Nejlepší způsob jak zjistit, zda jste skutečně hladový

Mělo by to být úplně jednoduché, umět říci, zda jsme hladový. Častokrát tomu ale tak není. Tolik věcí se může za hlad zamaskovat. Určitě jste hodně krát sáhli po jídle, než jste si uvědomili, že fyzicky hladový vlastně vůbec nejste. Mnoho lidí se moří s “hladem v hlavě”, zaměňují si “chtít jíst” s “potřebovat jíst”. Jídlo častokrát “zneužíváme” na zábavu, rozptýlení, kvůli pohodlí a uspokojení.
Jíst pouze tehdy, když jste fyzicky hladový – na rozdíl od jiných příčin – je přínosné z několika důvodů. Takto sníte méně jídla. Na rozdíl od jedení, kdy neskončíte, dokud nevyprázdníte talíř, vám vaše tělo řekne, kdy přestat, kdy budete fyzicky sytý. Pokud se k jídlu neuchýlí tehdy, pokud jste vystresovaný nebo pokud se nudíte, je pravděpodobnější, že si na talíř vyberete takové možnosti, které jsou pro vás dobré. Bude vám lépe chutnat (hlad je nejlepší kuchař) a budete se cítit spokojenější. A nejlepší ze všeho je, že pokud si dokážete odsledovat, zda jste fyzicky hlad, vyřešíte chuť na jídlo mnohem účinnějším způsobem, než byste to udělali při nestřídmým orgiích. Takže, jak zjistíte, zda jste skutečně hladový, nebo jen sám sebe lžete?

Jezte uvědoměle

Uvědomělé stravování je stravování úmyslné a pozorné. Místo, abyste jedli roztržitě, jezte s úmyslem, že dodáváte tělu palivo, pečlivě as dostatečnou pozorností. Vnímejte a pochopte, jak potraviny ovlivňují vaše tělo. Uvědomělost vám pomáhá propojit se s vašimi instinktivními signály, které ohlašují hlad a plnost. Takto můžete vaše jedení přirozeně zorganizovat, bez omezujících diet nebo posedlosti nad každým soustem, které vložíte do úst.

Zeptejte se sám sebe jednu otázku

Pokud pociťujete potřebuje jíst, chvilku počkejte a zeptejte se sám sebe: “Mám hlad?” Není to o rozhodování, zda můžete jíst, je to o zjištění, proč chcete. Nezastavíte na každé čerpací stanici, kterou vidíte. Nejdříve si zkontrolujete hladinu benzinu či nafty. Tak jak můžete vědět odpovědět na tuto tak důležitou otázku? Udělejte si krátký sken “tělo-mysl-srdce” a hledejte fyzické příznaky hladu. Všímejte si hlavně bodavou bolest z hladu, kručení nebo rachocení v břiše, hlodavý pocit na žaludku. Také to, zda je váš žaludek prázdný, dokonce vám může být mírně špatně od žaludku. Příznaky hladu je i celková slabost a ztráta energie. Můžete mít problémy se soustředěním, potíže při rozhodování, může se vám točit hlava nebo můžete mít mírné bolesti hlavy. Příznaky je i třes, podrážděnost a mrzutost. Hlad je fyzická záležitost. Není to myšlenka, touha nebo racionalizace. Pokud si projdete tento seznam, dostanete lepší představu, zda jste skutečně fyzicky hladový.
Identifikujte svůj spouštěcí mechanismus

Žijeme ve světě posedlém jídlem, takže záludných spouštěčů hladu je všude dost. Naučili jsme se různé situace spojovat s jedením. Například, pokud vidíme jídlo nebo jiných lidí jíst, když přijde čas jídla, dokonce se s ním spojují určití lidé nebo místa, zda aktivity jako sledování televize. A je tu i emocionální faktor. Za den plný stresu se můžete odměnit několika kopečky zmrzliny. No pokud vaše choutky nevycházejí z hladu, jedení jejich neuspokojí. Popřemýšlejte, kdy vy inklinujete ke konzumaci, ačkoli na otázku, zda jste hladový, odpovíte “ne”. Není to o tom, že se takovým situacím začnete úplně vyhýbat. Jde o to, že si je budete vědom, takže dokážete zabránit zbytečnému přejídání a nepropadnete chvilkovému mámení.