Provensálský styl je spojení noblesy s něhou

Francouzský venkov v okolí vinic a levandulových polí. Taková představa napadne každého jako první ve spojení s Provence stylem. Charakteristický nostalgií a noblesou je provensálský styl harmonií klidu a útulnosti a i dnes se podle něj inspiruje spousta domácností.

Ačkoliv provensálský styl pochází z francouzského venkova, určitě není venkovským stylem. Ten totiž vychází z barev přírody a kombinace více materiálů, zatímco pro ten provensálský je typický zejména elegance, nadčasovost a ženskost s prvky přepychu a pompéznosti. Takový styl bydlení osloví zejména romantické duše.
Stěny jsou jen kulisou

U provensálského stylu je klíčovým prvkem a dominantou interiéru zejména nábytek. Podlahy a stěny nesmějí působit rušivě, ale spíše jen dotvářet celkový styl bydlení. Stěny z kamene či dřevěné trámy jsou vítanou volbou a v kombinaci s jemnými barvami i obklady máte zaručené navození příjemné atmosféry. Interiér by měl být prosvětlený, zaměřit byste se měli tedy i na dostatečný průnik přirozeného světla.

Zapomínat by se však nemělo na plynulé propojení interiéru s vnějšími prostorami. Terasa nebo zahrada by měla být neodmyslitelnou součástí a krb by měl tvořit zase dominantu místnosti. Typickou barvou je ta slonovinová a vítané je i použití tlumených pastelových barev v podobě světle nachové či šedého odstínu.

Přírodní materiály jsou sázkou na jistotu

Interiér v provensálském stylu by měly tvořit především přírodní materiály. Kombinace dřeva, kovu, kamene a skla perfektně podtrhne styl a ve spojení s jemnou textilií celé prostory perfektně doladí. V rámci textilií upřednostněte len a bavlnu, které jsou nejen příjemné na dotek, ale dotvářejí i příjemnou atmosféru domova.

Při nábytku je klíčová vzdušnost

Nábytek v bílé barvě s prvky elegance, přepychu a pompéznosti. Sedací souprava by měla být v obývacím pokoji dominantou a měli byste si zvolit takovou, jejíž ozdobné nožičky se budou v místnosti vyjímat. Celkově jsou jednou z výrazných charakteristických rysů provensálského stylu zejména nohy nábytku. Většinou jsou zaobleného tvaru a svou masivností a zdobeností podtrhují samotný styl.

Polštáře, závěsy a dekorační dečky zase dokonale zútulní prostory. Při výběru vsaďte na originální kousky, do kterých se vyplatí investovat. Patina na nábytku nebude žádnou překážkou, v tomto stylu je totiž vnímána jako dekorace.
Charakteristické motivy

S provensálským stylem se pojí zejména levandule, ale nic nezkazíte, pokud sáhnete kromě ní po motivech se slunečnicí či lilií ve žlutém zbarvení. Takové dekorační látky se budou ve vašem interiéru skutečně vyjímat, a totéž platí i v případě keramiky. Pro provensálský styl jsou typické motivy flóry, s tapetami květinových vzorů krok vedle rozhodně neuděláte. A určitě byste měli mít minimálně jeden doplněk zdobený s levandulí, ať už to bude váza nebo květináč, rozhodnutí je jen na vás.

Nezapomeňte na levanduli v pravé podobě

Levandule je typickým znakem provensálského stylu a kromě doplňků, které jsou s ní zdobené, byste si měli pořídit i čerstvou levanduli. Příjemná vůně se totiž také postará o zútulnění prostor.

Znalci a oblíbenci tohoto stylu by vám poradili, abyste se obloukem vyhnuli modernímu ztvárnění doplňků a trendovému nábytku. Možná se vám na první dojem použití moderních prvků nezdá vhodné, ale kombinováním moderna s nostalgií ve spojení několika materiálů si vytvoříte konkrétní a osobitý styl. Interiér tak bude působit nezaměnitelným dojmem, čehož důkazem bude i jeho unikátnost.