Co jsou to goji bobule?

Bobule goji, to je v současnosti horká komodita v narůstajícím “trendy” průmyslu zaměřeném na zdravou výživu. Tyto delikátní červené bobule, původně rostoucí v himálajských údolích Číny, Mongolska a Tibetu, stejně jako v čínských PROVIN Sin-ťiang a Ning-sia, představila dokonce ve svém programu Oprah (Winfrey). Jejich velkými zastánkyní jsou i celebrity jako Madonna, Mischa Barton a Elizabeth Hurley. Na trhu se objevilo množství produktů z goji. Slibují mládí, pevné zdraví, schopnost bojovat proti rakovině a zvýšit sexuální touhu. Pokud zadáme heslo “goji berry” do Google, dostaneme přes 378 tisíc výsledků. Mnoho z nich se týká různých produktů obsahujících bobule goji, nebo “extrakt” z goji, tedy šťávu. Takže, jde o zázračné “superjedlo”, pouze další produkt, kolem kterého je velký humbuk nebo je to něco mezi? Zkusme to zjistit.
Bobule goji, nazývané také vlčí bobule, rostou v himálajských údolích už stovky let. Tradiční čínská lidová medicína je využívá při léčbě všemožných problémů. Goji byla dlouhou dobu využívána i v různých asijských jídlech jako ingredience nebo příloha. Keře goji vyrůstají do výšky jednoho až tří metrů. Protože jsou plody velmi háklivé na dotek, nelze je sklízet rukou. Namísto toho se zvyknou z révy jemně setřást. Velmi často se po sklizni nechávají vysušit na slunci, tím se jemně “scvrknou”, (podobně jako rozinky). Kromě jídla plodů je možné pít džus, resp. šťávu z bobulí. Tato forma je obzvláště populární v oblastech, kde goji roste. Může se dokonce zkombinovat s čajovými lístky, vznikne tak posilující tonikum.

Množství produktů z goji se prodává na Západě. Nejpopulárnější jsou sušené plody a šťávy z goji. Šťávy se často směšují s vodou nebo s jinými ovocnými džusy. Obchody se zdravou výživou a specializované prodejny prodávají i čaje, čistou šťávu z goji, extrakt ve formě kapslí, cereální tyčinky a cereálie s goji.

Někteří milovníci goji oceňují její svěží chuť, přirovnávají ji k brusinkám nebo čemusi mezi jahodou a malinou. Mnozí ji kupují kvůli její údajným zdravotním přínosem. V dalším příspěvku se podíváme na výživová a zdravotní benefity bobulí goji.