Návod na jednoduché vymalování pokoje

Osvědčeným nápadem, jak změnit atmosféru interiéru, je malování stěn. Správným vymalováním můžeme oživit fádní prostory, ošetřit praskliny, které jsou překryty obrazem či plakátem. Navíc, malování může být pro někoho skvělým relaxem, tak se společně podívejme na návod, jak jednoduše vymalovat pokoj.




Nejprve připravíme nářadí

Před samotným malováním si potřebujeme připravit nářadí, které budeme potřebovat. Základem jsou kvalitní barvy na stěnu, které budeme nanášet. Na ochranu nábytku a podlahy použijeme krycí (malířskou) fólii, zásuvky a vypínače přelepíme krepovou lepicí páskou. Na začátku využijeme také koště. Barvu budeme nanášet plochým štětcem a také užším a širším válečkem. Pokud se chystáme malovat strop, hodí se teleskopická tyč.

Ne každou barvu je třeba ředit, přesto mějte po ruce nádobu na ředění. Nezbytnou součástí malování je také nádoba s mřížkou, kde budou válečky a štětce nasávat barvu. Nezapomínejme také na penetrační nátěr, který se nanáší na nové nebo opravované povrchy, případně stěny se staršími nátěry.

Při malování dbejme na to, aby byla místnost vytopena (v zimních měsících) a dobře odvětraná. Rychlejšímu schnutí pomáhá i ventilátor.

Poslední přípravy před malováním

Vše, co by nám mohlo překážet při malování, odneseme pryč. Velký nábytek dáme do středu místnosti. Následně ho překryjeme připravenou fólií, kterou roztáhneme na celou místnost, jelikož chceme chránit i podlahu. Fólii je dobré zatížit, případně použít kartony pro lepší pohyb.

Použitím krepové pásky ochráníme zásuvky, vypínače, podlahové lišty, rámy dveří a oken. V takto připravené místnosti můžeme pomocí koštěte odstranit prach, pavučinu a všechny nečistoty ze stěn. Při tom všem nezapomínáme ani na naše ochranné prostředky, vyplachovat z očí barvu věru není žádná zábava.

Pokud máme na stěnách menší díry, praskliny a podobně, použijeme vhodný tmel, případně sádru na jejich vyplnění. Po uschnutí tmelu naneseme penetrační nátěr, čímž dosáhneme jednotnou nasákavost podkladu a také lepší přilnavost nanášených barev. Penetraci necháme uschnout a hurá, jde se malovat!

Jak správně malovat?

Malování není náročná činnost, která se skládá ze složitých procesů, přesto existuje pár tipů pro co nejlepší výsledek. Pokud malujete i strop, začněte od něj. Barvu nejprve nanášíme štětcem na těžší dostupná místa, například rohy, a později využijeme váleček na velkou plochu. Zde zároveň použijeme zmíněnou teleskopickou tyč, která nahradí žebřík.

Při nanášení barvy válečkem ho nejprve namočíme do připravené nádoby s barvou, párkrát projdeme přes stírací mřížku a až následně barvu aplikujeme na stěnu. Takto dosáhneme pravidelnější barevné vrstvy.

Na bočních stěnách postupujeme stejně, přičemž je nejvhodnější nanášet barvu ve tvaru písmene W. Barvu doporučujeme nanášet směrem od okna, abychom co nejlépe viděli překrytí jednotlivých pruhů a také, zda je barva rovnoměrně nanesena. Zejména syté barvy jsou citlivé na rovnoměrné nanášení.




Po vymalování všech stěn necháme barvu uschnout. Rychlost schnutí závisí na teplotě v místnosti a také na jejím odvětrání. Důležitým faktorem je i to, z jakých složek se nátěr míchal. Podle potřeby tedy nanášíme druhou, případně třetí vrstvu nátěru. Pokud necháváte první nátěr zaschnout přes noc, štětce zabalte do potravinářské fólie a dejte na chladné místo, zabráníte tak jejich vysušení a ztvrdnutí.

Téměř hotovo

Po dostatečném vymalování a uschnutí nás čekají už jen úklidové práce. Odstraníme všechny pásky, fólie a ochranné prostředky z nábytku. Místa, kde se barva dostala nedopatřením, vyčistíme hadříkem a čistou vodou.

Čerstvě vymalované prostory můžeme zkrášlit vhodným doplňkem na stěnu a nemusí to být pouze obraz. Alternativou ke změně je přesun nábytku na místa, kde předtím nebyl. To zaručí nový nádech i menším prostorům. Když se nám to všechno vydaří, zbývá už jen dobrý pocit, že jsme malování zvládli i bez cizí pomoci a bude nám sloužit na další měsíce dopředu.