji, že bych zhubla. Po několika dietách, které jsem vzdala, jsem se naučila, že pokud se vyhladí, nikdy to fungovat nebude.
6 Ta těžká část přijde až tehdy, když už zhubnete

Beata, 40: Za můj dosavadní život jsem zhubla a přibrala už asi 230 kg. Řada dietních programů, kterých jsem se zúčastnila, u mě zabralo. Ale nikdy mi to nevydrželo. Pro mě je tou těžkou částí udržení hmotnosti. Vždy, když zhubnu, pomyslím si: “ano, zvládla jsem to. A teď si můžu dělat, co chci. “Ale to právě není pravda. Ta skutečně těžká práce přichází až tehdy, když dosáhnete svého cíle.

7 Nepotřebujete bláznivé pomůcky, abyste dosáhli svého cíle

Miška, 29: Vyzkoušela jsem dietní plán, který využívá úložné boxy různých barev a velikostí, do kterých si nachystáte potraviny. Různé velikosti a barvy kontejnerů reprezentují různé potravinové skupiny, například proteiny, ovoce a zeleninu. Základní myšlenkou je, že pokud každé vaše jídlo “zapadne” do jednotlivých kontejnerů, máte stravu nachystanou. Vaše strava je zároveň v správných porcích a vyvážená. Ale měla jsem tolik problémů, abych zjistila, jak to všechno používat a každé jídlo uvařit, že jsem to vzdala vlastně už na začátku. Ty šílené kontejnery sice byli na obtíž, ale naučili mě, jak důležité je odkontrolovat si velikost porcí a připravit si jídlo předem. Nepotřebuji na to ale barevné kódy na uskladnění potravin.