Nejlepší dietní tipy všech dob

1 Pijte hodně vody nebo jiných nekalorických nápojů

Než Nástin do sáčku s čipsy, napijte se vody. Lidé si někdy zaměňují žízeň s hladem. Nemusíte tedy jíst další kalorie, pokud je vše co potřebujete, sklenici studené vody. Pokud nechcete čistou vodu, zkuste ochucené minerálky, případně si uvařte šálek ovocného čaje.

2 Buďte při nočním vyjídáním vybíravý

Bezmyšlenkovité jedení se dostavuje nejčastěji po večeři, když si konečně sednete a relaxujete. Mlsání před televizí je nejsnadnější cesta, jak sjet z dietního chodníčku. Buď po určité hodině “zavřete” kuchyni, nebo si dovolte pouze nízkokalorickou pamlsek (např. Sušenku se 100 kaloriemi, případně půl kopečka zmrzliny s nízkým obsahem tuku).

3 Vychutnejte si svá oblíbená jídla

Místo toho, abyste zrušili všechny své oblíbené pokrmy, staňte se střídmým nakupujícím. Kupte jednu čerstvou bagetu místo celého balení, případně malou porci bonbónů ze zásobníků namísto celého sáčku. Své oblíbené chuťovky si můžete vychutnat, nezapomínejte však na střídmost.

4 Jezte více malých jídel během dne

Pokud sníte méně kalorií než spálíte, zhubnete. Ale pokud jste celý ten čas hladový, může být konzumace menšího množství kalorií těžký oříšek. Studie dokazují, že ti lidé, kteří jedí čtyři až pět krát během dne, lépe kontrolují svůj apetit a váhu. Rozdělte si své denní příděl kalorií na menší jídla a většinu z nich snězte už dopoledne. Večeře by měla být posledním jídlem dne.

5 Při každém jídle si dopřejte bílkoviny

Bílkoviny jsou bezpochyby najzasycujúcejšie z jídel – dodají větší pocit sytosti než sacharidy nebo tuky. A tento pocit vám také mnohem déle vydrží. Pomáhají zachovat svalovou hmotu a podporují spalování tuku. Dejte si záležet na tom, abyste do jídelníčku zařadili zdravé bílkoviny – mořské plody, libové maso, bílky z vajec, jogurt, sýr, sóju, ořechy, bobuloviny.

6 Používejte koření

K jídlu přidejte koření nebo chilli, tyto pochutiny pomáhají navodit pocit sytosti. Jídlo plné chutí stimuluje vaše chuťové buňky a je sytější, takže nebudete jíst příliš. Pokud potřebujete něco sladkého, vsaďte na štiplavý bonbón (nejlépe s obsahem chilli). Je to sladké, kořeněné as nízkým obsahem kalorií.

7 Zaplňte si kuchyni zdravými, správnými jídly

Pokud máte po ruce hotové pamlsky a rychlé jídla, je to správná cesta k úspěchu. Když budete schopni udělat si zdravé jídlo v průběhu pěti nebo deseti minut, nebude vás tak moc lákat jídlo z fast-foodu nebo si narychlo neobjednáte pizzu. Podstatné je mít vždy doma po ruce: mraženou zeleninu, celozrnné těstoviny, sýr se sníženým obsahem tuku, rajčata v konzervě, fazolky v konzervě, předvařené grilované kuřecí prsa, celozrnné tortily nebo pita chléb a také množství zeleného salátu.

8 V restauracích si objednávejte dětské porce

Pokud si objednáte dětské porce, skrešete množství přijatých kalorií a porce budou rozumné velikosti. Jiný trik je zvolit menší talíře. Porce se na nich zdají být větší a pokud je uspokojena vaše mysl, bude i váš žaludek.

9 Vyměňte misku s těstovinami za misku zeleniny

Jen tím, že budete jíst méně těstovin nebo chleba a více zeleniny, můžete za rok shodit jednu konfekční velikost. Ušetříte až 100-200 kalorií, pokud si zmenšíte porce škrobu a zvýšíte množství zeleniny.

10 Vždy snídejte

Jeví se to jako dobrý tah, vynechat snídani a zhubnout. Mnoho studií dokazuje ale pravý opak. Tím, že si nedáte snídaně, dostihne vás hlad později. Budete tak stále do něčeho dobka a ujedete se na oběd a na večeři. Abyste zhubli a hmotnost si i udrželi, dopřejte si vždy čas na zdravé snídani (např. Cereálie s vysokým obsahem vlákniny, nízkotučné mléko a ovoce).

11 Doplňte do jídelníčku vlákniny

Vláknina podporuje trávení, zabraňuje zácpě a snižuje cholesterol. A může pomoci při hubnutí. Abychom vytěžili z vlákniny její klady, měli by jí ženy zkonzumovat denně kolem 25 gramů a muži přibližně 38 gramů. Dobrými zdroji vlákniny je např. fazole, celozrnné potraviny a mnohá zelenina a ovoce.

12 Odstraňte ze spíže potraviny, ze kterých se tloustne

Pokud máte v poličce chipsy av mrazničce zmrzlinu, stěžujete si hubnutí sami. Zabraňte svým choutkám tak, že takové jídla ze spíže odstraníte. Chcete si je dopřát jen příležitostně? Tak se ujistěte, že si je nejdříve musíte jít koupit, nejlépe pěšky.

