Proč mít povinné ručení?

Jako majitelé motorového vozidla musíte splnit několik zákonných podmínek na to, abyste mohli jezdit na veřejných komunikacích a nehrozil vám žádný postih. Jednou z důležitých nezbytností je uzavření pojištění odpovědnosti za provoz vozidla čili povinného smluvního pojištění. Proč mít povinné ručení?

Obsah článku:

  • Povinnost ze zákona
  • Ochrana před vysokými náklady při dopravní nehodě
  • Bez povinného ručení hrozí sankce a pokuty

Povinné ručení ze zákona

Prvním důvodem je tedy právě povinnost, která vám přímo vyplývá ze zákona. Pokud máte vlastní automobil či jiné motorové vozidlo, které má registrační značku a technický průkaz, je povinné ručení povinné.
Co se stane, pokud ho nebudete mít uzavřené? V případě, že způsobíte dopravní nehodu, při níž vznikne škoda na majetku jiné osobě, případně dojde dokonce ke škodě na zdraví, budete muset takovou škodu hradit ze své kapsy.

Ochrana před vysokými náklady při dopravní nehodě

Povinné ručení vás proti tomu ochrání. Nejde vlastně jen o povinnost, jeho sjednání se vám může v budoucnu určitě i vyplatit.

Pokud ho máte uzavřeno, pokrývá případné vzniklé škody v důsledku vámi způsobené dopravní nehody. Mějte na paměti, že i “obyčejná” bouračka může poškozenému způsobit škodu na vozidle v rozsahu několika desítek tisíc korun. Zvláště tehdy, jestliže se vozí v drahém luxusním automobilu, jehož i nejmenší náhradní díly stojí tisíce.

Bez povinného ručení hrozí sankce a pokuty

Povinné ručení je nutné uzavřít. Finanční pokuta vám totiž nehrozí jen v okamžiku, kdy způsobíte dopravní nehodu. Pokud vás policie přistihne a nebudete schopni prokázat, že ho máte uzavřené, budete následně zpětně doplácet za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn. Další postih vás pak čeká ze strany správního orgánu.
Při jízdě s vozidlem u sebe mějte vždy zelenou kartu, která slouží jako doklad o tom, že pojištění odpovědnosti za škodu máte uzavřené. Pokud ji s sebou nebudete mít, může vám policie uložit pokutu.

Povinné smluvní pojištění musí být uzavřeno i na vozidlo, které nepoužíváte

Mnozí majitelé automobilů a motocyklů se domnívají, že nemusí platit povinné ručení v momentě, kdy mají vozidlo dlouhodobě například zaparkované v garáži a vůbec s ním nějaký čas nevyjíždějí na silnici.

To je však do jisté míry omyl. Povinnost platit pojištění odpovědnosti za škodu vyplývá pro všechna motorová vozidla, která jsou registrována. Pokud tedy nechcete povinné ručení platit, musíte nechat automobil či motocykl vyřadit z centrálního registru vozidel.