L-karnitin – 11 super vedlejších účinků

L-karnitin se v těle syntetizuje z aminokyselin lysin a methionin. Nezávisle na tom, jaké jsou vaše cíle ohledně kulturistiky či posilování, hubnutí nebo nabírání svalové hmoty, vaše snahy na úspěch ohromně stoupnou, pokud máte ve svém arzenálu L-karnitin. Studie zaměřené na způsob fungování L-karnitinu probíhaly již v roce 1937. Podívejme se nyní na několik přínosů, které může mít L-karnitin na vaše cíle a zdraví.
1 Ztráta tuku

Pokud chcete být štíhlý, je právě toto ta aminokyselina, kterou potřebujete. L-karnitin přenáší mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, jako jsou například triglyceridy, do mitochondrií, kde mohou zoxidovat a tím se změní na energii. Karnitin také dokáže snížit únavu a funguje jako potláčač apetitu. Proto by měl být L-karnitin tím hlavním doplňkem, pokud se chystáte zhubnout. Nejen, že zabrání tělu ukládat tuk, ale také zvýší vaši aerobní kapacitu, čímž pomůže spálit více kalorií.

2 Svalová hmota

L-karnitin je také vynikající zbraň pro tvrďáka, kteří chtějí nabrat svaly. Pokud budete užívat L-karnitin, může vzrůst vaše síla, a těžší závaží znamenají z dlouhodobého hlediska větší svaly.

3 Kostní hmota

Úbytek kostní hmoty způsobený věkem je hlavním problémem mnoha starých lidí a žen po menopauze. Tento stav samozřejmě vede ke zvýšenému riziku vzniku zlomenin, osteoporózy a artritidy. Naštěstí užíváním L-karnitinu lze proces úbytku kostní hmoty zpomalit a vylepšit hlediska mikrostruktury vlastnosti snížením opotřebení kostí.

4 Onemocnění srdce

Karnitin se primárně používal při onemocněních souvisejících se srdcem. Několik klinických studií ukazuje, že L-karnitin může být využíván spolu s konvenční léčbou při angině pectoris. Snižuje potřebu medikace a zlepšuje schopnost lidí s anginou cvičit, aniž pociťovali bolest na hrudi či celkové nepohodlí. Některé studie prokázaly, že užívání L-karnitinu po srdečním infarktu snižuje šance, že později dostanete další infarkt. Karnitin byl podáván na pomoc při léčbě lidí se srdečními chorobami.

5 Léčba ledvin

Vaše ledviny produkují karnitin. Je proto přirozené, že v případě diagnózy onemocnění ledvin se doporučuje karnitin. Má pomoci vyrovnat deficit karnitinu, který nemohou vyprodukovat samotné ledviny.

6 Mužská neplodnost

Mužům, kteří se snažili zplodit děti, ale mají nízký počet spermií, byl doporučen karnitin. Ukázalo se totiž, že pomáhá zlepšit počet spermií a také jejich kvalitu.

7 Ženy, které kojí

Nové matky, které se rozhodnou pro kojení tak někdy dělají i kvůli množství kalorií, které při kojení spálí. Jedním z vedlejších účinků však je ten, že kojení snižuje hladiny karnitinu. Přestože máte během těhotenství dostatečné hladiny karnitinu, může pomoci jeho užívání tomu, aby se tělo nedostalo do deficitu. Zkombinováním kojení a karnitinu mohou čerstvé maminky rychleji shodit těhotenské kilogramy.

8 Cukrovka typu II

Lidé trpící cukrovkou druhého typu mohou také těžit z užívání výživových doplňků z karnitinu. Užívání L-karnitinu pomáhá cukrovkářům zvýšit oxidaci glukózy, uchovávání glukózy a také vstřebávání glukózy.
9 Imunitní systém

L-karnitin slouží jako antioxidant, který dokáže pomoci při zabránění poškození zdravých buněk volnými radikály. Pomáhá to, pokud máte rýmu, nebo vás trápí různé sezónní alergie.

10 Mozkové funkce

Senioři, kteří chtějí brát něco na podporu funkce mozku mají na výběr víc, než jen ginko biloba. L-karnitin pomáhá chránit mozek před poškozením způsobeným jak věkem, tak i stresem. Takto mu pomáhá fungovat déle a lépe.

11 Protilátka při otravě kyselinou valproovou

Přestože nejde o posilování ani trénování těla, existují tisíce zdokumentovaných případů užití kyseliny valproové ročně. A přestože sám o sobě nefunguje L-karnitin jako úplná protilátka, považuje se jeho užívání za nápomocné, jestliže dojde k této nebezpečné otravě.

Co je kyselina valproová?

Kyselina valproová je chemická sloučenina, která se využívá v medicíně jako antikonvulzívum (lék, který působí proti křečím centrálního nervového systému) a lék stabilizující náladu, hlavně při léčbě epilepsie, bipolární poruchy. Méně často i při depresích. Používá se také k léčbě migrénových bolestí hlavy a schizofrenie.

Kolik L-karnitinu užívat a jak jej užívat?

Obecně je vhodné užívat dva až čtyři gramy L-karnitinu denně. Podpoříte tak celkové zdraví a pomůže vám to dosáhnout cílů ohledně tělesné kondice. L-karnitin se dá koupit ve formě tobolek, tablet a také v tekuté formě. Chcete-li zkusit získat zásoby karnitinu z jídla, existuje řada potravinových zdrojů s jeho obsahem. Nejlepší volbou je červené maso a mléčné výrobky. Karnitin se nachází také v ořeších, semenech, artyčocích, v chřestu, brokolici, růžičkové kapustě, česneku, v hořčičných listech, v OKREAL, petrželi, kapustě, v meruňkách, banánech, včelím medu, pivovarských kvasnicích, v pohance, kukuřici, ovesných vločkách , rýžových otrubách a celých zrnech.

Závěr

Není na škodu věnovat trochu pozornosti tomuto výživovému doplňku. Jednoznačně nabízí široký záběr přínosů, z nichž můžete jen a jen těžit.