Pět hlavních příčin, proč lidé nedokážou zhubnout

Fakt, že přejídání a přílišné pití “nevhodných” nápojů může způsobit přibírání na váze, je dobře známý. Někdy ale třeba za kyprými tvary hledat i jiné spouštěcí mechanismy. Možná jste si to dosud neuvědomili, ale i následující záležitosti mohou přispět k nadměrnému tloustnutí.

 

Játra

Játra je hlavní hnací motor v těle. Vytváří enzymy, vyrovnává hladiny cukru az hlediska hubnutí, mění tuk na energii. Pokud ji přetížíme, nestíhá játra vykonávat všechny činnosti a metabolismus se zpomalí.
Řešení

Existuje jednoduchý způsob, jak udržet játra v efektivní činnosti. Třeba jí mírně pomoci. Jezte potraviny, které obsahují sloučeniny síry, protože právě ty zbavují tělo chemikálií, které neúmyslně zkonzumujeme ze zdrojů jako jsou předepisovány léky či toxiny ze životního prostředí. Cibule, česnek a zelí jsou pro zdravou játra ideální. Stejně brokolice, růžičková kapusta a kapusta.

Leptin

Tento zvláštní malý hormon je vylučován tukem a jeho účelem je zastavit hlad. Za normálního stavu oznamuje mozku, že jste už zkonzumovali dostatečné množství jídla. Pokud se ale rozvine leptinová rezistence, rozvine se i neustálý hlad.

řešení

Leptin a jeho protějšek grelin byly předmětem mnoha výzkumů. Přestože třeba o leptinu ještě velmi mnoho věcí zjistit, výzkumníci už vědí, že leptin v těle přirozeně stoupá spolu s dostatečným a kvalitním spánkem. U většiny lidí je to v průměru osm hodin.

Teorie nastavení a regulace hodnot (set point)

Podle teorie o nastavení a regulaci tělesných hodnot má tělo svůj vnitřní termostat, který kontroluje, kolik váhy na svém těle nesete. Vyjdeme-li z této teorie, procentuální hodnota tělesného tuku a tělesná váha závisí na interních hodnot, které jsou u každého člověka nastaveny jinak. Vnitřní termostat udržuje hmotnost na určité úrovni a výkyvy na obě strany vyrovnává.

Řešení

Snižte svou tělesnou váhu o deset procent a poté na chvíli přestaňte hubnout. Místo toho zabojujte, abyste udrželi svou nově nabytou hmotnost. Na této úrovni zůstaňte minimálně šest měsíců, tělo tak dostane šanci vyrovnat se s novým, nižším nastavením hodnot.

Stres, úzkost, deprese

Každý si někdy dopřál trochu “emocionálního jedení”. Stres má přímý dopad na hladiny kortizolu a hladiny kortizolu mají přímý vliv na způsob, jak tělo využívá inzulín. Tuk v oblasti břicha může být v mnoha případech příznakem inzulínové rezistence, a to kvůli vysokým hladinám kortizolu, které se v těle dlouhodobě udržují.
Řešení

Být si vědom stresového jedení nebo zajedania špatné nálady je poloviční výhra, pokud jde o prolomení příčiny, proč nedokážete zhubnout. Pokud uznáte, že jste vystresovaný nebo deprimovaný a něco pro to uděláte. Najděte si podpůrnou skupinu, začněte s novým sportem, naučte se jógu nebo začněte meditovat. A také, dělejte něco rukama. Ruční práce zahrnují jakoukoli činnost, která zaměstná vaše ruce. Může to být vyšívání, luštění křížovek nebo sudoku. Cokoliv, co zaměstná ruce a zabrání vám bezmyšlenkovitě sáhnout po jídle.

Citlivost na potraviny

Po čem sáhnete, když vás přepadnou choutky? Lidé totiž zcela běžně sahají po potravinách, které způsobují problémy. A citlivost na potraviny, či dokonce potravinová alergie vám vlastně brání v hubnutí! Vyjídat sušenky, chléb a jiná jídla s vysokým obsahem uhlohydrátů může vyvolat záněty, což následně zatěžuje játra. Játra, která je příliš zatížena, automaticky zpomalí metabolismus a to je příčinou k přibírání na váze.

Řešení

Dávejte si pozor, po jaké pamlsku sáhnete. Které jídlo vás nadýmá, vyvolává u vás záněty dutin nebo zhoršuje stav pleti? Vyzkoušejte specifickou eliminační dietu, vylučte tato vaše “problematické” potraviny vždy na dva týdny z jídelníčku a odpozorujte, zda vám některá z nich nezpůsobuje problémy.