Odborníci na výživu odhalují největší chyby při hubnutí

Pokud vám nejsou cizí problémy, které se mohou při snaze o zhubnutí nakupit, mohlo by být řešením několik vylepšení vašeho režimu. Níže najdete názory tří odborníků na výživu, které se týkají největších chyb, kterých se dopouštějí lidé snažící se zhubnout.

1 Neplánujete předem

Když zaútočí hlad a vy nejste připraven, právě tehdy děláte nezdravé rozhodnutí. Je třeba co nejvíce plánovat předem. Pokud můžete, sedněte si a naplánujte si stravu a pamlsky na týden, případně na dva dopředu. Pak jděte do potravin se seznamem, který bude obsahovat vše, co budete potřebovat – od ovoce a zeleniny, až po nádobky, do kterých si jídlo nachystáte. To znamená, že jídlo, které chcete jíst, budete mít po ruce. A právě to je klíč, jak sáhnout po zdravém jídle, dlouhodobě.

2 Necháváte si to pro sebe

Někdy se zdá, že právě ti nejbližší lidé nevědomě sabotují vaše snahy o zdravé stravování. Zamyslete se proto, zda jste se s nimi o svém záměru povídali. Řekněte rodině, přátelům nebo spolupracovníkům, že se snažíte zhubnout. Takto vás místo na zmrzlinu po práci mohou pozvat na trénink před večeří. Pokud budete mít podporu svého okolí, bude vaše snažení mnohem jednouchšie.

3 Jíte příliš mnoho proteinů, nebo příliš málo

 

Přestože bezsacharidové, vysokoproteinové diety jsou módním hitem a nabízejí žádané výsledky, z dlouhodobého hlediska nejsou udržitelné, ani zdravé. Neposkytují totiž životně důležité živiny z ovoce, zeleniny, fazolí, ořechů, semen a celých zrn. Taková paleta zdravých potravin pomáhá udržovat vyrovnanou mikroflóru ve střevech, tím se udržuje pravidelný chod trávicího systému a člověk je spokojený. Na druhou stranu je třeba podotknout, že pokud nebudete jíst dostatečné množství proteinů, může také dojít k tloustnutí. Protože proteiny přispívají k tomu, abyste zůstali sytý. I proto je důležité, abyste je měli zastoupeny v každém jídle.

4 Kompenzovat jedení cvičením

Pokud si myslíte, že běhání vám dává právo spořádat čtyři trojúhelníčky pizzy, nebo že půjdete do tělocvičny jen proto, abyste si později mohli dát, co jen chcete, nejenže si budujete nezdravý vztah k jídlu, ale takové chování vede k tloustnutí. Třicetiminutový běh spálí přibližně jen 250 kalorií, takže pokud si dopřejete dezert o 300 kaloriích, není divu, že nehubnete, ale přibíráte. Používejte cvičení, abyste doplnili své zdravé stravování, ne, abyste maskovali nezdravé stravovací návyky.

5 Vynecháváte večeři kvůli koktejlu

Toto hubnutí velmi škodí, a to z několika důvodů. Pití nalačno může vést k rychlejší intoxikaci. Pokud jste si tedy i naplánovali, že si dáte jen pár drinků, můžete přijít o schopnost dělat zdravé rozhodnutí a budete náchylný objednat si množství jídla z baru! Nebo, pokud i při drinku vyrovnáte povoleno kalorie, protože jste vynechali večeři, budou vám stále chybět hodnotné živiny a hladiny vašeho krevního cukru poklesnou. A výsledek? Hlad spolu s vlivem alkoholu vám rychle zruší vaši plánovanou cestu do tělocvičny. Pokud si vychutnáte své drinky spolu s jídlem, nezapomínejte, že přidávají stovky kalorií, aniž by vás zasytily. Důležité je omezit kalorie z nápojů a pokud se přece jen vyberete večer ven, dejte si jeden drink a zbytek večera už pijte vodu.

6 zavrhla všechny své lahůdky a pochoutky

Pokud vynecháte vaše oblíbená jídla jako je čokoláda, hranolky, víno a zmrzlina, uděláte ze své diety bezútěšnou a neradostnou záležitost. Proto je lepší, když si v malých množstvích tyto lahůdky v pravidelných intervalech dopřejete. Vyhnete se tak pozdějšímu přejedení. Nechávejte si proto každý den v záloze 150 až 200 kalorií. Nebo si najděte nějaký zdravější způsob, jak “hřešit”, například veganskou čokoládovou pěnu.

7 Máte dny, v které podvádíte

Celý týden se držíte, takže si zasloužíte malou odměnu, že? Inu, ne tak rychle! Jeden den podvádění může zmařit veškerou práci na hubnutí, kterou jste udělali během celého týdne. Pokud si celý den budete dopřávat jídla, které vás vůbec nebudou posouvat k vašemu cíli, je jediný, koho lžete, vy sám. A to není dobré ani z krátkodobého, ani z dlouhodobého hlediska. Místo toho “zhrešte” malou drobností každý den, a nebudete muset promarnit a zahodit úplně celý den.

8 nedodržuje pravidla

Sledování vašeho denního kalorického příjmu je při snaze zhubnout klíčové. A jednou z nejpřesnějších a najschodnejších cest je, pokud si píšete potravinový deníček. Můžete k tomu použít staré dobré pero a papír, případně moderní elektronické aplikace. Ujistěte se ale, že jste si tam zapsali každé sousto. Podle výzkumů je právě taková pomůcka hlavním klíčem k úspěchu. Potvrzují to lidé, kteří zhubli a novou hmotnost si udržují.

9 Jíte dietní potraviny

Arašídové máslo se sníženým obsahem tuku může obsahovat méně kalorií, ale najdete v něm nezdravé přísady, například i sůl a cukr navíc, aby máslo získalo poživatelnou chuť. Podle nejnovějších studií nás takové dietní potraviny se sníženým obsahem všeho vůbec nezasytí a neuspokojí. To může způsobit, že v konečném důsledku budeme jíst více. Výživoví odborníci se shodují, že je vhodnější volit skutečné potraviny před těmi “dietními” a celkově omezit zpracované potraviny, protože pak je naše strava zdravější a sytější.