Které jsou největší chyby při cvičení v létě?

Teplé počasí a poloodhalené těla jsou vynikající motivací konečně se nastartovat a začít hubnout. Počasí láká člověka, aby vyšel ven a začal se hýbat. Co vám ale může velmi rychle zkazit vaše nadšení z pohybu? Letní horka … Připravte si tenisky a nenechte se vyhodit z rytmu.

Pohyb venku je za pěkných teplých dní příjemnou změnou. Když se ale teploty zblázní a vyletí do výšin, hrozí vám hydratace či úpal. Abyste byli na slunci v bezpečí a zároveň se cítili pohodlně, potřebujete něco více než tenkou vrstvu krému na opalování. Zde je 11 nejhorších cvičebních návyků, které vás zbytečně vyšilovat a mohou vám dokonce ublížit.




Pití teplé kávy před během

Jistě, káva vám prokazatelně pomůže rychleji běžet a déle cvičit, ale v létě byste měli své zvyky s kávou před cvičením mírně omezit. Kofein v kávě působí jako diuretikum a může zvýšit vaši dehydrataci, pokud vypijete více než pět šálků. A pokud máte kávu rádi horkou, mohli byste dokonce uškodit svému sportovnímu výkonu. Podle jedné studie je vhodné před během tělo zchladit, tím se má zlepšit výkon. Lidé, kteří před cvičením vypili ledový nápoj či dokonce ledovou drť, dokázali v letní horku déle běžet a cítili se méně vyčerpaní než lidé, kteří se napili studené vody.

Příliš volné oblečení

Nikdo se nechce cítit jako hurka navlečená do těsných kalhot, ale běhání s plápolajícími šortkami může pouze zvýšit riziko vzniku oškrenín a oděrek. Přidejte ještě trochu letního potu a budete to jako byste přilévaly olej do ohně. Pokud jste náchylný na vznik různých odřenin a opruzenin na stehnech, zainvestujte do vazelíny, nebo si pod trenky oblečte přiléhavé běžecké kalhoty. Když si je budete kupovat, dbejte na to, aby vám nebyly ani příliš těsné ani příliš volné. V obou případech by vás zbytečně třely a dřeli. Pozor i na švy, neměly by být ani příliš hrubé ani příliš vystouplé. Nezapomeňte ani na to, že nové oblečení může být dost tuhé, proto je vhodné nejprve ho vyprat, až potom začít nosit.

Žádné jedení po cvičení

Pokud je teplo jako v pekle, chuť na těžké, syté jídla vymizí jaksi automaticky. Chuť na jídlo je potištěna i po tréninku. Odborné studie prokázaly, že lidé, kteří cvičili ve vyšších teplotách (cca 36 ° C) snědli po tréninku o 300 kalorií méně než lidé, kteří cvičili při větším chladu (cca 27 ° C). A přestože ubrání na kaloriích je při hubnutí jedině správně, dbejte na to, abyste po tréninku dostatečně doplnili energii. Měli byste si dát něco malého s obsahem sacharidů i bílkovin, ideálně do 30 minut po cvičení. Takto obnovíte zásoby glykogenu (rychlé energie) a zabráníte úbytku svalové hmoty. Pokud patříte mezi ty, kterým v létě po cvičení nechutná, zkuste doplnit zásoby tekutými kaloriemi. Například proteinovými nápoji určenými pro sportovce. Získáte potřebné kalorie a rehydratovat tělo.

Teplé, černé oblečení

Černé sportovní kalhoty vás sice mohou zeštíhlovat, ale současně zadržují teplo. Tmavší oděv obecně zadržuje více tepla než bledší outfit, proto byste se měli vyhýbat tmavým barvám – ať už modré nebo šedé, pokud je venku žár. Je sice pravda, že tmavé oblečení lépe blokuje UV paprsky, sportovní oděvy jsou však v dnešní době ošetřené ochrannou vrstvou proti UV, třeba si jen správně vybrat. Výrobky z merino vlny dokonce přirozeně blokují sluneční paprsky lépe než jiné látkové směsi.