13 Hubněte pomalu

Pokud hubnete, ale ne tak rychle, jak byste chtěli, nedejte se odradit. Shazování kil vyžaduje svůj čas, stejně jako tomu bylo při jejich nabírání. Experti doporučují, abyste si stanovili reálné cíle, např. půl nebo jedno kilo týdně. Pokud budou vaše očekávání příliš vysoké, snadno takové neuspokojivé hubnutí vzdáte. Zapamatujte si, že citelné zdravotní benefity se dostaví, když zhubnete 5 až 10 procent vaší tělesné hmotnosti.

14 Važte se jednou týdně

Lidé, kteří se pravidelně váží, jsou při hubnutí obvykle úspěšnější. Většina expertů ale doporučuje vážit se pouze jednou týdně, abyste se nerozptylovaly denními výkyvy. Pokud se vážíte sám, dbejte na to, abyste se vážili ve stejnou dobu, ve stejný den v týdnu, na stejné váze a ve stejném oblečení.

15 Dostatečně spěte

Pokud máte nedostatek spánku, tělo produkuje příliš mnoho hormonu podporujícího apetit (grelin) a naopak produkuje málo hormonu, který hlásí, kdy jste sytý (leptin). Díky dostatku spánku se budete cítit odpočinutý a plný a nebudete zbytečně mlsat.

16 Osvojte si správné velikosti porcí

Když jíme venku, jsou většinou porce přehnaně velké. Snadno se pak takové Odkoukané množství jídla na talíři přenáší i domů. Abyste měli správně velikosti porcí, používejte doma kuchyňskou váhu a odměrné misky. Jeden až dva týdny si jídlo takto premeriavajte. Používejte také menší talíře a skleničky, přispějete tak k zmenšení porcí. V restauraci si rozdělte naservírované jídlo na dvě menší porce. “Naporcujte” si i pamlsky a svačinové lahůdky, nejezte je přímo z krabice.

17 Jezte více ovoce a zeleniny

Nejlepší dieta je ta, kdy sníte více, ne méně jídla. Pokud si dáte více ovoce a zeleniny, neměli byste se cítit natolik hladový, protože tyto nutričně bohaté potraviny zároveň obsahují velké množství vlákniny a vody. Díky nim získáte pocit plnosti. Pojídání drobností (např. Na dopolední a odpolední svačinu) může být dobrá věc, musíte ale zvolit vhodné jídla.

18 Omezte alkohol na víkendy

Alkohol obsahuje prázdné kalorie. Sklenku vína má kolem 125, láhev piva 153 kalorií. Jelikož naše tělo tyto kalorie vhodně nevyužije, mění se většinou přímo na tuk. Pokud si dopřejete příležitostný drink, vsaďte na kompromis. Vychutnejte si svůj oblíbený alkoholický nápoj jen o víkendech. Ženy jeden pohárek, muži dva za jeden den.

19 Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Když budete chtít příště sáhnout po nějaké sladkosti, dejte si místo toho žvýkačku bez cukru. Některé druhy žvýkaček vám osvěží dech a zároveň se dokáží vypořádat s hladem, dokážete díky nim zahnat návaly žravosti. Pomohou vám tedy při hubnutí. Nezapomínejte ale na to, že nadměrné množství sorbitolu (cukrový alkohol použitý v některých nízkokalorických žvýkačkách), mohou na některé lidi působit projímavé. Přestože vám žvýkačka pomůže, abyste jedli méně, neznamená to, že nemáte jíst zdravě a správně. Vhodná strava a sport jsou stále důležité.

20 Veďte si potravinový deníček

Obyčejné pero a papír dokáží velmi podpořit vaše hubnutí. Pokud si zapisujete, co jíte a pijete, stáváte se uvědomělejším ve vztahu ke konzumaci – víte co, kde a kolik. V konečném důsledku tak přijímáte méně kalorií. Jedna studie prokázala, že lidé, kteří si zaznamenávali jídelníček šest dní v týdnu zhubli dvojnásobně více než ti, kteří si zapisovali pouze jeden den z týdne.

21 Oslavte úspěch (ale ne jídlem)

Zhubli jste tento měsíc tři kila a každý den jste si udělali zdravotní vycházku? Tak přišel čas na oslavu! Pokud se odměníte za úspěch při snižování hmotnosti, můžete podpořit další úspěšné kroky při dosažení vytouženého cíle. Kupte si CD, jděte do kina, vymyslete si, čímž se odměníte při dosažení dalšího milníku. Jen to neoslávte zmrzlinovým pohárem nebo velkou pizzou.

22 Nechte si pomoci od rodiny nebo přátel

S podporou snadněji dosáhnete svých cílů. Řekněte tedy rodině a přátelům, o co se snažíte, prozraďte jim své plány na zdravý životní styl. Možná se k vám přidají při cvičení, zdravém stravování a samotném hubnutí. Pokud to budete chtít vzdát, pomohou vám nenechat to tak a budou vám nadále fandit. Pak může pro vás být celý proces hubnutí mnohem jednodušší.