Ženy a vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů u žen není vůbec ojedinělou záležitostí. Podle statistik zažije přibližně 20-40% všech žen v průběhu svého života nějakou formu vypadávání vlasů.
Ženy se mnohem obtížněji vyrovnávají s vypadáváním vlasů jako muži, protože si jednak více zakládají na vzhledu svých vlasů a také proto, že žijeme ve společnosti, která považuje za běžné vypadávání vlasů u mužů, zatímco vypadávání vlasů u žen je v podstatě společensky nepřijatelné.




Navíc převládá všeobecný pocit, že se léčbě vypadávání vlasů u žen nevěnuje dostatečná pozornost. Možná proto mnohé ženy zvolí cestu skrývání svého problému. Tím, že tento problém nesdílejí s ostatními, dělají vypořádání se s ním mnohem těžším.

Hormonální změny

Ženské vlasy jsou velmi náchylné na hormonální změny, nemoci nebo různé externí faktory.
Hormonální změny jsou právě nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen. Nastanou například v období menopauzy, těhotenství, užívání antikoncepce nebo při poruchách štítné žlázy a mohou způsobovat vypadávání vlasů.
Dobrá zpráva je, že pokud je vypadávání vlasů způsobené takovými hormonálními změnami, ve většině případů se jedná pouze o dočasný stav. V období do 6 měsíců po kritickém období (nemoc, těhotenství atd.) Se přirozený růst vlasů obnoví. V případě, že se ani po tomto období růst vlasů nezastaví nebo neobnoví, pravděpodobně se nebude jednat pouze o hormonální změny a je třeba vyhledat lékaře a poradit se o dalších možnostech léčby.

Každá žena má i mužské pohlavní hormony, jejichž účinky jsou normálně potlačovány převahou většího množství ženských pohlavních hormonů. V životě ženy jsou však období, kdy se poměr hormonů mění, například během některých onemocnění, po porodu nebo v období přechodu, což může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů.

Začátky vypadávání vlasů u žen jsou pozorovány kolem 20-tého roku života. Narozdíl od mužů se riziko získání alopecie nezvyšuje s narůstajícím věkem. Podle statistik trpí vypadáváním vlasů celosvětově přibližně 20-40% žen.

Ženám nejčastěji vypadávají vlasy tzv. difúzním způsobem. Znamená to, že vlasy vypadávají rovnoměrně po celém temeni hlavy. Je velmi důležité správně vyhodnotit příčiny vypadávání vlasů u žen, protože difúzní vypadávání může být zapříčiněno kromě několika zdravotních faktorů, i geneticky.

Náš tip: Na vyrovnání hladin hormonů je celosvětově nejpoužívanější a doporučený i odborníky přírodní lék – extrakt ze saw palmetta .

Dědičné vypadávání vlasů u žen

Ženám mohou také vypadávat vlasy ze stejného důvodu jako mužům.
Dědičné vypadávání vlasů u žen se dědí z otcovy nebo matčiny strany. U žen je způsobeno dvěma druhy enzymů – aromatáza, který se vyskytuje hlavně v ženském těle a 5-alfa reduktáza, který se vyskytuje i v mužském i v ženském těle.

Účinky 5-alfa reduktázy se považují za hlavní příčinu genetického vypadávání vlasů u mužů. Přeměňuje hormon testosteron na DHT, který způsobuje postupný zánik vlasových folikulů.




Ženy mají přibližně poloviční množství 5-alfa reduktázy ve srovnání s muži. V případě zvýšení hladiny DHT však mnohem citlivější reagují. Také mají mnohem vyšší množství enzymu aromatázy – konkrétně v oblasti přední vlasové linie. Aromatáza potlačuje účinky DHT v ženském těle, což potvrzuje i fakt, že ženám často neubývá vlasy v oblasti čela a koutů. Nedostatek aromatázy však může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů. Ve srovnání s muži však ve většině případů není dědičné vypadávání u žen až tak silné.

Nejběžnější postup, jakým vypadávají ženám vlasy, znázorňuje tzv. Ludwig stupnice .

Vlasy ztrácejí na kvalitě, ztenčují se a řídnou rovnoměrně na celém temeni hlavy až nakonec odhalí pokožku. Další možností je řídnutí cestičky uprostřed temene, která se postupně rozšiřuje a rovněž odhaluje pokožku.

Ženy někdy trpí i mužským typem vypadávání vlasů. V tomto případě vypadávání postupuje stejným způsobem jako u mužů – ústup vlasové linie na čele, koutech a postupné prořídnutí na temeni hlavy. Vlasy v zadní části hlavy a na bocích zůstávají zachovány.