Nezapomínat na pitný režim u bazénu

Hrát se ve vodě není totéž jako vodu pít. Jelikož se plavci pohybují ve vodě, může jim velmi snadno uniknout, kolik vody ztratí pocením. Pokud pot necítíte, chybí tělu pokyn k doplnění tekutin. Navíc voda přenáší teplo mnohem rychleji než vzduch, takže plavání v teplé vodě ztěžuje tělu odvádění vyprodukované tepla. To znamená, že ve vodě se dá těžší zchladit. O to důležitější je zůstat hydratovaný.




Pít pouze během tréninku

Zda jste ve vodě nebo na suchu, v době, kdy začnete pociťovat žízeň, jste už vlastně mírně dehydrovaný. Abyste zabránili vzniku křečí a dehydrataci, musíte pít před, během i po tělesné aktivitě. Vypijte 5 až 6 dl dvě tři hodiny před plánovaným tréninkem a během zahřívacího kola vypijte další 2 dl. Při cvičení dbejte na to, abyste každých 15 minut vypili přibližně dvě tři deci. A když docvičíte, rehydratujte se a zváží se. Do třiceti minut po fyzickém výkonu vypijte ještě 2 dl vody a za každé vypocenou kilo dalších 2 až 3 deci vody.

Nepokoušejte se o nový osobní rekord

V létě se vše zpomaluje, včetně vašeho výkonu. A je na to dobrý důvod. Snažit se dosáhnout nový osobní rekord v horku je nejen nerealistické, je to i nebezpečné. Pokud se vystavujete vyšším teplotám, zvyšuje se rychle i vnitřní teplota as ní srdeční tep. Tím se vystavujete riziku tepelného stresu. Pokud běháte během veder, více se potíte, tím rychleji ztrácíte tekutiny i elektrolyty. Proto se vám těžší dýchá, pokud je venku vlhko.

Takže se nezaměřujte pouze na to, jak rychle běžíte, sledujte i to, jak se cítí vaše tělo. Dávejte pozor na tepovou frekvenci, je to lepší indikátor toho, jaký podáváte výkon, než fakt, jak rychle běžíte. Pokud se chystáte na dlouhý běh nebo chůzi, vyberte se ven brzy ráno, případně zůstaňte v tělocvičně.

Pobyt venku nahoře bez

Pokud se z vás lije pot, budete se možná cítit lépe bez trička, vystavujete se ale vyššímu riziku úpalu a spálení. Ať už v tričku nebo bez, nezapomeňte se natřít opalovacím krémem na všech odhalených místech. Doporučuje se ochranný faktor 30 a více.

Víkendové vyspávanie

Líné víkendy jsou pěkná věc, ať vás ale ani nenapadne posouvat v létě ranní běh na pozdější hodinu. V létě se teploty velmi rychle šplhají nahoru, dopoledne už riskujete vyčerpání z tepla. Od jedenácté dopoledne do třetí odpoledne se celkově vyhýbejte pobytu venku, je to nejžhavější část dne. Snažte se trénovat brzy ráno nebo až ve večerních hodinách, kdy teploty klesnou.

Cyklistika bez přilby

Může to být lákavé, sejmout přilbu, když je venku příšerně teplo. Pokud ale i podniknete toto bezpečnostní riziko, nevychladne se. Cyklisté, kteří měli přilby za suchého nebo vlhkého tepla, nepociťovali větší horko než cyklisté, kteří byli bez přilby. Vybírejte přilby, kterou umožňují maximální proudění vzduchu. Pokud si budete kupovat přilbu, vyzkoušejte si ji a podívejte se do zrcadla. Pokud vidíte přes vrchní spoje, bude helma dostatečně větrat.

Nebo vyberete nesprávnou …

Na rozdíl od toho, co byste si mohli myslet, více větracích otvorů v přilbě neznamená lepší chlazení. Méně velkých otvorů, které se připojují k vnitřní podšívce kukly pomáhají při proudění vzduchu lépe než kopec menších průduchů, které sice pustí vzduch dovnitř, ale nenasmerujú ho ven. Je také dobré přizpůsobit přilbu druhu cyklistiky, kterou děláte. Dobrá přilba na horské kolo má větší, širší otvory na vrchu, které pomáhají odvádět teplo při pohybu při nízkých rychlostech. Správná přilba na rychlou silniční cyklistiku má delší otvory, které pomáhají vzduchu proudit a procházet skrz.