Jak se zbavit břišního tuku v každém věku

Zhubnout je možné vždy, nezáleží na vašem věku. Kolikrát vám řekli, že ve středním věku se nevyhnete postupnému nabírání na váze? Že po čtyřicítce začíná boj s kily? Pokud ale příště někdo začne mluvit o neodvratném zpomalení metabolismu, budete vědět jednu věc. Není to úplně pravda, tento proces lze zvrátit. A dokonce to není až tak těžké.

Zpomalení metabolismu je reálné věc. Je to způsobeno úbytkem svalové hmoty. Po třicítce může člověk přijít každých deset let až o osm procent svalové hmoty, po padesátce až o 10 procent. Člověk ztrácí přibližně čtvrt kilogramu hladké svaloviny každý rok v dvacítce, třicítce i čtyřicítce. V padesáti letech je to přibližně půl kila za rok.
Přestože si odborníci nejsou zcela jisti, jak se to děje, nejpravděpodobnější teorie říká, že tělo začíná odbourávat svaly rychleji, než je znovu dokáže vybudovat. Svaly jsou metabolicky aktivní, takže s úbytkem svalů se zpomaluje i metabolismus.

Co by tedy mohlo tento trend zvrátit? Ano, více svalů!

Podle výzkumů vám pomůže posilování dva krát týdně po 25 minutách udržet metabolismus v chodu. Podle jedné studie, které se zúčastnilo 1600 dobrovolníků ve věku od 21 do 80 let, došlo u nich k nárůstu svalové hmoty díky odporovému tréninku (to je trénink, který zahrnuje aktivity, při kterých se využívají opakované pohyby mírné intenzity proti odporu). Během deseti týdnů vzrostl objem jejich svalové hmoty o 1, 5 kilogramu. To je, jak byste vrátili šest let stárnutí.

Dobrovolníci vykonávali jeden set sestávající z 12 různých cviků. Váha byla přizpůsobena tak, aby se po osmi až dvanácti opakováních unavili. A nejlepší na celém je, že nezáleží na tom, zda měli 25 nebo 75, ve všech věkových skupinách byly výsledky velmi podobné.