Přírodní doplňky stravy na vypadávání vlasů u žen

Přestože je vypadávání vlasů často považováno za problém, který postihuje muže, trpí jím bohužel i ženy – má to vážný dopad na jejich sebevědomí. Léčba závisí na formy alopecie, kterou žena trpí. Může se jednat o léky, které se vmasírují do pokožky hlavy nebo pilulky podávané orálně. Omezit vypadávání vlasů mohou dokonce i některé přírodní doplňky výživy.

Ženy mohou trpět dvěma typy vypadávání vlasů – androgenetické (androgenní) alopecií, řídnutím vlasů nebo alopecií areata. Androgenetická alopecie způsobuje řídnutí vlasů na hlavě a je obvykle způsobena kombinací stárnutí a genetiky. Alopecie areata způsobuje ložiskové vypadávání vlasů po celém těle jako následek užívání některých léků případně auto-imunitního onemocnění.
Saw palmetto a biotin

Výzkumy ukázaly, že saw palmetto může pomoci při androgenetické alopecii u žen. Saw palmetto je rostlina běžně používaná při problémech s prostatou a roste na východním pobřeží USA. Biotin je vitamín, který může hrát roli při léčbě několika onemocnění včetně cukrovky a mírné formy deprese. Také může pomoci zmírnit vypadávání vlasů pokud se užívá současně se zinkem.

Účinnost

Výsledky testů ukazují, že saw palmetto stejně jako biotin mohou zmírnit symptomy mírné až střední androgenetické alopecie. Výsledky dalších studií ukazují, že je možné předejít alopecii užíváním biotinový doplňků.

Dávkování a bezpečnost

Jako bezpečná dávka se ukázalo 320mg extraktu ze saw palmetta. Co se týče biotinu – doporučená dávka je 350mcg na podpoření růstu vlasů. Toto dávkování je však pouze informační, určitě se poraďte se svým lékařem před užíváním. Saw palmetto i biotin jsou relativně dobře snášeny a bez vedlejších účinků.