Nízké sebevědomí kvůli nadváze

Nadváha a samotná váha, kterou člověk musí nosit navíc, může mít na psychiku člověka zničující vliv. Lidé, kteří mají problémy s váhou, jsou ostatními často zesměšňováni. Vtipy o tučných a obézních lidech zná asi každý. Mohutní lidé musí čelit spoustě pichlavých poznámek a znevažování ve společnosti. Výsledkem je, že mají nízké sebevědomí, mohou se dokonce považovat za neschopné.




Společenská izolace

Každodenní běžné situace ve společnosti jsou, nebo mohou být pro lidi s nadváhou zahanbující. Strávit den na pláži nebo veřejném koupališti, kde je oděv příliš nezahaluje, je pro ně dost nepříjemně strávený čas. Ti, kteří se rozhodli věnovat kolektivnímu sportu a soutěžení, se cítí často ponížení, protože je nikdo nechce vzít do týmu. Ve škole zvyknou mít obézní děti a děti s nadváhou horší studijní výsledky, než jejich spolužáci s normální váhou. Po škole mají často problémy získat si uznání na střední škole, získat zaměstnání. Není proto divu, že takové zkušenosti vedou k nízkému sebevědomí a nedostatku sebedůvěry. Takto pak začíná začarovaný kruh společenské izolace, emoční uzavřeným, zvýšeného přejídání se, depresí, nečinnosti a dalšího přibírání.

Tělesné sebepojetí (body image)

Zkreslené a pokřivené sebepojetí a celková nespokojenost se svým tělem, tedy pocity, které zažívají lidé s nadváhou a obézní, vyúsťuje do nárůstu negativní sebeúcty. Jde o rizikový faktor, který může vést k depresím a dalšímu abnormálnímu stravovacímu chování. Tělesné sebepojetí, tedy obraz o svém vlastním těle, může být částečně ovlivněn takovými záležitostmi, jako je kultura, její pravidla a “normy”, které jsou spojovány s atraktivitou.

Výsledkem je i to, že mnoho lidí s nadváhou viní za svou nadměrnou váhu zdravotní problémy, jako například onemocnění štítné žlázy. Jednoduchým faktem ale je, že méně než jedno procento lidí s nadváhou má skutečně narušenou hormonální rovnováhu, případně jiné kauzální příčiny svého stavu. Protože jen málokdy se dá najít jedna jediná příčina za takový stav, jsou pravděpodobnými důvody pro vznik nadváhy špatná výživa, nesprávné stravovací návyky a nedostatek pohybu.

Řešení v případě nadváhy

Netřeba snad ani říkat, že jsou určité věci, které by měli lidé s nadváhou a obézní udělat, aby si vylepšili své sebevědomí. “Začátečníci” by měli nejdříve navštívit lékaře, aby jim pomohl určit, nakolik je jejich problém závažný. Případně, zda mají skutečně nějaký problém. Každý z nás je jiný a někteří lidé, kteří se ve srovnání se svou rodinou nebo přáteli zdají být tlustí, mají někdy pouze mírnou nadváhu, případně nadváhou netrpí vůbec.

Přínosem je, omezit sledování televize. Mezi nadváhou a sledováním televize je totiž souvislost. Většina lidí dívá na televizi v průměru tři hodiny denně. A zkuste hádat, jaký produkt se nejčastěji objevuje v reklamě? Potraviny! K čemu mají lidé sklony, když dívají televizor? Jedí! Sledování televize by mělo být omezeno na několik hodin denně. Řešením může být i sledování televize a současně jízda na cyklotrenažéru, či chůze na běžeckém pásu.




Shrnutí

Lidé s nadměrným množstvím tělesného tuku nesou sami odpovědnost za to, jak se bránit před psychickou i fyzickou újmou, která může vyplývat z nadváhy. Nastavením zdravého stravovacího režimu a pravidelného cvičení, mohou zdolat problém, kterému čelí. Mohou žít a vychutnávat si život bez omezení a depresí z toho, že jsou objemnější, než je běžný průměr.